სატელეფონო ზეწოლა ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარეზე
ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს პირველ სხდომას, სადაც დეპუტატებს საკრებულოს თავმჯდომარე და მისი მოადგილე უნდა აერჩიათ, უხმაუროდ არ ჩაუვლია. ხმაურის მიზეზი კი საკრებულოს თვმჯდომარის ტელეფონზე განხორციელებული ზარი გახდა.
საკრებულოს თავჯდომარედ  ხმათა სრული უმრავლესობით ივანე არდემანიშვილის არჩევის შემდეგ,  ჯერი მისი მოადგილის კანდიდატურაზე მიდგა. არდემანაშვილმა საკრებულოს წევრებს მის მოადგილედ ჯუმბერ შუბითიძის კანდიდატურა შესთავაზა. დეპუტატები ფარული კენჭისყრისთვის ემზადებოდნენ, როცა საკრებულოს თავმჯდომარის ტელეფონმა დარეკა.  არდემანაშვილმა ტელეფონს საკრებულოს სხდომაზევე უპასუხა. მისი პასუხებიდან გამომდინარე, იქ დამსწრე დეპუტატებსა და ჟურნალისტებს გაუჩნდათ ეჭვი, რომ საკრებულოს საქმიანობაში გარეშე პირი ერეოდა. ეს ეჭვები გააღრმავა არდემანაშვილის პასუხებმა იმ პირისადმი, ვინც მას ტელეფონით ესაუბრებოდა. ფაქტობრივად, საკრებულოს თავმჯდომარემ ირიბად საჯაროდ მოახდინა დემონსტრირება, რომ საკრებულოს გადაწყვეტილებებში პირველივე სხდომაზე ხდებოდა ჩარევა. ამით მან დეპუტატების მხარდაჭერა კიდევ უფრო მეტად განამტკიცა, მათ შორის - ოპოზიციური კვოტით შესული საკრებულოს წევრებისაც.
აი, ის ფრაზები, რაც ივანე არდემანიშვილმა წარმოთქვა ტელეფონზე საუბრისას (სატელეფონო ზარს პასუხობს, დამსწრეებს არ ესმის მეორე მხარის საუბარი): „მე მივიღე გადაწყვეტილება და წარვადგინე კანდიდატურა მოადგილის ვაკანსიაზე...“ „ეგეთი ლაპარაკი...“ „რატომ ვიხდი? რაზე ვიხდი?..“ მე ეს თანამდებობა, ერთი იცოდეთ, არაფრად!.. „მე გითხარით ჩემი გადაწყვეტილება. შევეწირები თუ არ შევეწირები, ეგ დროის საკითხია!..“
საკრებულოს თავმჯდომარის პასუხებიდან გამომდინარე ნათლად ჩანს, რომ ჩვენთვის უცნობი პიროვნება ტელეფონით საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილის კანდიდატურის შეცვლას მოითხოვდა. თუმცა, არდევანიშვილმა გადაწყვეტილება არ შეცვალა და მის მოადგილედ ფარული კენჭისყრით ჯუმბერ შუბითიძის კანდიდატურას ეყარა კენჭი. ფარულ კენჭისყრაში პროტესტის ნიშნად სამმა დეპუტატმა არ მიიღო მონაწილეობა. 27-მა წევრმა კი შუბითიძის კანდიდატურას დაუჭირა მხარი.
კენჭისყრის შემდეგ საკრებულოს თავმჯდომარემ და მისმა მოადგილემ საკრებულოს წევრებს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადეს.
„მიუხედავად იმისა, რომ შეიძლება პოლიტიკურად სხვადასხვა პლატფორმაზე ვიდგეთ, მე მჯერა, რომ ყველა ჩვენთაგანს  გვინდა ქარელის რაიონის კეთილდღეობა და ქარელის რაიონის მოსახლეობის წინსვლა“, - აღნიშნა ივანე არდემანიშვილმა თავის სიტყვაში და საკრებულოს წევრებს მადლობა გადაუხადა ნდობისათვის.
ჯუმბერ შუბითიძე, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე: „პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, გულწფელად მადლობას გიხდით. მე ასე ვთვლი, რომ ეს დიდი ვალდებულებაა ჩემს წინაშე და თქვენს წინაშე და კაცი როცა მავალებს რაღაც გავაკეთო რაიონისთვის თუ მოსახლეობისთვის, მე თუ ამაზე უარს ვიტყვი, მაშინ არც ჩემი ნდობა არ უნდა გქონდეთ“.
შუბითიძის სიტყვით გამოსვლისას საკრებულოს თავჯდომარემ სხდომათა დარბაზი დატოვა. იგი ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, ზაზა გულიაშვილს შეხვდა და მოგვიანებით ისევ  დარბაზში დაბრუნდა. სავარაუდოდ, საკრებულოს თავმჯდომარესა და გამგებელს შორის საუბარი სატელეფონო ზარს ეხებოდა. საკრებულოს თავმჯდომარესთან შეხვედრის შემდეგ ქარელის  მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ზაზა გულიაშვილმა ქარელი დატოვა და სავარაუდოდ,  შიდა ქართლის გუბერნატორთან შესახვედრად გორში გაემგზავრა.
მოგვიანებით  გულიაშვილმა ეს ინფორმაცია ჟურნალიტებთან საუბარში არ დადასტურა. ასევე განაცხადა, რომ საქმის კურში არ არის საკრებულოს თავმჯდომარესთან განხორციელებულ სატელეფონო ზართან დაკავშირებითაც.
ზაზა გულიაშვილი ქარელის გამგებელი: „ახლა ეს ინფორმაციები საიდან გავრცელდა და როგორ გავრცელდა, არ ვიცი, მაგრამ მე შესვენებაზე ვიყავი გასული და მოვედი. გუბერნიაში ვიყავი თუ სად ვიყავი, ეს ჩემი პირადი საქმეა. ეს უნდა კითხო საკრებულოს თავჯდომარეს - თუ ვინმემ დაურეკა, თუ ვინმემ რამე უთხრა, თუ ვინმემ რამე ზეწოლა მოახდინა მასზე. მე საერთოდ არაფერი არ ვიცი. მე მქონდა თათბირი ჩემს რწმუნებულებთან და სამსახურის უფროსებთან და იქ სხდომა მიმდიოდა ჩვეულებრივი მიმართულებით.“
საკრებულოს თავმჯდომარემ სხდომის დამთავრების შემდეგაც არ დაასახელა თუ ვინ დაურეკა მას ტელეფონით საკრებულოს სხდომის მიმდინარეობისას.
ერთ-ერთი ვერსიით, საკრებულოს თავმჯდომარეს მოადგილის თანამდებობაზე ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ყოფილი მოადგილე, ნათია გოჩაშვილი უნდა დაესახელებინა. თუმცა, არდემანაშვილმა შეთანხმება დაარღვია და „თავისუფალი დემოკრატების“ წევრის, ნათია გოჩაშვილის ნაცვლად მოდგილედ ჯუბერ შუბითიძის კანდიდატურა წამოაყენა. შეთანხმების დაღვევამ სამი დეპუტატის პროტესტი გამოიწვია, რომლებმაც შუბითიძის დასახელების შემდეგ, აღარ მიიღიეს ფარულ კენჭისყრაში მონაწილეობა. პიროვნება, რომელმაც საკრებულოს თავმჯდომარეს დაურეკა, მოადგილის კანდიდატურის შეცვლას სთხოვდა.
საინტერესოა, რომ საკრებულოს წევრმა ნათია გოჩაშვილმა, მას შემდეგ, რაც თავმჯდომარემ  მოადგილის კანდიდატურაზე  შუბითიძე წამოაყენა, სხდომა პროტესტის ნიშნად,  უკომენტაროდ დატოვა.
ხმაურიანი საკრებულოს სხდომის შემდეგ კულაურებში დაიწყეს საუბრები „ნაციონალებიდან“ „ოცნებაში“  „გადაპორტირებულ“  წევრებზე და მათ შორის - საკრებულოს თავმჯდომარეზეც, რომელიც „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი „შემწირველი“ იყო. ივანე არდემანიშვილმა 2012 წლის 12 ივნისს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ყულაბას  25 000 ლარი შემატა.

First sessions of the recently elected municipal board of Kareli district, where board members had to elect chairperson and his/her deputy, did not finish without noise. The reason of argument was phone call to the elected board chairperson.
After Ivane Ardemanishvili was elected to the position of the board chair with majority of votes, the board had to elect his deputy. Ardemanishvili offered Jumber Shubitidze’s candidature to the board members for the position. They started preparation for the polls when Ardemanishvili’s phone called. He answered the call in the session hall. Hearing his responses board members and journalists assumed that external person tried to interfere in the activities of the board. Ardemanashvili’s responses strengthened their doubts; in fact he publicly demonstrated that somebody was interfering in the activities of the board during the very first session. As a result, the chairperson gained more support from board members including the representatives of the opposition.
Ivane Ardemanishvili’s replies to the unknown person on the phone were the following: “I made decision and nominated his candidature on the position…” “similar talks”…”Why should I pay? For what I should pay?” “this position for me does not mean anything for me!..” “I have told you my decision. Time will show whether I will be sacrificed to it or not!...”
His replies made clear that a strange person demanded the board chairperson to change the candidature for deputy chair. However, Ardevanishvili did not change decision and board members cast secret lot about Jumber Shubitidze’s candidature. Three board members refused to participate in the lot in protest; 27 members unanimously voted for Shubitidze.
After the polls, municipal board chairperson and his deputy thanked to the board members for the support.
“Although we might be on different political platforms, I believe all of us want good for Kareli district and district population,” Ivane Ardemanishvili said in his thanksgiving statement to board members.
Jumber Shubitidze, deputy chairman: “First of all, I want to thank you for your support. I believe I took huge responsibility before myself and you. When I am offered to do something for this district or population, and if I refuse, then nobody would trust me.”
When Shubitidze was making a speech, commission chairperson left the session hall. He met Kareli district governor Zaza Guliashvili and then returned to the hall. Supposedly they spoke about phone conversation. After the meeting, Kareli district governor Zaza Guliashvili left Kareli and presumably travelled to Gori to meet Shida Kartli regional governor.
Later, Guliashvili did not confirm the information with journalists. He said he did not have information about the phone call to the municipal board chair.
Zaza Guliashvili, district governor: “I do not know how this information was spread, but I had left the district administration during break. It is my personal business, whether I travelled to the regional administration or not. You must ask the board chairman – if somebody really called him, what they told him or whether somebody oppressed him. I do not know anything at all. I had meeting with my attorneys and heads of service units; the board had separate session.”
Board chairperson did not name who had called him during the session.
According to one version, board chairperson  had to nominate former deputy district governor Natia Gochashvili for the position of municipal board deputy chair. However, Ardemanishvili broke promise and nominated Jumber Shubitidze instead Natia Gochashvili from Free Democrats. Three board members protested his decision, and did not participate in the polls. The person, who called the board chair, demanded him to change the candidate.
It is noteworthy that board member Natia Gochashvili left the session in protest after chairperson nominated different candidate for his deputy.
After a noisy session, people started speaking about former members of UNM who joined Georgian Dream; according to their allegations board chairperson is one among them – he was one of the donators of the UNM, who on June 12, 2012 donated 25 000 lari to the UNM.