ბათუმის მერიამ პარტიები გააფრთხილა
ბათუმის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილე პოლიტიკურ პარტიებს წერილობითი გაფრთხილება გაუგზავნა. გაფრთხილება მათ მოსალოდნელ დაჯარიმებას ეხება. თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილე პოლიტიკურ პარტიებს არასათანადო ადგილებში განთავსებული საარჩევნო პლაკატების ჩამოხსნისათვის ორდღიანი ვადა აქვთ მიცემული.
გასული არჩევნებისაგან განსხვავებით, 2014 წლის 15 ივნისის ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებზე, ბათუმის მერიის ზედამხედველობის სამსახურმა კანონით გათვალისწინებული მოვალეობის შესრულება დაიწყო. სამსახურის მიერ პოლიტიკურ პარტიებს წერილობით გაფრთხილება გაეგზავნა იმ საარჩევნო მასალების ჩამოხსნისა, რომელიც კანონდარღვევით არის გაკრული.
„საარჩევნო პლაკატების გაკვრის ადგილი განსაზღვრულია ბათუმის საკრებულოს მიერ. სამწუხაროდ, ხშირია კანონის დარღვევის ფაქტები. თითქმის ყველა პოლიტიკურ პარტიას თანაბარი რაოდენობის დარღვევა აქვს“, - აღნიშნა ბათუმის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა, გოჩა ძნელაძემ სპეციალურად გამართულ ბრიფინგზე.
კანონმდებლობით,  ჯარიმა საარჩევნო პლაკატის კანონით გაუთვალისწინებელ ადგილას გაკვრისათვის თავდაპირველად 50 ლარია, გამეორების შემთხვევაში - 500 ლარი, ხოლო თუ საარჩევნო პლაკატი გაკრულია კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლთა დაცვის ზონაში მდებარე შენობაზე - 200 ლარი, განმეორებით კი - 1000 ლარი.
აღსანიშნავია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში, საარჩევნო პლაკატების განთავსებასთან დაკავშირებულ დადგენილებაში ბათუმის საკრებულომ ცვლილებები შეიტანა. საკრებულოს 24 აპრილის რიგგარეშე სხდომის გადაწყვეტილებას დეპუტატებმა მხარი ერთხმად დაუჭირეს.
აქამდე მოქმედი წესის მიხედვით, ძველი ბათუმის ტერიტორიაზე, სადაც საარჩევნო-სააგიტაციო მასალების განთავსება მხოლოდ სპეციალურ სტენდებზე იყო ნებადართული. 15 ივნისის თვითმმართველობის არჩევნებისთვის კი, დაშვებულია მასალები პარტიათა ოფისების ფასადებზეც განთავსდეს, ფიზიკურ პირებს კი საშუალება ექნებათ, სასურველი სუბიექტის ან პარტიის საარჩევნო პლაკატი საცხოვრებლის ფანჯარაზე, ან კუთვნილი მაღაზიის ვიტრინაზე მხოლოდ შიგა მხრიდან გააკრან. რაც შეეხება სხვა შენობებს, მოქმედი წესი უცვლელი რჩება და სააგიტაციო მასალის გამოკვრა ძველ ბათუმში შენობებზე კვლავ აკრძალული რჩება.
ბათუმის ქუჩებში დღემდეა შემორჩენილი გასული არჩევნების პლაკატები. ამასთან დაკავშირებით humanrights.ge დეკემბერში წერდა. მდგომარეობა, დღესაც უცვლელია. მაშინ, ბათუმის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი ჩვენთან საუბარში აცხადებდა, რომ ძველი არჩევნების პლაკატები მას არ შეუმჩნევია.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ბათუმის ოფისის ხელმძღვანელის, გია ქარცივაძის განცხადებით, ზედამხედველობის სამსახური კანონით გათვალისწინებულ ნორმას არღვევს: „ქალაქში გასული წლების არჩევნების სააგიტაციო მასალას დღემდე ვხდებით. ნორმა, რომლის თანახმადაც ზედამხედველობის სამსახური ვალდებულია შესაბამის პოლიტიკურ სუბუექტს მიუთითოს, შეუსრულებლობის შემთხვევაში კი დააჯარიმოს, რატომრაც არ სრულდება. შესაბამისად, სამსახურის უფროსს უნდა დაეკისროს დისციპლინალური პასუხისმგებლობა, რომელიც გათავისუფლებასაც ითვალისწინებს“.

Supervision service at the Batumi City Hall sent warning letters to the political parties participating in the upcoming local self-governmental elections about their possible fining. Political parties have two days to remove election posters from the prohibited areas in Batumi.
Unlike previous elections, supervision unit of the Batumi City Hall started implementation of its duties before June 15, 2014 Local Governmental Elections. They sent warning letters to the political parties to remove election posters from the prohibited places.
“The Batumi City Council allocated places for election posters. Unfortunately, very often the regulations are breached. Almost every political party equally breached the law,” head of the supervision unit at the Batumi City Hall Gocha Dzneladze said at the special briefing.
In accordance to the law, initial fine for pasting election posters in prohibited areas is 50 lari; for the second fact fine is 500 lari; if election poster is put up in the territory of culture heritage the political party will be fined with 200 lari but in the repeated case with 1000 lari.
It is noteworthy that during pre-election period Batumi City Council amended the resolution about election posters. The council members unanimously supported the amendments at the April 24 session.
According to the previous edition of the law, election posters were allowed to put up only on special boards in the vicinities of the Old Batumi. For June 15 Local Governmental Elections, posters can be put up on the facades of the political party offices too; physical persons will be allowed to put up posters of their favorite election subjects on the windows of their flats or private shops but only from inside. As for other buildings, old regulations are still in force and agitation materials cannot be put up on the buildings in the Old Batumi.
Posters from 2013 Presidential Elections are still on the walls in Batumi streets. Humanrights.ge published an article about the problem in December, 2013 but the situation has not changed. Head of supervision unit at the Batumi City Hall said he had not noticed any posters from previous elections in the city.
Head of Batumi office of the Georgian Young Lawyers’ Association Gia Kartsivadze said the supervision unit is breaching law. “You can still find posters from past elections. The legal norm obliges the supervision unit to order corresponding political party to remove posters, and if the order is not executed, they must fine the political party but it is not done in reality. Consequently, disciplinary responsibility must be imposed over the head of the supervision unit – he shall be dismissed from job.”