გორში მოვაჭრების პროსტეტი წინასაარჩევნოდ გრძელდება
გორში  მოვაჭრეების პროტესტი წინასაარჩევნოდ გრძელდება. მათმა ნაწილმა რადიკალურ ზომებს მიმართა და გურამიშვილის სკვერში, ძველი ბაზრის ტერიტორიაზე შეიჭრა. „ვინც ძველ ბაზარს აღადგენს, იმას მივცემთ ხმას“, - ასეთია მოვაჭრეების განწყობა.
„ხალხისა უნდა ეშინოდეთ, ამ მშიერი ხალხისა. დადიან ახლა კარდაკარ, ხმა მოგვეცითო. ბოლო ბოლო, აღარ ჰყავს ქალაქს პატრონი“, - ამბობს ეკა ქარელი, მოვაჭრე.
გურამ ჭიღლაძე, მოვაჭრე: „ვიძახი, რატომ ხელი არ მომტყდა, 41 რომ შემოვხაზე-მეთქი. ესენი როცა მოვიდნენ, ისეთი დაიმედებულნი ვიყავით, რომ გვეგონა, ასე არ გაგვწირავდნენ, მაგრამ უარესები გამოდგნენ“.
მოვაჭრეებმა უარი თქვეს გორში წმინდაწყლის დასახლებაში ახალ ბაზარში გადასვლაზე. ამის მიზეზად კი სავაჭრო ცენტრის ადგილმდებარეობას ასახელებენ. ახალი ბაზარი ქალაქის გარეუბანშია, სადაც გამყიდველების განმარტებით, მყიდველი ნაკლებად მიდის და საქონელს ვერ ასაღებენ. მოვაჭრეები ღამით სავაჭრო დახლებთან მორიგეობენ, რათა ბაზრის ადმინისტრაციამ ამ პერიოდში არ მოახდინოს სავაჭრო დახლების აღება.
ქეთევან ელიკაშვილი, მოვაჭრე: „ჩვენ გადავირჩიეთ წინა მთავრობა იმიტომ, რომ ხალხისთვის არ იყო. ჩვენ ავირჩიეთ ახალი მთავრობა, რომ ყოფილიყო ხალხისთვის. არაფერი არ შეცვლილა“.
ადგილი, სადაც მოვაჭრეები შეიჭრნენ, ქალაქის ცენტრში ძველი ბაზრის ტერიტორიაა, რომლის მფლობელი  შპს  „ისრაელის პროექტების მენჯმენტია“. კომპანიის  წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ მოვაჭრეები მათ კერძო საკუთრებაში  შეიჭრნენ და იქ არსებული შენობა-ნაგებობების დემონტაჟის გაგრძელების საშუალებას არ აძლევენ.
თეა გოგსაძე, „საქართველო ისრაელის პროექტების მენეჯმენტის“ იურისტი: „მე მაინტერესებს, იმ შემთხვევებში, როცა იქ არის ავარიული შენობები და ხვალ რომ იქ რამე მოხდეს, ვინ არის პასუხისმგებელი ამ ხალხის უსაფრთხოებაზე?!  ვკითხოთ ამ ხალხს, არიან თუ არა ისინი კანონიერად იქ და რა უფლებით  ვაჭრობენ“.
პრობლემის აქტუალობიდან გამომდინარე, გორის  ყველა მერობის კანდიდატის წინასაარჩევნო დაპირებებიდან ერთ-ერთი პრიორიტეტულია გორის ბაზრის დაბრუნება ძველ ადგილზე.  სახელისუფლებო კოალიციის მერობის კანდიდატი ზურაბ ჯირკველიშვილი დაპირებების დროს უფრო ფრთხილია და იმ გარემოებაზე საუბრობს, რომ აღნიშნული ტერიტორია ინვესტორის საკუთრება და ხელისუფლებლებას მხოლოდ რეკომენდაციის სახით აქვს უფლება, ჩაერიოს. ხელისუფლების წარმომადგენლები ამ დრომდე აგრძელებენ მოვაჭრეებთან და ინვესტორებთან შეხვედრებს.
სოსო ვახტანგაშვილი, გორის მაჟორიტარი დეპუტატი პარლამენტში: „ვფიქრობთ, რომ გარკვეული წინადადებები მოვამზადოთ და შევთავაზოთ ინვესტორსაც და დაველაპარაკოთ სხვადასხვა საკითხებზე. ამ პრობლემის გადასაჭრელად თუ იქნება საჭირო, რომ ბაზარი დაბრუნდეს ისევ ძველ ადგილას, ჩვენ ამის წინააღმდეგები არ ვიქნებით. თუ ინვესტორს ეს სურვილი ექნება და გამოხატავს ამ ადამიანებისადმი პატივისცემას, ამ ქალაქის მოსახლეობისადმი და ზოგადად ამ პრობლემის გადასაჭრელად, ამ ნაბიჯს გადადგამს“.
გორში „არასაპარლამენტო ოპოზიციის“ მაჟორიტარობის კანდიდატი იოსებ ბორცვაძე ადგილობრივი ხელისუფლებლების წარმომადგენლების ბიზნესინტერესებზე საუბრობს.  ბორცვაძის განცხადებით, ადგილობრივი ხელისუფლების რამდენიმე მაღალჩინოსანს მაღაზიები აქვს ნაყიდი ახალი ბაზრის ტერიტორიაზე, კვლავ მონოპოლიურად უდგებიან ამ საკითხს და მოვაჭრეების ინტერესებს არ ითვალისწინებენ.
ბაზრის მოვაჭრეების პრობლემის პარალელურად „საქართველო - ისრაელის პროექტების მენეჯმენტს“ სამართლებრივი დავა აქვს რამდენიმე  მოიჯარესთან. ისინი ძველი ბაზრის ტერიტორიაზე არსებული მაღაზიების დემონტაჟის არაკონინიერებაზე მიუთითებენ.
მაია ჩალაური, ინდ მეწარმე: „რვა კაცი ვართ ეგეთი, რომელსაც 52 წელი აქვს საკუთრებაში ადგილი, რაზეც ვდგავართ და გვაქვს ჩვენი საოჯახო ბიზნესები. პირადად საჯარო რეესტრში გაფორმებული საიჯარო ხელშეკრულებით მაქვს მაღაზია, რომლის იჯარის ხელშეკრულებები დამირღვიეს და დაარღვიეს ჩემი, როგორც მეწარმის, უფლებები, გამიფუჭეს ბიზნესი. კონპენსაციაც არ უნდათ, რომ გადაიხადონ არანაირი და არ უნდათ, გაიგონ, მე რით დავზარალდი“.
რამდენიმე ინდ.მეწარმემ  შენობები ბაზრის ტერიტორიაზე თავად ააშენა. მათ ქონება აღნაგობის წესით ჰქონდათ გადაცემული. დაზარალებულების ადვოკატის, მერაბ დაღელაშვილის თქმით,  კომპანიამ მოვაჭრეებს საკომპენსაციო თანხა უნდა გადაუხადოს.
მერაბ დაღელაშვილი, იურისტი: „როდესაც გადის აღნაგობის ხელშეკრულების ვადა, მეიჯარე ანუ ამ შემთხვევაში - „საქართველო - ისრაელის პროექტების მენეჯმენტი“ ვალდებულია გადაუხადოს კონპენსაციის სახით იმ აშენებული შენობის ღირებულება, რაც მათ არ განუხორციელებიათ და ვიდრე არ გადაუხდიან, მათ უფლება არა აქვთ, შენობა დაანგრიონ“.
შპს „საქართველო - ისრაელის პროექტების მენეჯმენტის“ იურისტი თეა გოგსაძე მოვაჭრეებს იმ სამართლებრივი დოკუმენტების წარმოდგენას სთხოვს, რომლის საფუძველზეც ისინი დავობენ. დაზარალებულები კი სასამართლოს გზით მოითხოვენ ბაზრის ადმინისტრაციისგან მიყენებული ზიანის  კომპენსაციას.

Pre-Election Protest of Traders in Gori
Traders continued protest in Gori before elections too. Part of them took radical measures and broke into the territory of old market in Guramishvili square. “We will vote for the candidate, who will restore old market,” the traders claimed.
“They must be afraid of people, of hungry people. They come to families and urge us for votes. Nobody takes care of this city,” trader Eka Kareli complained.
Guram Chigladze, trader: “I regret why I voted for 41 (Georgian Dream). We were full of hopes when they came in the government; we did not expect them to deceive us so much but they turned up even worse.”
Traders refused to move to a new market in Tsmindatskali settlement in Gori. They said the reason is location of the new trading center, which is located in the outskirt of the town and less customers go there. Traders stay in the market at nights because they are afraid the market administration will remove counters.
Ketevan Elikashvili, trader: “We did not elect previous government because they did not work for people. We elected new government to put them in service of people but nothing has changed.”
The traders broke into the territory of the old market, which is owned by the Ltd Israeli Project Management. Company representatives claim the traders broke into their private property and do not allow them to demolish the old constructions in the area.
Thea Gogsadze, lawyer at the Georgian-Israeli Project Management: “I wonder who will be responsible for the safety of those people if outdated constructions on the spot collapse one day?! Let’s ask those people whether they trade in the territory legally.”
Due to urgency of the problem, every candidate for Gori city mayor’s position promise traders to return to the old place of Gori market. Candidate Zurab Jirkvelishvili from the ruling coalition is more careful in his pre-election promises and says that the territory belongs to investor and government can only give recommendations to the company. The government officials till continue meetings with traders and investors.
Soso Vakhtangashvili, Gori district single-seat MP. “We think to offer some proposals to the investor and discuss different options. We will not be against of returning market traders to the old place if it resolves the problem. If the investor has desire and respects the will of those people, they will take step for the solution of the problem.”
Candidate from Non-Parliamentary Opposition Ioseb Bortsvadze spoke about business interests of the local governmental officials. He said several senior officials have purchased shops in the new market and they still have monopolist approach to the issue and neglect interests of the traders.
In parallel to the problems with market traders, Georgia-Israeli Project Management has legal argument with several leasers, who complain about illegal demolishment of shops in the territory of old market.
Maya Chalauri, individual entrepreneur: “We are eight leasers, who had leased the property for 52 years; we run family businesses here. My lease agreement was registered in the Civil Registration Agency; they breached my rights of entrepreneur; the company does not want to compensate my damage either.”
Several individual entrepreneurs constructed buildings in the territory of old market; the property was assigned to them with the right of construction. Lawyer of the victimized entrepreneurs Merab Dagelashvili said the company must pay compensation to traders.
Merab Dagelashvili, lawyer: “When lease agreement expires, the leaser Georgia-Israeli Project Management is authorized to compensate the cost of the constructions in the territory; until they pay the compensation, the Company does not have right to deconstruct buildings.”
Thea Gogsadze of the Georgia-Israeli Project Management requested traders to provide those legal documents, based on which they started litigation. The victimized traders intend to request compensation from the market administration via court.