სახელმწიფომ დემოგრაფიული პრობლემების მოსაგვარებლად სტრატეგია შეიმუშავა
პრემიერმინისტრის ინიციატივით, პირველი ივნისიდან იმ რეგიონებში, სადაც დემოგრაფიული ბალანსი უარყოფითია, ოჯახი მესამე და მომდევნო შვილზე ყოველთვიურ დახმარებას მიიღებს. დახმარების ოდენობა მთიან რეგიონში 200 ლარი, ბარში კი 150 ლარი იქნება.
პირველ ეტაპზე ეს გადაწყვეტილება 6 რეგიონს შეეხება. დახმარებას მიიღებენ რაჭა – ლეჩხუმში, ქვემო სვანეთში, სამეგრელო – ზემო სვანეთში, იმერეთში, კახეთსა და მცხეთა-მთიანეთში. ჯანდაცვის მინისტრ დავით სერგეენკოს განცხადებით,  დემოგრაფიული პრობლემების მოგვარება სახელმწიფოს ერთ-ერთი პრიორიტეტია: „პრემიერმინისტრის ინიციატივით, საქართველოში დემოგრაფიული მდგომარეობის გამოსასწორებლად, ახალი სახელმწიფო სტრატეგია მუშავდება, რომლის ერთ-ერთი შემდაგენელი ნაწილი, მრავალშვილიანობის სტიმულირებაა. პირველ ეტაპზე პროექტი მხოლოდ იმ რეგიონებს მოიცავს, სადაც დაბალი შობადობისა და მაღალი სიკვდილიანობის მაჩვენებელია. აღნიშნული მოდელი საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებითა და ქვეყნის დემოგრაფიული მდგომარეობის გათვალისწინებით შემუშავდა“.
ფილოსოფოსი ლელა გაფრინდაშვილი მიიჩნევს, რომ 200 ლარიანი დახმარება დემოგრაფიულ პრობლემას ვერ მოაგვარებს: „თავისთავად სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმული ნებისმიერი ნაბიჯი, რომელიც ორიენტირებულია იმაზე, რომ დაეხმაროს მრავალშვილიან ოჯახებს დადებითი მოვლენაა მაგრამ, მეორე მხრივ შვილის გაჩენა იმის გამო, რომ ვიღაც ამაში ფულს გიხდის არ მიმაჩნია სწორი და არამგონია ამან მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს დემოგრაფიული მდგომარეობის გამოსწორებაზე.  200 ლარი ეს არ არის თანხა, რომელიც ჩვილს თუნდაც თვის განმავლობაში ყოფნის. თუ ამ ოჯახში მაცხოვრებლებს სხვა შემოსავალი არ აქვთ მაშინ ძალიან რთულია, რომ ეს რეპროდუქციული განწყობები გაიზარდოს“.
ლელა გაფრინდაშვილის თქმით, მრავალშვილიანობა  სოციალური პოლიტიკის მთავარი განმსაზღვრელი არ უნდა იყოს: „სახელმწიფო უნდა ფიქრობდეს არა მხოლოდ მათზე ვინც მომავალში დაიბადება არამედ იმათზეც ვინც დაბადებულია. ქვეყანაში სადაც ძალიან მწვავედ დგას ქუჩის ბავშვების პრობლემა, ქვეყანაში სადაც  ბავშვთა სახლები ასეთ მძიმე მდგომარეობაშია,  სახემწიფო მხოლოდ შვილოსნობის წახალისებაზე არ უნდა ზრუნავდეს, სახელმწიფოს საზრუნავი უნდა იყვნენ ეს ბავშვებიც. ქვეყანაში რეპროდუქციულ განწყობებს ძალიან ბევრი ფაქტორი განაპირობებს  ჯერ ერთი მიგრაციული განწყობები, რომელიც ძალიან მაღალია საქართველოში. ძირითადად ქალები მიგრირებენ და მიგრირებენ სწორედ რეპროდუქციულ ასაკში. ასევე შიდა მიგრაციული პროცესი, სოფლიდან ქალაქში ჩამოსვლის განწყობები. ბევრი დემოგრაფი და მკვლევარი საუბრობს რეგიონების დემოგრაფიულ დაბერებაზე. ფაქტობრივად იქ შვილის გაჩენის სურვილი არა აქვთ, მეორე შვილს ძირითადად აჩენენ იმის გამო თუ პირველი გოგო ჰყავთ და იმედოვნებენ, რომ  მეორე მაინც ეყოლებათ ბიჭი. ამიტომ მიმაჩნია, რომ სახელმწიფო პოლიტიკა უნდა ემყარებოდეს პრობლემის ღრმა კვლევას და იმ სურათის შესწავლას, რაც ქვეყანაშია“, - განაცხადა ლელა გაფრინდაშვილმა.
ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებით, პროექტს სოციალური მომსახურების სააგენტო განახორციელებს. პირველ წელს ბიუჯეტიდან  4 მილიონი ლარი გამოიყოფა, მეორე წელს კი ეს თანხა 8 მილიონამდე გაიზრდება. ოჯახებისთვის თანხის გაცემა პირველი ივნისიდან დაიწყება და 2 წლამდე ასაკის ბავშვებზე გავრცელდება.

With the initiative of the Prime Minister of Georgia, from June 1, 2014, families will receive monthly allowances for the third and next children in the regions of Georgia, where demographic balance is negative. In the mountainous region, families will receive 200 lari and 150 lari in other regions.
At the first stage, the program will be implemented in six regions – Racha-Lechkhumi, Kvemo Svaneti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Imereti, Kakheti and Mtskheta-Mtianeti. Minister of Healthcare Davit Sergeenko stated resolution of demographic problems is one of the priorities of the state. “With the prime-minister’s initiative, new state strategy was developed to improve demographic situation in Georgia. Stimulation of large families is main part of this strategy. In the first stage, the project will cover only those regions, where birth rate is low and mortality is high. The model was developed based on international experience and analysis of demographic situation in the country.”
Philosopher Lela Gaprindashvili believes 200-lari allowance will not resolve demographic problem. “Any step taken by the government, that is oriented at assisting large families, is positive fact but on the other hand I do not think it is good when family decides to have third and next child because state pays money for that; I do not believe it will have serious positive impact on the demographic situation. 200 lari is not enough money to take care of an infant in a month. If family members do not have other income, it is very difficult to increase reproductive feelings of population.”
Lela Gaprindashvili said assisting large families shall not be main part of social policy. “The state shall not take care only of future generation, who will be born in future but also about those, who are already born. Problem of street children is very acute; orphanages are in extremely poor conditions; the state shall not only encourage reproductive feelings of population but take care of already born children too. Many factors block reproductive feelings in the country – first of all migration problems, that is very high in Georgia. Mostly women migrate at reproductive age. Another problem is internal migration process, when people migrate from villages to cities. Many demographist and researcher speak about elderly population of the regions. In fact, nobody wants to have children in the regions. They have second children if first child is daughter and hope for son. So, I think the state policy shall rely on in-depth research and study of the real situation in the country,” Lela Gaprindashvili said.
Minister of Healthcare said the project will be implemented by Social Agency. The state budget will allocate 4 million lari in the first year; next year, the fund will increase up to 8 million lari. The families will receive social allowances from June 1 for the children under 2.