გარდაცვლილის ახლობლები ეჭვმიტანილის დასჯას ითხოვენ
ქუთაისში, ახალგაზრდობის გამზირზე, პოლიციელის გასროლის შედეგად დაღუპული მირზა ბუჩუაძის ახლობლები გამოძიების ობიქტურად ჩატარებას და ეჭვმიტანილის უმკაცრესად გასამართლებას ითხოვენ. შემთხვევა 3 ოქტომბერს, ქალაქის ერთერთ გარეუბანში, დევნის ოპერაციის დროს მოხდა. 21 წლის მირზა ბუჩუაძეს პოლიციის თანამშრომელმა ესროლა. იგი ქალატვინის მძიმე, ღია ტრავმის შედეგად, საავადმყოფოში მიყვანიდან ერთ საათში გარდაიცვალა.
"არავითარი შეღავათი. არავითარი გამოძიება. ვითხოვთ, დამნაშავე უმკაცრესად დაისაჯოს. უდანაშაულო ბიჭს პოლიციელმა ესროლა, რისი მოწმეც ხალხია და ამას ადასტურებს. იგი უნდა დაისაჯოს. მერე რა, რომ პოლიციელია. სწორედ პოლიციელს მართებს სიფრთხილე და მოქალაქის ინტერესის დაცვა. რისთვის ესროლა საწყალ ბიჭს? რა ქურდობაზე და ცუდ საქციელზეა ლაპარაკი, როცა საცოდავი სამუშაოდ და ოჯახის დასახმარებლად თურქეთში დადიოდა. მაგისგან ნაწყენი ერთი ადამიანიც კი არ გვახსენდება. ერთი პატიოსანი, უწყინარი ბიჭი იყო. თანაც თურქეთიდან ორი დღის წინ ჩამოვიდა," - აცხადებენ გარდაცვლილის მეზობლები.
მათ, ისევე როგორც, ბუჩუაძის ოჯახის წევრებს, შს სამინისტროს ვერსიის, თითქოს გარდაცვლილი მაღაზიის გაძარცვაში იყო ეჭვმიტანილი და პოლიციას გაექცა, არ სჯერათ. როგორც ირკვევა, შსს-ს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლების მიერ განხორციელებული დევნის ფაქტს შემთხვევის ადგილზე არსებული სასურსათო მაღაზიის გაქურდვა უძღოდა წინ. ადგილობრივი მოსახლეობის ცნობით, სამართალდამცველები შემთხვევის ადგილზე მთელი დღის მანძილზე პატრულირებდნენ.
თვითმხილველების განმარტებით, მირზა ბუჩუაძეს მაღაზიის ძარცვასთან არავითარი კავშირი არ ჰქონდა. იგი შემთხვევის დროს მეგობრის მანქანით გადაადგილდებოდა და სამართალდამცველებს მხოლოდ იმიტომ არ დაემორჩილა, რომ მართვის მოწმობა არ ჰქონდა.
მომხდარს დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურა იძიებს. საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მესამე ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით (უფლებამოსილების გადამეტება ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენებით) და 108-ე მუხლითაა (განზრახ მკვლელობა) აღძრული. ბრალდებულის სახით კი, საქმეში მონაწილე პოლიციელს ბრალი უკვე წაუყენეს. მისი აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების მოთხოვნით ქუთაისის საოლქო პროკურატურამ ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს შუამდგომლობით უკვე მიმართა. ჩადენილი დანაშაულის დადგენის შემთხვევაში მას 7-დან 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
საქმის ფაქტორივი გარემოებების დასადგენად შემთხვევის ადგილზე გადაუდებელი საგამძიებო მოქმედებები დღემდე მიმდინარეობს. 21 წლის ახალგაზრდის სიკვდილის მიზეზის განსასაზღვრად საქმეში სასამართლო-სამედიცინო ექსპრტიზაა ჩართული.
"არ უნდა ამას ბევრი ძიება. ვიცი, რომ ჩემი შვილის მკვლელი პოლიციელია და იგი უნდა დაისაჯოს. რატომ ესროლა, ვინ უთხრა, რომ მაინცდამაინც ჩემი შვილი იყო ქურდი? თუ შემთხვევის ფაქტზე წაასწრეს და გაეკიდნენ? არა, რა თქმა უნდა. ერთში კი ვარ დარწმუნებული - არ მოვისვენებ, სანამ არ გავიგებ, რომ დამნაშავე უმკაცრესად დაისაჯა. ჩემი თვალით უნდა ვნახო და დავრწმუნდე, რომ ის პოლიციელი უდანაშაულო ბავშვის მკვლელობისთვის ისჯება," - ამბობს გარდაცვლილის მამა ზაზა ბუჩუაძე.
humanrights.ge საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის თავმჯდომარეს გიორგი ჭიქაბერიძეს დაუკავშირდა. შეკითხვაზე, თუ რა შემთხვევაში შეიძლება გაისროლოს პოლიციელმა, მან გვიპასუხა: " ცეცხლსასროლი იარაღის ისეთი გამოყენება, რომელიც შეიცავს სასიკვდილოდ დაჭრის საფრთხეს, შეიძლება მხოლოდ აუცილებელი მოგერიების ან უკიდურესი აუცილებლობის შემთხვევაში. ამას დაწვრილებით "პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონის 34-ე მუხლი განსაზღვრავს. აღნიშნული მუხლის თანახმად, პოლიციელს უფლება აქვს მხოლოდ უკიდურესი ღონისძიების სახით გამოიყენოს ცეცხლსასროლი იარაღი."
გიორგი ჭიქაბერიძის განმარტებით, გამოძიებამ, პირველ რიგში უნდა დაადგინოს ნამდვილად იმყოფებოდა თუ არა პოლიციელი აუცილებელი მოგერიების ან უკიდურესი აუცილებლობის შემთხვევის წინაშე. რაც შეეხება მომხდარის შეფასებას, ამბობს, რომ გამოძიების დასრულებამდე თავს შეიკავებს.
მომხდარს სახალხო დამცველის აპარატი სწავლობს: "საგამოძიებო ორგანოებმა ფაქტის სწრაფი და ეფექტური გამოძიება უნდა უზრუნველყონ. სახალხო დამცველის აპარატი აუცილებლად ჩაერთვება გამოძების მონიტორინგის პროცესში. გარდა ამისა, ომბუდსმენი იმედოვნებს, რომ საქართველოს მთავარი პროკურატურა საზოგადოებას უახლოეს დღეებში მიაწვდის ინფორმაციას მომხდარის შესახებ. მსგავსი ფაქტები კიდევ ერთხელ ადასტურებს დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანოს შექმნის აუცილებლობას, რომელზეც სახალხო დამცველმა არაერთხელ აღნიშნა და რომელიც მიუკერძოებელი საგამოძიებო მექანიზმის არსებობას უზრუნველყოფს," - აცხადებს სახალხო დამცველის აპარატის რეგიონული სამმართველოს უფროსი მიხეილ მინდაძე.

Relatives of the Dead Person Request Punishment of the Perpetrator
Relatives of Mirza Buchuadze, killed by a police officer in Youth Avenue, Kutaisi, demand impartial investigation and strict punishment of the perpetrator. The accident occurred on October 3, during the chasing operation in the suburb of the city. Mirza Buchuadze, 21, was shot by a police officer. As a result of grave injury of the head skull, he died one hour after delivery to the hospital.
“No advantages. No investigation. I demand strict punishment of the perpetrator. The police officer shot innocent boy, people have witnessed it and they can confirm it. He must be punished regardless the fact he is a police officer or not. Police officers must be careful and protect citizen’s interests. Why did he shoot the boy? How can they speak about thievery and bad behavior, when he was working hard in Turkey to help his family? I cannot recall any person offended by the poor boy. He was an honest, calm boy. He arrived from turkey two days ago,” the neighbors say.
Neighbors, as well as Buchuadze’s family members do not trust the official version of the MIA, which claims that the killed boy was suspected in the robbery of a shop and ran away from police. Reportedly, a grocery was robbed and Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regional department of MIA pursued after the person. According to the local population, law enforcement officers were patrolling in the area all day long.
Eye-witnesses clarify Mirza Buchuadze had no connection with the robbery of the shop. During the incident, he drove nearby the shop by his friend’s car; he did not stop the car as ordered by police officers just because he did not have driving license.
Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office is investigating the fact. The criminal case was launched under Article 333 Part III-b of the Criminal Code of Georgia (abuse of power by using firearm) and Article 108 (premeditated murder). The police officer was already accused of the crime. Kutaisi Regional Prosecutor’s Office has already petitioned to the Kutaisi City Court and requested imprisonment as preventive measure against him. If the crime is confirmed, the police officer faces imprisonment from 7 to 15 years.
Urgent investigative activities are conducted in the scene of the accident to estimate factual circumstances of the criminal case. Forensic medical expertise is also studying the reasons of the young man’s death.
“Investigation is not necessary at all.  I know that police officer killed my son and he must be punished. Why he shot him, who told him that my son was robber? Did they catch him on the scene of crime and chase him afterwards? Of course not. I am sure in one thing – I will not stop until the perpetrator is strictly punished. I must see myself that the police officer is punished for the murder of innocent boy,” father of the dead young boy Zaza Buchuadze said.
Humanrights.ge called Giorgi Chikaberidze, chairman of the Kutaisi office of the Georgian Young Lawyers’ Association, who was asked when a police officer can open fire. “Firearm can be used only in case of stand-your-ground or emergency situation. It is regulated by Article 34 of the Police Law of Georgia. In accordance to the law, police officer has right to use firearm only in emergency situation.”
Giorgi Chikaberidze clarified that investigation first of all shall estimate whether police officer had case of stand-your-ground or emergency situation. As for the evaluation of the fact, he refrains from commenting on it before the investigation finishes.
Public Defender’s Office also studies the case. “Investigative bodies shall ensure rapid and effective investigation. Public Defender’s Office will necessarily conduct monitoring of the investigation. Besides that, the Ombudsman hopes the Chief Prosecutor’s Office of Georgia will soon update society with the information about the fact. Similar facts once again confirm the need for establishment of independent investigation agency that would ensure existence of non-biased investigation mechanism in the country,” head of Public Defender’s regional office Mikheil Mindadze said.