კახეთის სოფლებში ამბულატორიები აშენდება
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროთან ერთად 81 ახალი ამბულატორიის მშენებლობის პროექტს განახორციელებს.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაციით, ამბულატორიები მთელი საქართველოს მასშტაბით აშენდება, მათ შორის, ისეთ სოფლებში, სადაც დღემდე მოქალაქეებს ამ ტიპის მომსახურების მიღების შესაძლებლობა არ ჰქონდათ. განსაკუთრებული ყურადღება კი მაღალმთიან და საზღვრისპირა სოფლებს მიექცევათ.
უახლოეს დღეებში ამბულატორიები ამუშავდება თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ შალაურში, თერჯოლის მუნიციპალიტეტის სოფელ რუფოთში, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ მაშნაარში, შუახევის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხიჭაურში, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ არბოშიკში.
2014 წლის ბოლომდე, კახეთის რეგიონში, ამბულატორიები დამონტაჟდება ლაგოდეხის რაიონის სოფელ შრომაში, ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ საკობიანოში, ყვარლის რაიონის სოფელ კუჭატანსა და საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოში.
საქართველოს მასშტაბით 81 ახალი ამბულატორიის მშენებლობისთვის მთავრობამ 2,4 მილიონი ლარი გამოყო. ამბულატორიების მშენებლობას მუნიციპალური განვითარების ფონდი დააფინანსებს და ერთი ამბულატორიის აშენებაზე 29 630 ლარი დაიხარჯება.

Outpatients to Be Built in Kakheti Region
According to the decision of the Government of Georgia, Ministry of Regional Development and Infrastructure together with the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare will launch project of the construction of 81 new outpatients.
Ministry of Regional Development and Infrastructure reported that outpatients will be constructed throughout Georgia including the villages where citizens could not receive similar service before. Particular attention will be paid to mountainous and border villages.
Soon, outpatients will start functioning in Shalauri village of Telavi district, Rupoti village in Terjola district, Mashnaari in Signagi district, Khichauri in Shuakhevi district and Arboshiki village in Dedoplistskaro district.
Government allocated 2,4 million lari for the construction of 81 outpatients in Georgia. Municipal Development Foundation will fund construction of the outpatients and 29 630 lari will be spent on the construction of each office.