„კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ ოკუპაციით დაზარალებულ მოქალაქეებს ევროპულ სასამართლოში დაიცავს
16 აპრილს არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე  მუხლმა“ სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან ახლოს მდებარე სოფელ ატოცში მავთულხლართების გავლების შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობის პრობლემებსა და  „TV3“ -ის ჟურნალისტების დაკავების ფაქტზე პრესკონფერენცია გამართა.
2014 წლის თებერვალში რუსი სამხედროების მიერ ქარელის რაიონ სოფელ ატოცში, მავთულხლართების გავლების გამო, ადგილობრივი  მოსახლეობის საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები  რუსეთის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოხვდა.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ გამგეობის თავმჯდომარის, მაკა გიოშვილის განცხადებით, მოსახლეობის დიდი ნაწილი საკუთარი მიწის ნაკვეთის იმ ნაწილითაც კი ვერ სარგებლობს, რომელიც რუსი სამხედროების მიერ გავლებული მავთულხლართების მიღმა დარჩა: „არსებობს ამ ადამიანების გატაცების რეალური  საფრთხე, რასაც არაერთხელ ჰქონია კიდეც ადგილი. სოფლის მოსახლეობის უმრავლესობა სწორედ ნაკვეთის დამუშავების შედეგად არსებული შემოსავლებით ირჩენდა თავს, რაც კიდევ უფრო მეტად ამძიმებს მათ მდგომარეობას“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია დაზარალებულების ინტერესების დასაცავად ევროსასამართლოს მიმართავს.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ ადამიანის უფლებათა ევროპის სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ, ატოცის მოსახლეობის 9 დაზარალებულის სახელით სარჩელის შეტანას გეგმავს. ჩვენ შევეცდებით დავარწმუნოთ ევროპის სასამართლო, რომ ადამიანი უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, როგორიცაა  საკუთრების უფლების დარღვევა, თვისუფლების უკანონო აღკვეთა, გამოხატვის თავისუფლების დარღვევა თუ საცხოვრებელი ადგილის უპატივცემულობა, პასუხისმგებლობაც სწორედ  რუსეთის ფედერაციას ეკისრება,“ , - განაცხადა მაკა გიოშვილმა.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენლები „TV 3“ -ის ჟურნალისტის ბელა ზაქაიძის, ოპერატორ ვახო ლეკიაშვილისა და ტექნიკური თანამშრომლის მიხეილ მიხოევის რუსი სამხედროების მიერ თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტსაც გამოეხმაურნენ.
„კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი“  უკიდურეს აღშფოთებას გამოხატავს „TV3“ -ის ჟურნალისტების დაკავების ფაქტზე. ჩვენ ტელევიზიის წარმომადგენლებს სამართლებრივ დახმარებას ვთავაზობთ და მზად ვართ, ჩვენი ცოდნა და გამოცდილება მაქსიმალურად გამოვიყენოთ, რათა დადებით შედეგს ივაღწიოთ. ამასთანავე, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას გამოიყენოს ყველა საჭირო ბერკეტი იმისთვის, რომ მოხდეს ამ ადამიანების დაუყოვნებლივ  გათავისუფლება. ვინაიდან საქართველოს ხელისუფლება იმ ტერიტორიაზე კონტროლს ვერ ახორციელებს სწორედ რუსი ჯარისკაცების მიერ მოხდა ამ ხალხის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვა და სანქციებიც რუსეთის ფედერაციას უნდა დაეკისროს“, - განაცხადა „კონსტიტუცია 42-ე მუხლის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა თამარ გაბისონიამ.
TV3-ის ჟურნალისტი ბელა ზაქაიძე, ოპერატორი ვახო ლეკიაშვილი და ტელეკომპანიის ტექნიკური თანამშრომელი მიხეილ მიხოევი 15 აპრილს რუსმა სამხედროებმა სოფელ აძვში სიუჟეტის მომზადების დროს დააკავეს. მოგვიანებით კი დაკავებულები ცხინვალის იზოლატორში გადაიყვანეს. 16 აპრილს ჟურნალისტები გაათავისუფლეს.

Article 42 of the Constitution to Defend Victims of Occupation at the European Court
On April 16, nongovernmental organization Article 42 of the Constitution held press-conference about problems of the population victimized by borderizatin process in Atotsi village near administrative boarder with South Ossetia and about detention of TV3 journalists.
In February 2014 Russian soldiers set up wire-fences in Atotsi village, Kareli district. As a result, locals lost access to their agricultural plots, which are now on the Russia controlled territory.
Board chairperson at the Article 42 of the Constitution Maka Gioshvili said big part of population cannot cultivate their agricultural plots, which are now located on the other side of the fence. “There is real threat of kidnapping people, that is frequent problem in the conflict-affected area. Plots were main source of income for local inhabitants and now their social conditions further aggravated.”
The NGO intends to appeal to the European Court of Human Rights to protect rights of the victimized population.
“Article 42 intends to send application to the European Court of Human Rights against Russian Federation in the name of nine victims from Atotsi village. We will try to convince the Court that Russian Federation is responsible for the violation of property rights, for the illegal restriction of freedom, right to free expression and for the disrespect of the residential place,” Maka Gioshvili said.
Representatives of the Article 42 also responded to the illegal restriction of freedom of the journalist Bela Zakaidze, cameraman Vakho Lekiashvili and technician Mikheil Mikhoev of TV3.
“Article 42 of the Constitution is deeply concerned about detention of the TV3’s journalists. We offer our legal service to the TV-company representatives and are ready to use maximum of our knowledge and expertise to achieve positive result. In addition to that, we call on the Government of Georgia to use all necessary measures for immediate release of those people. Since Georgian authority cannot control the territory, Russian soldiers illegally restricted freedom of those people and relevant sanctions shall be imposed on the Russian Federation,” Tamar Gabisonia, executive director of the Article 42 of the Constitution, said at the press-conference.
Journalist Bela Zakaidze, cameraman Vakho Lekiashvili and technician Mikheil Mikhoev of the TV-company TV3 were arrested by Russian soldiers in Adzvi village on April 15. Later, they were taken to Tskhinvali pretrial detention setting. On April 16, journalists were released.