იუსტიციის სამინისტრო უცხოელებისა და საქართველოს მოქალაქეთა ოჯახური მთლიანობის წინააღმდეგ
იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო საქართველოს მოქალაქეთა უცხოელ მეუღლეებს საქართველოში ცხოვრების დროებით უფლებას არ აძლევს. სააგენტოს უარი განპირობებულია კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის „დასკვნით“. იმის მიუხედავად, რომ კონტრდაზვერვის დოკუმენტში მოცემული უარყოფითი დასკვნა დასაბუთებული არ არის, იუსტიციის სამინისტროც და სასამართლოც ამ დოკუმენტს მაინც ეყრდნობიან და გამოაქვთ გადაწყვეტილება, რომელიც ფაქტობრივად, იწვევს საქართველოს მოქალაქეთა ოჯახების დანგრევას.
ჩვენი სტატია შეეხება ოჯახურ ისტორიას. რა უნდა ქნას ოჯახმა, რომლის უცხოელ წევრს სახელმწიფო ბინადრობის უფლებას არ აძლევს, ან ბავშვმა, რომელსაც არც დედასთან უნდა განშორება და არც მამასთან? მარეხ ჯიშიაშვილის ოჯახის ისტორია, რომლის მაგალითზეც უნდა შევეხოთ მთავარ პრობლემას, 13 წლის წინათ ეგვიპტეში დაიწყო.
მარეხ ჯიშიაშვილი: „ეგვიპტეში მაშინ ტურისტად ჩავედი. იბრაჰიმი იმ სასტუმროს წინ ცხოვრობდა, სადაც მე ვისვენებდი. ერთმანეთს მაშინვე გავუგეთ. საქართველოში დაბრუნების შემდეგ მასთან მიწერ-მოწერა მქონდა. დაქორწინებაც მალე გადავწყვიტეთ. ჩვენი შვილი უკვე 11 წლისაა. იგი ეგვიპტეში დაიბადა. თავიდან ეგვიპტეში ვცხოვრობდით. ორი წელია, რაც საქართველოში ჩამოვედით“.
– თქვენ საქართველოს მოქალაქე ხართ?
– კი. ეგვიპტის მოქალაქეობა როცა მივიღე, მეც და ჩემს შვილსაც შეუწყდა საქართველოს მოქალაქეობა. მერე, როცა მე მოქალაქეობა დავიბრუნე, ბავშვს იუსტიციის სამინისტრომ მოქალაქეობაზე უარი უთხრა.
– საქართველოში დაბრუნება რატომ გადაწყვიტეთ?
– ყველა აქ მყავს - დედა, და, ნათესავები... დედა უკვე მოხუცია და გადავწყვიტეთ, მასთან ერთად ვიყოთ. ჩემი შვილი, სამირიც ქართულ სკოლაში შევიყვანეთ.
– ბავშვს აქვს ბინადრობის უფლება?
– თავიდან უარი უთხრეს ორივეს – შვილზეც და ქმარსაც. მერე სამირს მისცეს ბინადრობის უფლება, მაგრამ იბრაჰიმს კიდევ უარს ეუბნებიან. თავის დროზე, მე ეგვიპტეში უპრობლემოდ მომცეს მოქალაქეობა და რატომ იქმნება აქ ასეთი პრობლემები ბინადრობაზე, აბსოლუტურად გაუგებარია. ახლა უკვე მეორედ გვაქვს საქმე სასამართლოში.
– უარს რის საფუძველზე გეუბნებიან?
– კონტრდაზვერვიდან გაგზავნილი ცნობის გამო...
ბიუროკრატიული საფეხურები
თავიდან ოჯახმა იბრაჰიმის საქართველოში დროებითი ბინადრობის თხოვნით შეიტანა განცხადება იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში. იქიდან მიიღო პასუხი: „განცხადების განხილვისას დადგინდა, რომ იბრაჰიმ მუჰამედ იამანი აბდელგავადის მიმართ არსებობს „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 23-ე მუხლის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული უარის თქმის საფუძველი“.
კიანონის მითითებულ ნორმაში ვკითხულობთ, რომ უცხოელს საქართველოში ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე შეიძლება უარი ეთქვას, თუ არსებობს კომპეტენტური ორგანოს დასკვნა სახელმწიფო ან საზოგადოებრივი ინტერესების დაცვის უზრუნველყოფის მიზნით მისი საქართველოში ცხოვრების მიზანშეუწონლობის შესახებ. კომპეტენტური ორგანო კი ამ შემთხვევაში კონტრდაზვერვის დეპარტამენტია, რომელიც იუსტიციის სამინისტროსთვის გაგზავნილ წერილში ერთი წინადადებით წყვეტს ოჯახის ბედს – „კონტრდაზვერვის დეპარტამენტს საქმეში მითითებული პირისთვის მუდმივი ბინადრობის მინიჭების უფლება მიზანშეუწონლად მიაჩნია“. მსგავს წინადადებას თან, როგორც წესი, არგუმენტები არ ახლავს. თუმცა, ამ ფაქტს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო არავითარ ყურადღეას არ აქცევს და უცხოელ მოქალაქეებს საქართველოში დროებით ცხოვრებაზე უარს ეუბნება.
იუსტიციის სამინისტროს ეს გადაწყვეტილება იბრაჰიმ მუჰამედ იამანი აბდელგავადმა სასამართლოში გაასაჩივრა, მაგრამ იქაც მოსამართლე ვერ შეეწინააღმდეგა კონტრდაზვერვის დაუსაბუთებელ ინფორმაციას. ოჯახმა გადაწყვიტა, სამართლებრივი ბრძოლა გაეგრძელებინა და კიდევ ერთხელ ეცადა ბედი. ამჯერად, იბრაჰიმისთვის საქართველოში მუდმივი ბინადრობის თხოვნით შეიტანა განცხადება. იუსტიციის სამინისტროსგან იგივე პასუხი მიიღო. გადაწყვეტილება კვლავ გასაჩივრდა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, სადაც მოსამართლემ ასევე არ დააკმაყოფილა სარჩელი, ისევ და ისევ კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის „დასკვნის“ გამო. საქმე ამჟამად სააპელაციო სასამართლოშია.
იბრაჰიმ იამანი აბდელგავადი: „ჩემთვის უფრო კომფორტული ჩემს ქვეყანაში ცხოვრება იქნებოდა. იქ კარგი სამსახურიც მქონდა. ერთ-ერთ სერიოზულ კომპანიაში ვმუშაობდი მენეჯერად. თუმცა, დაოჯახების მერე მარეხს საქართველოში მამა გარდაეცვალა. ეს მან ძალიან განიცადა. დედაც უკვე მოხუცია, თან - მძიმე ავადმყოფი. იგივე რომ განმეორებულიყო, მარეხი ვერ გადაიტანდა. ამიტომ გადავწყვიტეთ, ჩამოვსულიყავით და მის დედასთან ერთად გაგვეტარებინა ეს წლები. მერე, რა თქმა უნდა, ისევ ვგეგმავთ დაბრუნებას“.
მარეხ ჯიშიაშვილი: „დედას სიცოცხლე და ჯანმრთელობა ფინანსურად ჩვენზეა დამოკიდებული. მეუღლეს წასვლა რომ მოუწიოს, არჩევანის წინაშე ვდგები – ან დედა უნდა გავწირო, ან ჩემი ოჯახი. ეს ხდება მხოლოდ იმიტომ, რომ ჩემი ქვეყნის რომელიღაც ჩინოვნიკს მონაცემების ჯეროვნად გადამოწმება ეზარება და სიტუაციიდან მარტივი გამოსავალს პოულობს – ერთი ხელის მოსმით ეუბნება უარს იბრაჰიმს საქართველოში დროებით ცხოვრებაზე“.
სამეულის დისკრიმინაციული ვერდიქტი
მარეხისა და იბრაჰიმის ოჯახი გამონაკლისი არ არის. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმოებაში კიდევ ორი მსგავსი საქმეა.
ალეკო ცქიტიშვილი, ადამიანის უფლებების ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი: „ასეთი ადამიანებისთვის ყოველთვის პრობლემა იყო ბინადრობის უფლების მიცემა. წინა ხელისუფლების პირობებშიც გვქონდა მსგავსი საქმეები წარმოებაში. თუმცა, ამ უკანასკნელ ხანს მასშტაბები თვალშისაცემად გაიზარდა. აშკარად ჩანს, როგორ სახელმწიფო უფრო ხისტ პოლიტიკას მიმართავს. წინა ხელისუფლება უცხოელ ბიზნესმენებს საქართველოში ბიზნესის წარმოებისთვის ყველა პირობას ჰპირდებოდა. ამ დაპირებამ ყველაზე მეტად ინდოეთის, ეგვიპტის, არაბეთის, პაკისტანისა და აფრიკისა და აზიის ზოგიერთი სხვა ქვეყნის მოქალაქეები დააინტერესა. ჩამოვიდნენ, იყიდეს მიწები და დაიწყეს მუშაობა. ხშირ შემთხვევაში, მუშახელი ქართველები არ იყვნენ და ამან ადგილობრივების გარკვეული გულისწყრომა გამოიწვია. უცხოელებზე მიწების მიყიდვა მასობრივ და ქაოსურ ხასიათს იძენდა. საქართველოს მოქალაქეები უკვე ვერ არკვევდნენ, რატომ იყიდებოდა, ვთქვათ, მათი საძოვრები. შეიცვალა ხელისუფლება და ახლა სახელმწიფო მეორე უკიდურესობაში გადავარდა. დაიწყო ასეთი ინვესტორების შევიწროება. ზოგიერთ შემთხვევაში, მათ ჩამოერთვათ მიწები. გახშირდა კონფლიქტები ადგილობრივებ გლეხებთან. გაიზარდა ქსენოფობიური დამოკიდებულებები, თითქოს ინდოელები და ჩინელები მოდიან იმისათვის, რომ საქართველოს მიწა ზურგზე მოიკიდონ და თავიანთ ქვეყანაში წაიღონ. ამავე დროს, შეიზღუდა ე. წ. მესამე რანგის ქვეყნებიდან მოქალაქეების მიღება. როგორც ჩანს, სახელისუფლებო კულუარებში გადაწყდა, რომ მკვეთრად შეიზღუდოს უცხოელებისთვის ბინადრობის უფლების მიცემა.
ნესტან ლონდარიძე, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, იბრაჰიმ იამანი აბდელგავადის ადვოკატი: „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 23-ე მუხლი, რასაც ხშირად იშველიებს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი, ერთგვარი შაბლონი გახდა ასეთი უარისთვის. ბინადრობაზე უარი უნდა ეთქვას ადამიანს, თუკი იგი არის ძებნილი ან ნასამართლევი ან ტერორისტული ორგანიზაციის წევრი ან მას არა აქვს დასაბუთებული შემოსავალი, რითაც სახელმწიფოს მისცემს გარანტიას, რომ აქ საქურდლად და სამათხოვროდ არ მოდის.
იბრაჰიმის შემთხვევას რომ შევეხოთ, იგი არც ძებნილია, არც ტერორისტი და არც ნასამართლევი ყოფილა თავის ქვეყანაში. მისი მეუღლე არის საქართველოს მოქალაქე, რომელთანაც ჰყავს საერთო შვილი. ეს ბავშვი დადის ქართულ სკოლაში. ფაქტობრივად, ჩვენი სახელმწიფო აიძულებს თავის მოქალაქეს - მარეხ ჯიშიაშვილს, რომ დაანგრიოს ოჯახი, ანუ მამა უნდა წავიდეს თავის ქვეყანაში და დედა და შვილი დატოვოს საქართველოში. ასეთი რამ, ალბათ, ყველაზე არადემოკრატიულ ქვეყანაშიც არ ხდება. ეს არის ოჯახის ერთიანობის დანგრევა. ოჯახის ერთიანობა კი ძალიან სენსიტიური თემაა და არავის აქვს უფლება, ასე უხეშად ჩაერიოს მოქალაქის პირად ცხოვრებაშო. მით უმეტეს, ასეთ შემთხვევებზე უკვე არსებობს ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს გადაწყვეტილებები (მაგალითად, საქმეზე - იუსუფ ქარასი რუმინეთის წინააღმდეგ), როცა სასამართლომ სახელმწიფო პირდაპირ დაავალდებულა, დაეცვა ოჯახის ერთიანობა. შესაბამისად, ჩვენს სასამართლოსაც აქვს ვალდებულება, რომ ეს გაითვალისწინოს“.
ალეკო ცქიტიშვილი: „ჩვენს შემთხვევაში, ყველაფერი ჯაჭვური რეაქციით ხდება: პირველ რიგში, დამრღვევად გვევლინება იუსტიციის სამინისტრო, რომელიც, რამდენად პარადოქსულიც არ უნდა იყოს, დისკრიმინაციის შესახებ კანონის ინიციატორია. იუსტიციის სამინისტრო ვალდებულია, ობიექტურად შეისწავლოს უცხოელის ესა თუ ის განცხადება და გასცეს ობიექტური პასუხი. ის კი ავტომატურად ეყრდნობა კონტრდაზვერვის დაუსაბუთებელ „დასკვნას“ და დაუსაბუთებელ უარს ეუბნება უცხოელ მოქალაქეს საქართველოში დროებით ცხოვრებაზე. ასეთი შემთხვევებით იუსტიციის სამინისტრო თავად მიმართავს დისკრიმინაციის პოლიტიკას და პირველ რიგში, ეს პოლიტიკა მიმართულია საქართველოს მოქალაქეების წინააღმდეგ. თანაც, საინტერესოა, რომ ძირითადად, საქართველოს მოქალაქე ქალბატონები არიან იუსტიციის სამინისტროს და კონტრდაზვერვის მსხვერპლნი. ანუ სახეზე გვაქვს დისკრიმინაციის ორი ფორმა - ეთნიკური და გენდერული.
– ანუ ასეთი პრობლემები არ ექმნებათ უცხოელებს, რომლებსაც ქმრები ჰყავთ საქართველოს მოქალაქეები?
– ასეთი შემთხვევა ჯერ არ გვქონია და არც გვსმენია. როგორც ჩანს, საქართველოს მოქალაქე მამაკაცებს, რომლებმაც უცხოელები მოიყვანეს ცოლად, მსგავსი პრობლემა არ ექმნებათ. ალბათ, იმიტომ, რომ მათი შვილი ქართული გვარის გამგრძელებელია და ამ გზით, სტერეოტიპული შეხედულებით, „ქართველი ერის გენოფონდს საფრთხე არ ემუქრება“.
- ასეთი პრობლემა ასევე, არა აქვთ ევროპელებსა და ამერიკელებს...
– სწორედ ეს არის პრობლემა, რომ ჩვენი სახელმწიფო ახარისხებს ადამიანებს. ხაზი მინდა გავუსვა, რომ იუსტიციის სამინისტრო არის პირველი კანონდამრღვევი, რამდენადაც მისი კომპეტენციაა ამ ნებართვების გაცემა. მის მიერ გამოცემული ყველა ადმინისტრაციული აქტი უნდა იყოს დასაბუთებული. მე საშუალება მომეცა, რომ ამ პრობლემის შესახებ უშუალოდ მინისტრისთვის, თეა წულუკიანისთვის დამესვა კითხვა ანტიდისკრიმინაციული კანონის განხილვისას, ერთ-ერთ შეხვედრაზე. ჩემდა გასაკვირად, მან თქვა, რომ იუსტიციის სამინისტრო არაფერ შუაშია და ის ეყრდნობა კონტრდაზვერვის ინფორმაციას. გამოდის, რომ იუსტიციის სამინისტრო რეალურად არ სწავლობს განაცხადს და ბრმად ეყრდნობა კონტრდაზვერვის ინფორმაციას. შესაბამისად, კიდევ ერთი დამნაშავე ამ უკანონობაში არის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი, სადად ძაღლის თავი არის დამარხული. ცხადია, მისი გადაწყვეტილებაც დასაბუთებული უნდა იყოს, მაგრამ ამის ნაცვლად იგი გასცემს ფარატინა ფურცელს, სადაც ყოვლად დაუსაბუთებლად გამოაქვს განაჩენი საქართველოს მოქალაქეებისთვის და აიძულებს მათ, დაანგრიონ ოჯახები. ეს კი ძალიან შეურაცხმყოფელია ისეთი ადამიანებისთვის, როგორიც არის იბრაჰიმ იამანი აბდელგავადი. ეს ადამიანი ჩამოვიდა საქართველოში საქმის გასაკეთებლად, დააბანდა თანხა მცირე ბიზნესში, კაფე გახსნა, სახელმწიფო ბიუჯეტში იხდის გადასახადებს და ეწევა აბსოლუტურად მშვიდობიან ცხოვრებას. ახლა კი ეუბნებიან, რომ წავიდეს თავის ქვეყანაში. ხოლო თუკი ცოლ-შვილი ვერ ახერხებს, მას გაჰყვეს, გამოდის, რომ ოჯახი უნდა დაინგრეს. სახელმწიფო პოლიტიკის რანგში რომ არის ეს გადაწყვეტილება აყვანილი, იქიდანაც ჩანს, რომ კონტრდაზვერვის ინფორმაციას ბრმად ეყრდნობა სასამართლო. შესაბამისად, ისიც ჩართულია ამ უკანონობაში... ანუ, ეს სამეული („ტროიკა“) - იუსტიციის სამინისტრო, კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი და სასამართლო ასე მარტივად და დაუსაბუთებლად ანგრევს საქართველოს მოქალაქეთა ოჯახებს“.

Ministry of Justice vs Foreign Citizens and Family Integrity of Georgian Citizens
State Services Development Agency at the Ministry of Justice does not allow foreign spouses of the citizens of Georgia to temporarily live in Georgia. The refusal of the Agency is grounded with the “conclusion” provided by the Counter-Intelligence Department (CID). Although the negative conclusion is not well-grounded, both the Ministry of Justice and Court rely on it when making decision, which in fact divides families.
Our article is about a family story. What shall a family do, when its foreign member cannot receive a permit on residence from the state, or what shall a kid do, when she/he does not want to part with mother or father? Story of Marekh Jishiashvili started in Egypt 13 years ago.
Marekh Jishiashvili: “I went to Egypt as a tourist. Ibrahim lived in front of the hotel, where I was staying in. We soon understood each other. Upon return to Georgia, we continued correspondence and soon got married. Our child is already 11. He was born in Egypt; initially we lived there but two years ago arrived in Georgia.”
-Are you citizen of Georgia?
-When I received citizenship of Egypt, both my son and I lost Georgian citizenship. Later, when I restored my citizenship, Ministry of Justice refused to give citizenship to my son.
-Why did you decide to return to Georgia?
-I have all my close people here – mother, sister, relatives… my mother is already old and we decided to be with her. My son Samir goes to Georgian school.
-Does the child hold residence permission?
-Initially they refused to both son and father. But afterwards they granted permission to Samir but refused to Ibrahim. In the past, I received citizenship in Egypt without any problems and I cannot understand why Georgian authority creates so many problems about residence permission here. We have appealed to the court for the second time.
-What is the reason of their refusal?
- Information sent by the Counter-Intelligence Department
Bureaucratic Procedures
Initially the family applied to the State Services Development Agency at the Ministry of Justice to receive temporary residence for Ibrahim. They replied: “When discussing the application the Agency found grounds to refuse Ibrahim Muhamed Iaman Abdelgavad to grant permission in accordance to the Article 23 sub-paragraph “a” of the Law of Georgia on Legal Status of Aliens and Stateless Persons.
The aforementioned article of the law reads that an applicant may be denied the determination of the status of a stateless person in Georgia if there is a decision of an authorised body on the advisability of his/her residence in Georgia with regard to safeguarding state security and/or public safety. In this particular case, Counter-Intelligence Department is authorized body, which settled the fate of the family with one sentence in their letter to the Ministry of Justice – “Counter-Intelligence Department finds granting the permanent residential permission to the person inexpedient.” Usually, similar statements do not contain arguments but State Services Development Agency (SSDA) does not pay attention to it and refuses foreign citizens to grant temporary residence permits in Georgia.
Ibrahim Mohammed Yamani Abdelgavad appealed the decision of the Ministry of Justice at the court but neither judge could disobey the ungrounded notification of the CID. The family decided to continue procedures. This time, they applied for permanent residence permission for Ibrahim but the Ministry of Justice refused again. They appealed the second decision at the Tbilisi City Court and the judge again upheld the decision of the Ministry. Now the family has appealed to the Appeal Court.
Ibrahim Yamani Abdelgavad: “I would have lived more comfortably in my country; I had a good job there. I was a manager at a large company. However, after marriage Marekh’s father died in Georgia and it was a serious tragedy for her; she started worrying about her old mother, who is also sick. So we decided to arrive here and stay with her. In future we plan to return back to Egypt.”
Marekh Jishiashvili: “My mother’s life and health depends on our financial stability. If my husband has to leave Georgia, I will have to make a difficult choice – to abandon either mother or my family. It happens because certain governmental official in our country does not want to properly check information and uses easy solution of the problem – to refuse Ibrahim to temporarily live in Georgia.”
Discriminative Verdict against Three Persons
Family of Marekh and Ibrahim is not an exception in Georgia. Human Rights Center is studying cases of two more families with same problems.
Aleko Tskitishvili, executive director at Human Rights Center: “Foreign citizens always had problems in getting residence permissions in Georgia. People applied to us for help during previous government too. However, the scales of the problems have significantly increased now. It is obvious that the state uses rougher policy against foreign applicants. Previous government promised welfare to foreign businessmen to attract them to the country. Their promise mostly interested citizens of India, Egypt, Arabia, Pakistan and other African and Asian countries. They arrived here, purchased lands and started their cultivation. In most cases, they did not employ Georgian people and it caused discontent of local population. Lands were sold to foreign citizens in chaotic manner. Georgian citizens could not understand why their pastures were sold. Government changed and new state chose easternmost position and started persecution of those investors. In some cases they even seized lands from foreign people. Foreign businessmen had more conflicts with local farmers. Xenophobic approach towards them increased; locals perceived Indian and Chinese people arrived here to steal and take Georgian land to their countries. At the same time, country restricted acceptance of citizens of so-called third countries. Apparently, somebody decided in the lobbies of government to significantly restrict issuing residence permits to foreign citizens.
Nestan Londaridze, lawyer at Human Rights Center, advocate of Ibrahim Yamani Abdelgavad. Article 23 of the Law of Georgia on Aliens and Stateless Persons, which is often applied by the CID, has become sort of tool for their refusals. A person can be denied to receive residence permission if she/he is sought or has criminal record or is member of tourist organization or cannot show income, that can guarantee the state that he/she does not intend to stay in the country for thievery or begging.
As for Ibrahim’s case, he is neither sought, nor member of terrorist organization nor had criminal past in his country. His wife is citizen of Georgia and they have a child. The son goes to a Georgian school. In fact, our state compels Georgian citizen Marekh Jishiashvili to abandon her family; father will go to his native country and mother with son will stay in Georgia. I doubt similar facts do not happen even in a non-democratic country. It is violation of family integrity that is very sensitive issue and nobody has right to blatantly interfere in the personal life of a person. Moreover, we have case law of the European Court of Human Rights on the issue (ex. Iusuph Karas vs Romania), when the Court directly obliged the state to protect family integrity. That means, our Court is also obliged to respect this obligation.”
Aleko Tskitishvili: “In our case, everything is connected with each other. First of all, Ministry of Justice is major violator in this case, which, though it is paradox, has initiated the anti-discrimination law. The Ministry is authorized to impartially study the case of any foreign citizen and issue well-grounded reply. Nevertheless, the Ministry automatically relies on the ungrounded “conclusion” of the CID and refuses a foreign citizen to temporarily stay in Georgia without any clarifications. With similar cases the Ministry itself uses discriminative policy and first of all it harms interests of Georgian citizens. Moreover, it is also noteworthy that mostly female citizens of Georgia become victims of the Ministry and CID. So we have two forms of discrimination – ethnic and gender.
-Do you mean that female foreign citizens, whose husbands are Georgian citizens, do not have similar problems?
-We have not received information about this problem yet. Apparently, Georgian men, who married foreign women, do not have similar problems. Maybe because their children are considered to be ethnic Georgians and it feeds local stereotypes “it does not threaten genetic fund of Georgian nation.”
-Neither EU nor USA citizens have similar problems
-This is the main point that our state selects people. I want to underline that Ministry of Justice is the first violator because it is within their competence to issue permissions. All administrative acts issued by them must be well grounded. I had an opportunity to ask this question personally to Minister Thea Tsulukiani when we discussed anti-discriminative law in one of the meetings. I was surprised to hear her answer – the Ministry is not guilty in it and they rely on the information provided by the CID. That means, the Ministry does not study the application and relies only on the information provided by the CID. Consequently, CID is another guilty chain in this illicit situation. Of course, they also bear obligation to issue well-grounded information but instead they send only sheet of paper, which contains completely unverified judgment against citizens of Georgia and compels them to split family. It insults people like Ibrahim Yamani Abdelgavad. He arrived in Georgia to do business; he invested money in a café, pays taxes to the state budget and lives peaceful life in Georgia. Now he is ordered to return to his country. If his family cannot follow him, they will divorce. The fact that the court also relies on the information provided by the CID confirms that this problem is caused by state policy. Consequently, the judiciary system is also involved in this illegality. Those three institutions (Troika) – Ministry of Justice, Counter-Intelligence Department and Court easily and groundlessly divide families of Georgian citizens.”