პანკისის ხეობაში მცხოვრებმა მუსლიმებმა საპროტესტო აქცია გამართეს
პანკისის ხეობაში მცხოვრებმა მუსლიმებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. მათ გადაადგილებასთან დაკავშირებით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ არაოფიციალურად დაწესებული შეზღუდვები გააპროტესტეს. სოფელ ჯოყოლოს იმამის აიუფ ბორჩაშვილის განაცხადებით, პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ახალგაზრდებს, ასევე ქალებს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტში იბარებენ და მათზე ზეწოლას ახდენენ.
„არანაირად არ უშვებენ საზღვარგარეთ ჩვენს ხალხს, ანალოგიურად, შემოსვლის დროსაც, ყოველგვარი ახსნა განმარტების გარეშე, აბრუნებენ უკან აეროპორტებიდან, საბაჟოებიდან. დღეს ვეკითხებით ხელისუფლებას, ძალოვან სტრუქტურებს, კომპეტენტურ პირებს, ვინ ვართ ჩვენ დღეს? რამე საშიშროებას წარმოვადგენთ? პირიქით, ჩვენ  ყოველთვის გვერდით ვედექით საქართველოს,  არ გამოგვიტოვებია არცერთი კონფლიქტი. 2008 წლის ომი რომ იყო ცხინვალში, იქაც ვიყავით. ჩვენ ყოველთვის ვიცავდით საქართველოს, ჩვენ ვიცით მშვიდობის ფასი“, – განაცხადა აქციის მონაწილე მურად ალდამოვმა.
იგი საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან მუსლიმებზე, განსაკუთრებით კი პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ეთნიკურ ქისტებსა და ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებზე ზეწოლას რუსეთის ხელისუფლებას უკავშირებს: „კი ბატონო, დაალაგე ურთიერთობა, მაგრამ ადამიანების ხარჯზე ხომ არ უნდა მოხდეს ეს ყველაფერი? რამდენი ნაბიჯიც გადადგეს რუსეთთან დათმობის პოლიტიკის კუთხით, რა მიიღეს? ახალი ღობე, ახალი საზღვრები. დაკითხვაზე მე არ ვყოფილვარ დაბარებული, მაგრამ არ დატოვეს ახალგაზრდობა, რომ არ დაებარებინათ. თელავის კონტრდაზვერვაში იბარებენ უკანონოდ, თბილისშიც, ყოველგვარი უწყების გარეშე. ტელეფონით უკავშირდებიან და იბარებენ. საათობით აწვალებენ, რაღაცებს ეკითხებიან. რა ვუთხრათ, არაფერი ვიცით ლოპოტას სპეცოპერაციაზე. როგორც ყველამ, ჩვენც ტელევიზიით გავიგეთ ეს ამბავი. რა უნდა ვიცოდეთ, ან ამას რა ცოდნა უნდა, ასე რომ ჩახლართეს და ასე აწამებენ ხალხს. ველოდებით, რომ რამე დასკვნა დადონ და ყველაფერი მორჩეს სამუდამოდ“, – აღნიშნავს მურად ალდამოვი.
როგორც ცნობილია, სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა რამდენჯერმე მიმართა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს, რომ დასაბუთების ევროპული სტანდარტის დაცვით უზრუნველყონ იმ პირებისათვის სათანადო ახსნა-განმარტების მიცემა, რომლებსაც უარი ეთქვათ საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლაზე ან გასვლაზე. ომბუდსმენის ოფიციალური თხოვნის მიუხედავად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არც სახალხო დამცველის აპარატისათვის არ მიუწოდებია ინფორმაცია გადაადგილების თავისუფლების უფლებაში ჩარევის ფაქტობრივი საფუძვლების შესახებ და არც განმარტება გაუკეთებია.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო პანკისის ხეობის მაცხოვრებლების პროტესტს გამოეხმაურა და განმარტა, რომ სამინისტრო მათთან დაკავშირებით  კანონის ფარგლებში მოქმედებს. შსს-ს განცხადებით, ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ პანკისის ხეობის მოსახლოებას საზღვრის გადაკვეთა არ შეუძლია, სიმართლეს არ შეესაბამება.
„სამინისტროს, აღნიშნულთან დაკავშირებით ოფიციალური კომენტარი არ გაუკეთებია, თუმცა გეტყვით, რომ პანკისის ხეობის მოსახლეობის საზღვრის გადაკვეთასთან დაკავშირებით, შსს კანონის სრული დაცვით მოქმედებს“, განაცხადა შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის თანამშრომელმა შორენა ჯახუამ.

Muslims living in Pankisi Gorge held protest assembly. They protested unofficially established restrictions for their movement by Georgian MIA. Imam Ayuph Borchashvili from Jokolo village said young people from the Gorge including women are called to the counter-intelligence department and oppressed there.
“Our people are not allowed to travel abroad; they are refused to enter the country through custom offices at the Georgian airport without any explanations. Today, we are asking law enforcement bodies, competent people, who are we now? Are we threat for the country? Just the opposite, we always stood beside Georgian population; we have never missed any conflict here. We fought in the 2008 war too. We always protected Georgia; we know the value of peace,” one of the protesters Murad Aldamov said.
He connected oppression on ethnic Kists and Chechen refugees by the government of Georgia with the latter’s attempt to improve relationship with Russian government. “It is good to improve relationship with Russia but it should not happen at the expense of people. Whenever they took steps towards improved relationship with Russia, what benefits did they receive? - new fences, new borders. I was not summoned to the interrogation yet but every young person from the Gorge was already questioned. They are called to Telavi office and Tbilisi head office of the counter-intelligence center without any warrants. People are called on the phone. Interrogation lasts several hours, they are asking strange questions. We do not know anything about Lopota special operation. We know only what was spread by TV-channels. Everything was clear there and people must not be tortured for that purpose. We are waiting for final conclusion of this process,” Murad Aldamov said.
Reportedly, Public Defender Ucha Nanuashvili several times addressed to the Minister of Interior to give well-grounded clarification to Muslim people, who are refused to either enter or leave Georgian territory, in accordance to the European standards. Despite the Ombudsman’s official petition, the Ministry has not yet responded to the Public Defender’s Office either.
MIA responded to the protesters from Pankisi Gorge and clarified that the Ministry acted in accordance to the law. According to their statement, information about restricting the right of Pankisi Gorge population to cross the border was not true.
“The Ministry has not made official comment on the issue though I will tell you that MIA acts in accordance to the law when regulating traveling of Pankisi Gorge residents,” representative of the MIA’s public relation department Shorena Jakhua said.