ირაკლი ოქრუაშვილი ცესკოს გადაწყვეტილებას სასამართლოში ასაჩივრებს
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილებით, თავდაცვის ყოფილ მინისტრს,  ირაკლი ოქრუაშვილს თვითმართველობის არჩევნებში მონაწილეობის უფლება, გორის მერობის კანდიდატად დარეგიტრირებიდან მეორე დღეს შეუჩერეს.  ამის მიზეზი პოლიტიკური გაერთიანება ,,სამართლიანი საქართველოსთვის” თავმჯდომარის,სერგო ჯავახაძისა და სახალხო პარტიის ლიდერის მამუკა გიორგაძის საჩივარი გახდა.
მამუკა გიორგაძისა და სერგო ჯავახიძის განცხადებით, გორის საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ ოქრუაშვილის დარეგისტირების ფაქტი საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მოთხოვნებს ეწინააღმდეგება.  მათ ცესკოში შესული საჩივრის არგუმენტაციის ნაწილში საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 167-ე მუხლის პირველი პუნქტი მოჰყავთ, რომლის მიხედვითაც “მერად ან გამგებლად შეიძლება აირჩეს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქე 25 წლის ასაკიდან, რომელსაც საქართველოში უცხოვრია 5 წელი მაინც და ბოლო ორი წლის განმავლობაში მუდმივად ცხოვრობს საქართველოში“.
საჩივრის ავტორებმა ყურადღება კანონის ამ ნორმის დარღვევაზე გაამახვილეს და  გორის საოლქო სარჩევნო კომისიისსგან ოქრუაშვილის მერობის კანდიდატად დარეგისტრირების გაუქმება მოითხვეს. ჯავახიძე და გიორგაძე საჩივარში მიუთითებენ,  რომ ირაკლი ოქრუაშვილს საქართველოში ბოლო ორი წელი მუდმივად არ უცხოვრია და აქედან გამომდინარე, მისი მერობის კანდიდატად დარეგისტრირება ეწინააღმდეგება საარჩევნო კოდექსს. ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ჯავახიძესა და გიორგაძის საჩივარი დააკმაყოფილა და ოქრუაშვილს მერობის კანდიდატის უფლება შეუჩერა.
ირაკლი ოქრუაშვილის ადვოკატი ზვიად კორძაძე აცხადებს,  რომ  ცენტრალური საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილებას სასამრთლოში გასააჩივრებენ.
ზვიად კორძაძე ადვოკატი: ,,ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ გააუქმა გორის საოლქო საარჩევნო კომისიის გადაწყვეტილება. ჩაგვბარდება თუ არა კომისიის გადაწყვეტილება იმ დღესვე გავასჩივრებთ“.
გორის საოლქო საარჩევნო კომისიამ ირაკლი ოქრუაშვილი მერობის კანდიდატად 21 აპრილს საღამოს 18:00 საათზე დაარეგისტრირა. დარეგისტრირებიდან ორ დღეში ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მას კანდიდატის უფლებამოსილება შეუჩერა. მიეცემა თუ არა ირაკლი ოქრუშვილს  თვითმართველობის არჩევნებში გორის მერობის კანდიდატად მონაწილეობის უფლება, ეს უკვე სასამართლოს განხილვის საგანი ხდება.

Irakli Okruashvili Appeals CEC Decision at the Court
Based on the decision of the Central Election Commission, former Defense Minister Irakli Okruashvili cannot participate in the local elections; the decision was made next day after Okruashvili registered as a candidate for the position of Gori Mayor. The CEC studied his case based on the complaints filed by chairman of the political movement For Fair Georgia Sergo Javakhadze and leader of the People’s Party Mamuka Giorgadze.
Mamuka Giorgadze and Sergo Javakhidze said registration of Irakli Orkuashvili as a candidate of Gori Mayor for the upcoming local elections contradicted requirements of the Georgian Election Code. They mentioned Article 167 Paragraph I of the Code in their application to the CEC, which states “A citizen of Georgia with the right to suffrage, having attained the age of 25, who speaks Georgian language, may be elected the Mayor of Tbilisi. A citizen not having lived in Georgia for the last 2 years may not be elected the Mayor of Tbilisi.”
The authors of the complaint paid particular attention to the violation of this provision and requested Gori DEC to annul registration of Okruashvili as a candidate for the position of Gori Mayor. Javakhidze and Giorgidze claimed Irakli Okruashvili had not lived in Georgia for the past two years and his registration as a candidate contradicted the election code. CEC upheld their application and cancelled Okruashvili’s candidature.
Okruashvili’s lawyer Zviad Kordzadze said, they will appeal the CEC decision at the Court.
Zviad Kordzadze: “CEC annulled decision of the Gori DEC. As soon as we receive the commission decision, we will appeal it.”
Gori District Election Commission registered Irakli Okruashvili as a candidate for the position of Gori Mayor at 18:00 pm on April 21. Two days later, CEC suspended his authority as a candidate.