ბასილაშვილის ოჯახი პოლიციელს ანგარიშსწორებაში ადანაშაულებს
დავით ბასილაშვილი პოლიციამ ადმინისტრაციული დარღვევისა და დაუმორჩილებლობის ბრალდებით 20 აგვიტოს დააკავა. სასამართლომ კი აღკვეთ ღონისძიებად ათდღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. დავით ბასილაშვილის ოჯახის წევრების განცხადებით, დაკავების შემდეგ შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის თანამშრომელმა, სამსონ ვანიშვილმა ხაშურის წინასწარი მოთავსების იზოლატორში ბასილაშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრის შიდა ქართლის განყოფილების მიერ გაცემულ სამედიცინო დასკვნაში წერია, რომ ბასილაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ნორმალურია, მაგრამ გრაფაში ექიმი მიუთითებს, რომ პაციენტი უჩივის თავისა და ნეკნების ტკივილს, აღნიშნავს, რომ მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა.
პოლიციელის წინაღმდეგ  ოჯახმა შსს გენერალურ ინსპექციას მიმართა, საჩივარს  სამედიცინო დასკვნა დაურთო. ბასილაშვილის ოჯახის წევრების განცახდებით, ამის შემდეგ დაიწყო ზეწოლა და მუქარა დავით ბასილაშვილზე. მათი თქმით, სამსონ ვანიშვილი ბასილაშვილს ემუქრებოდა, რომ მას უკან შეაბრუნებდა ციხეში.
გვანცა ბასილაშვილი, დავით ბასილაშვილის და: „ჩემი ძმა ათდღიან ადმინისტრაციულ პატიმრობას იხდიდა ხაშურის წინასწარი მოთავსების იზოლატორში, იქ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და ძალიან სცემეს. ღამის 3:30 წუთზე გადაიყვანეს სასწრაფო დახმარების მანქანით უგონო მდგომარეობაში.  მას სცემა პოლიციელმა სამსონ ვანიშვილმა, შემდეგ გააფრთხილა, თუ ამ ფაქტის შესახებ რამეს იტყვი, დავაჭერინებ შენს თავსო. ასეც მოხდა, ჩემმა ძმამ მას უჩივლა და დათოც მალევე დააკავეს“.
ათდღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობიდან გათავისუფლების შემდეგ, დავით ბასილაშვილი პოლიციამ მეორედ 26 სეტემბერს დააკავა, ბრალდებულის სტატუსით. საქმე ეხება პოლიციააში 6 სექტემბერს ღამის საათებში შესულ შეტყობინებას, გორში სუხიშვილის ნომერ 18-ში  სწრაფი ჩარიცხვის აპარატის დაზიანებისა და აპარტიდან თანხის გატანის მცდელობის შესახებ. პოლიციამ საქმე სისხლის სამართლის 177-ე მუხლის მეორე და მესამე ნაწილით აღძრა. აღნიშნულ საქმეზე 20 დღის შემდეგ ქალაქის ცენტრში პოლიციამ   დავით ბასილაშვილი  დააკავა და ბრალად ქურდობის მცდელობა წაუყენა.
ბასილაშვილის ადვოკატი ტანია რაზმაძე  humanrights.ge-სთან საუბარში აღნიშნავს, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფის წინააღმდეგ  ბრალდების მხარეს მტკიცებულებები  არა აქვს და გამოძიება ვარაუდებს ეყრდნობა. იგი საქმის მთავრ მოწმეზე ამახვილებს ყურადღებას, რომელიც პოლიციის თანამშრომელი სამსონ ვანიშვილია და ანგარიშსწორებაზე საუბრობს.
ტანია რაზმაძე, ადვოკატი: „რამდენიმე თვის წინ ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი უკანონოდ დააკავა პოლიციამ, უცემიათ აღნიშნულის თაობაზე დაწყებულა გამოძიება, გასაჩივრებული აქვს ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფსა და მის ოჯახს. ეს გახდა ალაბათ ანგარიშსწორების საფუძველი“.
30 სექტემბერს გორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნინო გერგაულმა 6 სექტემბერს სუხიშვილის ქუჩაზე მოხდარი სისხლის სამართლის საქმის წინასასამართლო სხდომა გამართა. პროკურორმა მიხეილ ერიაშვილმა სასამართლოს წინაშე დააყენა შუამდგომლობა დავით ბასილაშვილითვის აღმკვეთი ღონისძიებად პატიმრობის შეფარდებასთან დაკავშირებით. პროკურორმა სხდომაზე განმარტა, რომ პატიმრობის შეფარდების გარეშე ეჭვმიტანილი შესაძლოა, მიიმალოს. პროკურორმა აღნიშნა, რომ ბასილაშვილი წარსულში ნასამართლევია.
დაცვის მხარემ მოსამართლის წინაშე 3 000 გირაოს შუამდგომლობა დააყენა პატიმრობიდან გათავისუფლების სანაცვლოდ. ადვოკატმა ტანია რაზმაძემ პროცესზე განაცხადა, რომ ბრალდების მხარე მხოლოდ  ვარაუდებით შემოფარგლა. რაც შეეხება ეჭვმიტანილის წარსულში ნასამართლეობას, ადვოკატის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს ნასამართლეობა უკვე მოხსნილი აქვს შეწყალების შედეგად. სასამართლო პროცესზე სიტყვა ითხოვა ეჭვმიტანილმა დავით ბასილაშვილმა, რომელმაც აღნიშნა, რომ მას დანაშაული არ ჩაუდენია: „ან კამერას არ უნდა დავეფიქსირებინე, ან ანაბეჭდი არ უნდა იყოს?! პოლიციამ თურმე გაქცევის დროს ამომიცნო და ვერ დამაკავა. ამ დროში სად ხდება, პოლიციას ვინმე გაექცეს?! სამი თვის განმავლობაში  საერთოდ არ ვყოფილვარ მაგ ქუჩაზე“.
მოსამართლე ნინო გერგაულმა ორივე მხარეს მიმართა, რომ მტკიცებულები წარმოდგინონ, დავით ბასილაშვილს კი გირაოს სახით 5 000 ლარის გადახდა დაკისრა.
humanrights.ge შსს პრესცენტრს დაუკავშირდა და დაინტერესდა, პოლიციის თანამშრომელ სამსონ ვანიშვილის წინაღმდეგ შესულ საქმეზე დაიწყო თუ არა გენერალურმა ინსპექციამ მოკვლევა. შსს-ს პრეცენტრის წარმომადგენელმა, თეა მიხანაშვილი humanrights.ge-ს განუცხადა:   „გენერალურ ინსპექციაში შემოსულია საჩივარი, რომელზეც დაწყებულია მოკვლევა. დასკვნის დადების შემდეგ შესაბამისი იქნება სამინისტროს მხრიდან რეგირება - თუ დასაჯელი იქნება დაისჯება თუ დასაცავი, დავიცავთ“.

Police arrested Davit Basilashvili for administrative violation and disobedience to police officers on August 20, 2014. Court sentenced him to ten-day administrative imprisonment. After the detention, the family members claim police officer Samson Vanishvili from Shida Kartli regional police department physically assaulted Basilashvili in the Khashuri district pre-trial detention setting.
Medical conclusion issued by Shida Kartli region emergency service reads that Basilashvili had normal health conditions but the doctor noted that the patient complains of headache and pain in limbs as a result of physical assault.
The family submitted complaint against the police officer to the General Inspection of the MIA and enclosed the medical conclusion to it. As family members state Davit Basilashvili has become target of oppression. Samson Vanishvili threatened Basilashvili with sending him back to prison.
Gvantsa Basilashvili, sister: “My brother was serving his ten-day administrative term in Khashuri pre-trial detention setting, where he was physically abused. At 3:30 am he was unconscious taken to medical center by ambulance. Police officer Samson Vanishvili beat him and then warned not to inform anybody about the fact or he would arrange his repeated arrest. He kept his promise- my brother sued him for the physical assault but soon he was arrested.”
After ten-day administrative imprisonment, Davit Basilashvili was repeatedly arrested on September 26 under a new accusation. At night of September 6, police was reported about the damage of a pay box in Sukhishvili Street # 18 in Gori. Police launched criminal case under Article 177 Paragraph II and III of the Criminal Code of Georgia and 20 days later police officers arrested Davit Basilashvili in the Gori center under the charge of the attempted thievery.
Basilashvili’s lawyer Tania Razmadze told humanrights.ge that prosecutor does not have evidence against her client and investigation relies on assumptions. The lawyer underlined that main witness of the investigation is police officer Samson Vanishvili, who is actual harasser and revenged the detainee.
Tania Razmadze, the lawyer: “Several months ago, police arbitrarily arrested my client and then beat him in pre-trial detention setting; my client sued the harasser and investigation started into the case. It became ground of revenge against him.”
On September 30, Judge Nino Gergauli at Gori district court held pre-trial session about the criminal case launched into the September 6 incident in Sukhishvili Street. Prosecutor Mikheil Eriashvili raised solicitation to use imprisonment as a preventive measure against Basilashvili. The prosecutor clarified that if not imprisoned, Basilashvili might hide from investigation and verified his argument by past criminal record on the accused person.
The defense side solicited bail of 3 000 lari instead imprisonment. Lawyer Tania Razmadze said at the session that prosecutor’s statement relied on assumptions. As for past criminal record on the accused person, it was already cancelled as a result of pardoning. Accused Davit Basilashvili also made a statement at the session and said that he had not committed crime. “They should provide either video-recording or finger-prints as evidence. Allegedly police officers recognized me when running away from the scene of crime but could not arrest me immediately. Have you heard anyone escaped police officers lately?! I have not walked along that street for the past three months.”
Judge Nino Gergauli addressed to both parties to provide evidence and imposed bail of 5 000 lari on Basilashvili.
Humanrights.ge contacted the press-center of the MIA and inquired whether they have started query based on the complaint against police officer Samson Vanishvili. Representative of the MIA Press-Center Thea Mikhanashvili told humanrights.ge: “General Inspection has received complaint and query has already started. The MIA will react on the complaint in accordance to the conclusion of the General Inspection – if police officer deserves punishment, he will be punished but if he turns up right, we will protect his interests.”