ვინ იბრძოლებს გორის მერობისთვის
თვითმმართველობის არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, გორის მერობის მსურველი კანდიდატების რაოდენობა იმატებს. „ქართულმა ოცნებამ“ მერობის კანდიდატად ზურაბ ჯირკველიშვილი დაასახელა, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ არჩილ საბიაშვილი, სარჩევნო ბლოკმა „ბურჯანაძე - ერთიანმა ოპოზიციამ“ კი ადვოკატ მამუკა ნოზაძის კანდიდატურა წამოაყენა, „ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტიიდან“ - კანდიდატი იქნება კახაბერ ერგემლიძე, „ერთიანობის დარბაზიდან“ - თამაზ მაყაშვილი.
„ქართული ოცნება -დემოკრატიული საქართველო“ მერობის კანდიდატები პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა წარუდგინა ამომრჩეველს, საქართველოს სხვა თვითმმართველი ქალაქების მერობის კანდიდატებთან ერთად. გორის მერობის კანდიდატად პრემიერმა ზურაბ ჯირკველიშვილი დაასახელა.
ღარიბაშვილის არჩევანი ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის მოულოდნელი აღმოჩნდა, რადგან მერობის კანდიდატად დასახელებას ელოდა მოქმედი საკრებულოს თავმჯდომარე და კოალიციაში  შემავალი რესპუბლიკური პარტიის რეგიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე დავით რაზმაძე. ასევე მერობის კანდიდატად მოიაზრებდა თავს გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი პაპუნა კობერიძე, რომელიც „ეროვნული ფორუმის“ წევრია. მის კანდიდატურას ლობირებას უწევდა პარლამენტში გორის მაჟორიტარი დეპუტატი სოსო ვახტანგაშვილი. „ქართული ოცნებიდან“ გორის მერობის მსურველთა რიცხვში მოაზრებოდა პარლამენტისა და „თავისუფალი დემოკრატების“ წევრი თამაზ შიოშვილი. ამათგან არც ერთი არ შეირჩა და პრემიერ მინისტრმა არჩევანი ზურაბ ჯირკველიშვილზე გააკეთა.
ზურაბ ჯირკველიშვილის  კანდიდატურას შიდა ქართლის გუბერნატორი ზურაბ რუსიშვილი ლობირებდა.  რუსიშვილი „ქართუ ბანკის“ გორის ფილიალის მენეჯერი იყო და პრემიერ მინისტრის ახლო მეგობარია. ზურაბ ჯირკველიშვილს აქტიური წინასაარჩევნო კამპანია ჯერჯერობით არ დაუწყია. ჯირკველიშვილი 2012 წლის დეკემბერიდან გორის სათბურების დირექტორად მუშაობდა. მისი საქმიანობა გასულ წლებში კერძო ბიზნესში მენეჯერობით შემოიფარგლება.
ზურაბ ჯირკველიშვილი: „ჩემი ცხოვრებისეული გამოცდილება და ცხოვრებისეული მრწამსი მაძლევს უფლებას, შევპირდე ჩემს ძვირფას გორელებს, რომ აღვუდგინო ქალაქელობის განცდა, მაქსიმალურად მოვაწესრიგოთ ინფრასტრუქტურა, ხელი შევუწყოთ განათლების სისტემას, საბავშვო ბაღებს და პენსიონერებს“.
ყოფილი მმართველი პარტია მერისა და გამგებლობის კანდიდატის შესარჩევად პრაიმერის ჩატარებას გეგმავდა.  თუმცა, შემდეგ პრაიმერი გამოირიცხა და არჩევნებამდე 40 დღით ადრე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელმა გიგი უგულავამ მერობის და გამგებლობის კანდიდატები გორში გიორგი ერისთავის სახელობის დრამატულ თეატრში შეკრებილ მხარდამჭერებს წარუდგინა. გორის მერობის კანდიდატად მან არჩილ საბიაშვილი დაასახელა, ხოლო მუნიციპალიტეტის გამგებლობის კანდიდატად კახა ტოლიაშვილზე შეაჩერეს არჩევანი. არჩილ საბიაშვილი მოქმედი საკრებულოს ფრაქცია „მამულიშვილების“ თავმჯდომარეა, კახა ტოლიაშვილი  კი პარტიის გორის ორგანიზაციის თავმჯდომარე და გამგეობის ადმინისტრაციის სამსახურის ყოფილი უფროსია.
არჩილ საბიაშვილი, „ნაციონალური მოძრაობის“ მერობის კანდიდატი: „წინასაარჩევნო კამპანია გათვლილი იქნება ძირითადად სამუშაო ადგილების შექმნაზე და ინფრასტრუქტურული პროექტების აღდგენა-განახლებაზე“.
„ნაციონალური მოძრობის“ მიერ დასახელებული კანდიდატები მოულოდნელი იყო, რადგან მერობის კანდიდატად ანდრო ბარნოვი სახელდებოდა, რომელსაც შიდა ქართლის რეგიონში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის პოსტი ეკავა, მოგვიანებით კი პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი იყო. ასევე მერობის ერთ-ერთ კანდიდატად გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარე და ამჟამად ფრაქცია „ნაციონალებების“ წევრი ზვიად ხმალაძეც მოაზრებოდა, მაგრამ ხმლაძე „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერთა შეხვედრაზე არ მისულა.
გიგი უგულავამ განაცხდა, რომ პარტიულ შეხვედრაზეც ბევრისთვის მოულოდნელი იყო კახა ტოლიაშვილის კანდიდატად დასახელება და ასეთი ისტორია გაიხსენა: „როგორც გაირკვა, რაიონის ხელმძღვანელობის კანდიდატობას გორიდან სხვა ელოდებოდა, მაგრამ პარტიის შიგნით გამოკითხვის შედეგები სხვა დაიდო. ის პიროვნება პარტიის ცენტრალურ ოფისში შარვალ-კოსტუმში გამოწყობილი ჩამოვიდა. მასთან ერთად კახა ტოლიაშვილიც ჩამოვიდა. კახა ჩვეულებრივ ფორმაში იყო ბოტასებით, როცა გამოვაცხადეთ ეს გადაწყვეტილება და კახა ტოლიაშვილი დასახელდა (იცით, რომ ასეთი რაღაცეები მიპატიჟებით და სუფრის გაშლით მთავრდება), ტოლიაშვილი უხერხულ მდგომარეობაში ჩავარდა. ამისთვის არ იყო მზად. ის კი, ვინც შარვალ-კოსტუმით ჩამოვიდა, გვითხრა, რესტორანიც შეკვეთილია და წავედით აღვნიშნოთო“.
„ბურჯანაძე - ერთიანი ოპოზიციის“ გორის  მერობის კანდიდატად ოფიციალურად ბლოკის ლიდერებს არ წარუდგენიათ ადვოკატი მამუკა ნოზაძე. თუმცა, საარჩევნო ბლოკში არჩევანი მასზე შეჩერდა. შეხვედრიდან გამოსულმა ნოზაძემ დრო მოიგო და ადგილობრივი მედიასაშუალებების მეშვეობით  გორის მერობის ერთ-ერთ კანდიდატად საკუთარი კანდიდატურა დასახელა. მამუკა ნოზაძეს ამომრჩევლებთან აქტიური შეხვედრები ჯერჯერობით არ ჰქონია. როგორც მის საარჩევნო შტაბში აცხადებენ, საარჩევნო ბლოკის ლიდერების მხრიდან ოფიციალური წარდგინების შემდეგ დაიწყებენ აქტიურ საარჩევნო კამპანიას.
„ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტიის“ მერობის კანდიდატად სასამართლოს გადაწყეტილების შემდეგ ირაკლი ოქრუაშვილი მისმა თანაგუნდელმა კახაბერ ეგემლიძემ ჩაანაცვლა. ოქრუაშვილი კანონის იმ ნორმას ვერ აკმაყოფილებდა, რომლის მიხედვითაც საარჩევნო სუბიექტი ბოლო ორი წლის განმავლობაში ქვეყანაში უნდა ცხოვრობდეს.  ირაკლი ოქრუაშვილმა მერობის კანდიდატად კახაბერ ერგემლიძე დაასახელა და აღნიშნა, რომ არჩევნებიდან გამარჯვებისთანავე იგი იქნება ქალაქის ვიცე-მერი და ჩაერთვება გორის განვითარებაში.
კახაბერ ერგემლიძე: „დიდი შანსი გვაქვს ამ არჩევნებში. უპირობო ლიდერები ვართ და ამ არჩევნებს აუცილებლად მოვიგებთ“.
„ახალი მემარჯვენეებისა“ და „თავისუფალი საქართველოს“ გაერთიანებით შექმნილი პოლიტიკური ბლოკი „არასაპარლამენტო ოპოზიცია“ უახლოეს მომავალში გეგმავს მერობის და მუნიციპალიტეტის გამგებლობის კანდიდატების დასახელებას. ამ ეტაპზე ბლოკი საარჩევნო შტაბის საორგანიზაციო მხარის მოგვარებით არის დაკავებული.
მას შემდეგ რაც საინიციატივო ჯგუფებს მერობის კანდიდატის დასახელება შეეზღუდათ, თამაზ მაყაშვილმა პოლიტიკური გაერთანება „ერთიანობის დარბაზი“ დააფუძნა და მერობის კადიდატად საკუთარ თავს სთავაზობს გორელ ამომრჩეველს. ასევე საინიციატივო ჯგუფის სახელით აპირებდა გორის მერობის კანდიტად დარეგისტრირებას ნუგზარ მაჭავარიანი, რომელიც კანონიდან გამომდინარე, საინიციატივო ჯგუფის სახელით ამჯერად უკვე საკრებულოს დეპუტატობისთვის იბრძოლებს.

Who will fight for the position of Gori Mayor?
At the approaching local self-governmental elections, number of candidates for the position of the Gori Mayor is increasing. Georgian Dream’s candidate is Zurab Jirkvelishvili; United National Movemnet nominated Archil Sabiashvili for the position; election bloc Burjanadze – United Opposition nominated lawyer Mamuka Nozadze; Irakli Okruashvili-Georgian Party nominated Kakhaber Ergemlidze and Tamaz Makashvili will join the poll from the Unity Hall.
Prime-Minister Irakli Garibashvili nominated the candidates from the Georgian Dream – Democratic Movement for the mayor’s positions in all self-governmental cities. In Gori, he nominated Zurab Jirkvelishvili as a candidate.
Garibashvili’s decision about candidature was surprise for the local government, because they expected him to nominate Davit Razmadze, chairman of the acting municipal board and regional office of the Republic Party (member of the Georgian Dream), for the position. Interim district governor Papuna Koberidze was another possible candidate; he is member of the National Forum, a member political party of the Coalition Georgian Dream. MP Soso Vakhtangashvili lobbied his candidature at the Parliament of Georgia. MP Tamaz Shioshvili from Free Democrats was one more candidate from the GD but finally PM nominated Zurab Jirkvelishvili.
Shida Kartli regional governor Zurab Rusishvili was lobbying Jirkvelishvili’s candidature. Rusishvili was manager of the Cartu Bank’s Gori office; he is close friend of the Prime Minister. Zurab Jirkvelishvili has not launched active pre-election campaign yet; he was director of the Gori Greenhouses since December, 2012; he has long experience of the business company’s manager.
Zurab Jirkvelishvili: “My life experience and conviction to the work allows me to promise my dear Gori residents to restore their feeling of city dweller, improve infrastructure, and promote development of the education system, support kindergartens and retired people.”
Former ruling party, UNM, intended to conduct primer to select best candidates for the positions of mayor and district governor. However, later primer was cancelled and 40 days before elections, Gigi Ugulava, head of the election HQ of the UNM, presented candidates for the Gori district governor and mayor to the supporters in Gori Giorgi Eristavi State Drama Theatre. Archil Sabiashvili will struggle for the position of the Gori Mayor and Kakha Toliashvili for the district governor’s position. Archil Sabiashvili is chairman of the fraction “Patriots” in the municipal board; Kakha Toliashvili is chairman of the Gori office of the UNM; before he was head of district governor’s administration.
Archil Sabiashvili: “Pre-election campaign will focus on the creation of working places and renewal of infrastructural projects.”
Candidates from the United National Movement were also unexpected for the Gori population because according to the spread information Andro Barnov, former regional governor and head of president’s administration, was most expected candidate from the UNM. Another probable candidate was Zviad Khmaladze, former chairman of the Gori municipal board and currently member of the Fraction Nationals. However, Khmaladze did not even attend the UNM’s meeting in Gori Theatre.
Gigi Ugulava said nomination of Kakha Toliashvili was surprise for many people even at the party meeting.  “As we learned, different person expected to be nominated for the position of Gori Mayor but internal survey of our party showed different results. That person came to our central office dressed in suits whilst Kakha Toliashvili was in smart clothes. When we announced our decision and nominated Kakha Toliashvili as a candidate, (you all know that similar facts are always followed with parties and celebration), Toliashvili felt very awkward because he was not ready for that. However, the man in suite told us he had already reserved restaurant and we could go there to celebrate the nomination.”
Leaders of the election bloc Burjanadze – United Opposition have not officially presented lawyer Mamuka Nozadze but the bloc has already made decision. Having left the meeting, Nozadze made statement about his participation in the polls as a candidate on local TV-Channels. Mamuka Nozadze has not yet met electorate but as representatives of his election office say, he will start active campaign after he is officially nominated.
After court passed judgment on Irakli Okruashvili’s case, his ally Kakhaber Ergemlidze replaced him as a candidate for the Gori mayor’s position from the political party Irakli Okruashvili – Georgian Party. Okruashvili could not meet the requirements of the law, which obliged election subject to have lived in Georgia for the past two years. As a result Irakli Okruashvili nominated Kakhaber Ergemlidze as a candidate and noted that as soon as Ergemlidze wins elections, he will become vice-mayor and take active part in the development of Gori city.
Kakhaber Ergemlidze: “We have huge chances in the upcoming elections. We are non-alternative leaders and will definitely win polls.”
Political bloc Non-Parliament Opposition, which was established based on the unification of two political parties New Rights and Free Georgia, intends to nominate candidates for the positions of Gori Mayor and district governor in near future.
After initiative groups were deprived from the right to nominate candidates for the mayor’s position, Tamaz Makashvili established political union Unity Hall and offered his candidature to Gori residents. Nugzar Machavariani intended to be registered as a candidate for the Gori Mayor but now he will join polls for the seat in the municipal board.