სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიში კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანის უფლებებზე იქნება გათვლილი
სახალხო დამცველის მრჩეველმა კონფლიქტის რეგიონებში  ადამინის უფლებების საკითხებში, შიდა ქართლში რამდენიმე დევნილთა კოპაქტური ჩასახლება და ოკუპირებული ტერიტორიის გამყოფი ხაზის საზღვრისპირა სოფლები მოინახულა და იქ  მაცხოვრებლების პრობლემებს გაეცნო.
მედეა ტურაშვილმა გორის დემოკრატიის ჩართულობის ცენტრში ადგილობრივი მედიის და არასამთავრობო ორგნიზაციის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა. საუბარი იმ პრობლემებს შეეხო, რაც გამყოფი ხაზის სოფლებში და დევნილთა ჩასახლებებში დახვდა. მედეა ტურაშვილმა ადგილობრივ ხელისუფლების, არასამთავრობო ორგანიზაციისა და მედიის წარმომადგენლებს, სახალხო დამცველის აპარატთან თანამშრომლობისკენ მოუწოდა.
სახალხო დამცველის მრჩეველმა კონფლიქტის რეგიონებში ადამინის უფლებების საკითხებში, მედეა ტურაშვილმა humanrights.ge-ის შეკითხვებს უპასუხა.
- სახალხო დამცველის აპარტში თქვენი სამსახური ახალი შექმნილია და ამჟამად პირველად იმყოფებოდით ერთ-ერთ კონფლიქტურ რეგიონში. რა პრობლემები დაგხვდათ ადგილზე და როგორ გესახებათ მისი მოგვარება?
- კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობის პრობლემების დიდი სპექტრი არსებობს. დღეს ვიმყოფებოდი რამდენიმე სოფელში და დევნილთა ჩასახლებებში. სახალხო დამცველი, უჩა ნანუაშვილიც აპირებს მოინახულოს ომის შედეგად დაზიანებული სოფლები და შეხვდეს იქ მაცხოვრებლებს. პრობლემები, ძირითადად, მაინც სოციალური და ეკონომიკური სახის არის, რაც ეხება წყლის, მიწის,  გაზიფიცირების საკითხებს და ა.შ. რამდემდენიმე ადამიანს მოეხსნა სოციალურად დაუცველის სტატუსი, რაც მათი თქმით, არასამართლიანია. ვაპირებთ, დავინტერესდეთ, თუ რა პრობლემები იკვეთება ამ მიმართულებით. სახალხო დამცველს ძალიან ბევრი ადამიანი მომართავს ანალოგიური პრობლემით. ეს როცა ეხება დევნილებს და გამყოფ ხაზთან მაცხოვრებლებს, განსაკუთრებით დიდი პრობლემაა და გვინდა, რომ შევისწავლოთ აღნიშნული საკითხები.
- თქვენს მიერ მოპოვებულ ინფორმაციას და გამოკვეთილ პრობლემებს, სამთავრობო უწყებებს მიაწვდით რეკომენდაციის სახით თუ სახალხო დამცველის წლიურ ანგარიში აისახება?
- სახალხო დამცველის წლიური ანგარიში ძალიან მალე იქნება და ჩვენი მოპოვებული ინფორმაცია დროის ფაქტორიდან გამომდინარე იქ ვერ მოხვდება. თუმცა, ვაპირებთ, რომ სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიში იქნება ამ საკითხებზე 5 თვეში და აქ იქნება ხელისუფლების მიმართ რეკომენდაციები. ანგარიშის გარდა, ასევე საქმის წარმოებას დაიწყებს სახალხო დამცველის აპარატი, იმ ინფორმაციებზე, რომელსაც მივიღებთ მოსახლეობასთან შეხვედრების დროს.
- მიუხედავად იმისა, რომ ობუდსმენის აპარატი სახელმწიფო უწყებაა, სხვა სახელმწიფო სტრუქტურებისგან განსხავებით, უფრო მეტი ნდობის ფაქტორით სარგებლობს. როგორი ფორმით ჩაერთვებით ქართულ-ოსური კონფლიქტის დარეგულირების და ნდობის აღდგენის პროცესში? ეს იქნება სახელმწიფო უწყებებთან, თუ ცალკე ფორმატზეც მუშაობთ და უშუალო დიალოგზე ფიქრობთ ოს საზოგადოებასთან?
- ეს პოზიცია ახალი შექმნილია და ჩვენ ახლა ვფიქრობთ, რა გზით შეიძლება ჩამოვაყალიბოთ ეს კონტაქტი ოს საზოგადოებასთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ცხინვალში დე ფაქტო სახალხო დამცველთან. უპირველესად ვფიქრობთ ადამინის უფლებების საკითხის შესაწავლას. დავიწყებთ ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით და სამომავლოდ შესაძლებელია, აფხაზეთსა და ცხინვალში ადამინის უფლებების საკითხი შევიდეს სახალხო დამცველის წლიურ ანგარიშში, ადამიანის უფლებების კუთხით, თუ რა მდგომარეობაა იქ.  ამის გარდა, ვთანამშრომლობთ სახელმწიფო სტრუქტურებთან, რომლებიც დაკავშირებული არიან ამ პრობლემატიკასთან. ჩვენი სურვილია, სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული პოლიტიკა, ამ მიმართულებით, კიდევ უფრო მეტად საჯარო იყოს მოსახლეობისთვის. ეს ეხება როგორც ჟენევის მოლაპარაკების პროცესს, ისე ადგილზე ინციდენტების პრევენციის შეხვედრებს. იგივე ეს ეხება სამთავრობო კომისიების მუშაობას, რომ მოსახლეობა მეტად იყოს ინფორმირებული ამ პროცესებზე. ჩვენი სურვილია, რომ ჩავერთოთ ამ მიმართულებით. განსაკუთრებით ინციდენტების პრევენციის პროცესში.
- რა სტატუსით - როგორც დამკვირვებელი, თუ უშუალო მონაწილეობას მიიღებთ ინციდენტების პრევენციის ფორმატის მოლაპარაკებებში?
- ეს ფორმატის და შეთანხმების საკითხია. ვმუშაობთ ამ საკითხზე, რადგან ეს ისეთი თემაა, რომელიც  მხოლოდ ქართულ მხარეზე არ არის დამოკიდებული. გასათვალიწინებელია ოსური და რუსული მხარის დამოკიდებულება და ვეძებთ კომპრომისულ ვარიანტებს. თუმცა იდეა გვაქვს, რომ სახალხო დამცველის წარმომადგენლობა უფრო გააქტიურდეს.
- ადამიანის უფლებთა ცენტრს მომართეს 2008 წლის 13  ოქტომბერს გაუჩინარებული სამი ოსი ახალგაზრდის ოჯახის წევრებმა. ისინი ირწმუნებიან, რომ მათი შვილები სოფელ მერეთთან დააკავეს და შემდეგ გლდანის ციხეში ჰყავდათ. თუმცა, 5 წლის შემდეგ შსს ანალიტიკური დეპარტამენტის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ამ საქმესთან დაკავშირებით მათ არა აქვთ ინფორმაცია და ამ ადამიანების დაკავება და სასჯელაღსრულების სისტემაში ყოფნა არც ერთი ოფიციალური დოკუმენტით არ დასტურდება. საქმეს ამჟამად პროკურატურა იძიებს...
- ასეთი მომართვა ჩვენთანაც იყო და ჩვენც დავიწყეთ შესწავლა და მოკვლევა. გეთანხმებით, რომ სახელმწიფო სტრუქტურებმა ჩვენც გვიპასუხეს, რომ არ ჰქონდათ ინფორმაცია ამ ადამიანების შესახებ. ამის გარდა, არიან ქართველი პატიმრები, რომლებიც რჩებიან ცხინვალის ციხეებში და ასევე ცხინვალელი პატიმრები, რომლებიც საქართველოს ციხეებში არიან. სახალხო დამცველის პოზიციაა, რომ მოხდეს პატიმრების გათავისუფლება, გნებავთ გაცვლა დავარქვათ ამ საკითხს, რადგან ეს ხელს შეუწყობს ქართულ-ოსურ ურთიერთობების და ნდობის აღდგენის საკითხს.
გვინდა, ყურადღება გავამახვილოთ ორ ცხინვალელ ქალბატონზე, რომლებიც იმყოფებიან საპატიმროში. აქვთ ძალიან მძიმე მუხლი მისჯილი და ნამდვილად წინგადადგმული ნაბიჯი იქნება, ამ ადამიანების შეწყალება. გვქონდა შეხვედრები როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროში, ასევე საქართველოს სახელმწიფო მინისტრთან ბატონ პაატა ზაქარეიშვილთან  და ვაგრძელებთ ამ საკითხზე მუშაობას. ეს საკითხი სამუშაო პროცესშია და დროში იწელება. რთული საკითხია, რადგან ეს დაკავშირებულია გორის ტერაქტის საქმესთან და სენსიტიურია, როგორც ქართული ისე ოსური მხარისთვის. ჩვენ სურვილი გვაქვს, რომ ოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან უშაუალო კონტაქტი გვქონდეს. გვაქვს გეგმაში, ჩავერთოთ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან ერთად ქართულ-ოსური დიალოგის ფორმატში, რომელიც მიმდინარეობს და ჩავერთვებით კიდეც. საწყის ეტაპზე გარკვეული დრო არის საჭირო, რომ გავიდეთ კონტაქტებზე, ჩაკეტილი საზღვრის პირობებში არ არის ადვილი, თუმცა ამ მიმართულებით უკვე დაწყებული გვაქვს მუშაობა.

Public Defender’s Special Report on Human Rights in Conflict Affected Regions
Public Defender’s adviser in conflict regions visited several IDP compact settlements and villages adjacent to occupied territories in Shida Kartli; she listened to problems of local people.
Media Turashvili met representatives of local media and nongovernmental organizations in Gori Civic Engagement Center. The discussion was about problems she heard in the villages on the ABL and IDP settlements. Medea Turashvili called on the local government, NGOs and media to cooperate with the Public Defender’s Office.
Humanrights.ge interviewed Public Defender’s Adviser on Human Rights Issues in Conflict Regions Medea Turashvili.
-Your service was recently created within the Public Defender’s Office and now you are visiting one of the conflict regions. What problems did you observe on the ground and how do you see ways for their solution?
-Conflict affected population have plenty of problems. Today we visited several villages and IDP settlements. Public Defender Ucha Nanuashvili also intends to visit war affected villages and meet local population. They mostly complain about social and economic problems related with water, land, gasification and other issues. Several people said their status of socially indigent person was removed unfairly. We intend to study their problems. Many people apply to the Public Defender’s Office (PDO) with similar complaints. When the problem refers to IDPs and residents of the borderline, the problem is more acute and we want to study all concrete cases.
-Will you prepare special recommendations for governmental institutions based on your findings or will they be reflected in the Public Defender’s Annual Report?
-Public Defender’s Report will be published very soon and information we collected here will not be reflected in it due to limited time. However, we plan to prepare special report on the situation in conflict affected regions and it will be ready in five months; it will include recommendations to the governmental institutions too.
-Although Ombudsman’s office is state institution, unlike other governmental agencies, it has more trust in the population. What will be form of your involvement in Georgian-Ossetian conflict regulation and confidence building process? Will you cooperate with state institutions or you will work in separate format and try to start dialogue directly with Ossetian society?
-Our department was created short time ago and we are thinking about format to contact Ossetian society, NGOs and Tskhinvali de-facto Public Defender just now.  First of all, we think to study human rights situation there. We will start from the collection of information and in future human rights situation in Abkhazia and Tskhinvali region might also be reflected in the Public Defender’s Annual Reports. In parallel to that, we will cooperate with Georgian state institutions, who work in the field. We wish to bring state policy about conflict regions closer to our population. It refers to both Geneva Negotiations and meetings in the frame of Early Response and Incident Prevention Mechanism. We will inform society about ongoing processes. We want to participate in the negotiations, particularly in the frame of Early Response and Incident Prevention Mechanism.
-What will be your status – observer or active participant of the negotiations?
-It is issue of format and agreement. We work in this direction because it is very problematic issue which does not depend only on Georgian party. We should take positions of Ossetian and Russian parties into consideration. We are looking for compromises. However, we plan to make Public Defender’s representation more active.
-Family members of three young Ossetian people, missing since October 13, 2008, applied to the Human Rights Center for help. They claim their sons were detained near Mereti village and then taken to Gldani prison in Tbilisi. But now, five years later, representatives of the Analytic Department of the MIA claim they have no information about the missing people. Their detention and placement in penitentiary establishments is not recorded in any official documents. Prosecutor’s office is investigating the case…
-Our office also received the same application and we started quest into the case. I agree with you, state institutions replied to us that they have no information about these people. Besides that, there are Georgian prisoners in Tskhinvali prisons and Ossetian prisoners are in Georgian establishments. Public Defender’s position is to release those prisoners, or exchange them that will promote Georgian-Ossetian relation and confidence-building process.
We would like to mention case of two women from Tskhinvali, who are in Georgian prisons. They are convicted under a very grave article and it will be a step forward if they will be pardoned by Georgian authority. We had meetings with the MIA, with State Minister for Reconciliation Paata Zakareishvili and continue work in this direction. It is working process and dragged out in time. It is complicated case connected with Gori terrorist act that is very sensitive case both for Georgian and Ossetian parties.
We wish to have direct contact with civil society representatives and NGOs. We plan to participate in Georgian-Ossetian ongoing dialogue together with NGOs and civil society groups. We need some time from the beginning to establish contacts; it is not easy to start cross-border cooperation when borders are locked, but we already work on it.