ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეები - მართლმსაჯულების აღსრულება თუ პოლიტიკური დევნა
ადამიანის უფლებათა სახლში ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეზე მრგვალი მაგიდა გაიმართა. დისკუსიაში მონაწილეობას  სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები და ექსპერტები იღებდნენ.
„შეხვედრის მიზანია განვიხილოთ ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეები და ვიმსჯელოთ ეს არის სამართლიანობის აღდგენა, კანონის უზენაესობის დამკვიდრება, თუ პოლიტიკური დევნა. დილემის წინაშე ვდგავართ, ერთი მხრივ ოპოზიცია ამტკიცებს, რომ ეს არის პოლიტიკური დევნა მეორეს მხრივ, სამოქალაქო საზოგადოება დუმს, ვერ აკეთებს ვერანაირ აშკარა შეფასებას, ვინაიდან ისენი არიან პირები, რომელთა მიმართ ჩვენ თავად ვითხოვდით გამოძიების დაწყებას“, - განაცხადა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის კორდინატორმა ნინო ღვედაშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეების სასამართლო მონიტორინგს ახორციელებდა.  აღმასრულებელი დირექტორის ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეებზე სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი ძირითადად დაცული იყო: „ადამიანის უფლებათა ცენტრი სასამართლო პროცესებს აკვირდებოდა, თუმცა ჩვენი მიზანი არ ყოფილა გაგვერკვია ყოფილი მაღალჩინოსნები განიცდიდნენ, თუ არა პოლიტიკურ დევნას. ჩვენ ვაფასებდით სასამართლოს მიმდინარეობის ხარისხს და შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პროკურატურას აღარ აქვს ისეთი გავლენა, როგორც წინა წლებში. მოსამართლე ყველა იმ შუამდგომლობას აკმაყოფილებდა, რომელთა დასაბუთებასაც ახერხებდნენ ადვოკატები. გარკვეული გამონაკლისი შემთხვევების გადრა შეჯიბრებითობა, რაც სამართლიანი სასამართლოს ერთ ერთი მთავარი პრინციპია, დაცული იყო“.
„საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველოს“ პროექტის დირექტორი გია გვილავა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის  მიგნებებს იზიარებს: „ჩვენი მონიტორინგის მთავარი მიზანია საზოგადოებას გავაცნოთ ის ინფორმაცია, რაც ზოგადად  სასამართლო დარბაზებში მიმდინარეობს. მოსამართლეები მეტნაკლებად ართმევდნენ თავს დაკისრებულ მოვალეობას. იყო შემთხვევები, როდესაც პროკურატურას ყავდა მოუმზადებელი მოწმეები, ისინი ხშირად საუბრობდნენ ზეპირებული ფრაზებით, თუმცა ეს ეხება იმ პროკურატურას, რაც არჩილ კვბილაშვილის დროს იყო. დღეს პროკურორები უკეთესად წარმართავენ პროცესებს. მართალია, არც ადვოკატები ბრწყინავენ, მაგრამ ადვოკატის შეცდომა ეს  მისი პრობლემაა, პროკურორის შეცდომა კი უკვე სისტემის ხარვეზია“.
ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის ხელმძღვანელის ლია მუხაშავიას თქმით, ყოფილი მაღალჩინოსნების პროცესების მონიტორინგი უფრო სიღრმისეულად უნდა გაგრძელდეს: „თუკი სამართლიანობა ირღვევა მიუხედავად იმისა ვინ არის ეს ადამიანი ის რათქმაუნდა სახელმწიფოს დევნის მსხვერპლია. მე მგონია, რომ ყოფილი მაღალჩინოსნების მიმართ პოლიტიკური დევნა ხორციელდება. გამოძიება არ არის, არც სრულყოფილი და არც სამართლიანი და ამას სასამართლო პროცესებზე თვალნათლივ ვხედავთ. არ შეიძლება ასეთი პილიტიკური ფიგურების მიმართ ასე სერიებად ბრალდებების წაყენება. ასეთი საქმეები უნდა მიდიოდეს მაქსიმალურად გამჭირვალედ, რადგან სახელმწიფომ დაამტკიცოს, რომ მათ მიმართ პოლიტიკურ დევნას არ ახორციელებს“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელთა თქმით, თემის აქტუალობიდან გამომდინარე,  დისკუსია ყოფილი მაღალჩინოსნების საქმეზე მომავალშიც გაგრძელდება.

Restoration of Justice or Political Persecution – Cases on Former Senior Officials
Human Rights House Tbilisi organized a round table on the cases of former senior officials. Representatives of the civil society organizations and experts participated in the discussion.
„The purpose of the meeting is to review cases of former senior officials and discuss whether it is restoration of justice, establishment of the rule of law or political persecution. We are facing a dilemma; on the one hand opposition claims it is a political persecution and on the other hand civil society keeps silence – does not make any evaluations because accused people were those former senior officials, against whom we requested launch of investigation,’ HRHT coordinator Nino Gvedashvili said at the round table.
Human Rights Center monitored trials on the cases of former senior officials. Executive director Aleko Tskitishvili said principle of fair trial was mostly ensured at the trials. “Human Rights Center monitored trials but our purpose was not to find out whether former senior officials were under political persecution or not. We observed the quality of judiciary procedures and in this direction we can state that prosecutor’s office no longer has influence over the court like it had in the past. Judges upheld all solicitations, which were well grounded by the lawyers. Compatibility was also ensured except some cases and it is one of the main principles of the fair trial.”
Project director from Transparency International Georgia Gia Gvilava agreed with the findings of the Human Rights Center. “Main purpose of our monitoring is to inform society about ongoing processes in the courtrooms. Judges more or less successfully implement their responsibilities. In some cases, prosecutor’s office presented unprepared witnesses; they often spoke about unrelated topics; though it happened when Archil Kbilashvili was chief prosecutor of Georgia. Nowadays, prosecutors are better represented at trials. However, neither lawyers are perfect; but when they make mistake it is their fault; whilst in case of prosecutors, their mistakes are mistakes of the system.”
Head of the Human Rights Priority Lia Mukhashavria said in-depth monitoring of the trials on former senior officials is needed. “If principle of fair trial is breached, a person, regardless his status, becomes victim of state persecution. I doubt former senior officials are victims of political persecution. Investigations are not properly and fairly conducted and we see it at trials. Accusations shall not be imposed on political figures in similar manner. Similar procedures shall be conducted very transparently that will enable the state to prove that detainees are not victims of political persecution.”
Representatives of the Human Rights Center said the discussions will continue in future too because it is very important.