მოქალაქის თქმით, მას პოლიციის განყოფილებაში ცემეს
8 ოქტომბერს  ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, „კონსტიტუციის 42–ე მუხლმა“ და „საზოგადოებრივმა დამცველმა“ ვაკე–საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე–2 განყოფილებაში გიორგი ცომაიას ცემის ფაქტზე ექსპერტიზების დასკვნები წარმოადგინეს.
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროს მიერ გიორგი ცომაიას მაისურზე ჩატარებული  ექსპერტიზის დასკვნაში აღნიშნულია: „გიორგი ცომაიას მაისურზე, ფრაგმენტულად გამოსახულია მოშავო ფერის კვალი (ანაბეჭდი), რომელიც ფორმისა და კონტურის მიხედვით ემსგავსება ფეხსაცმლის ლანჩას.“
ცომაიას განცხადებით, მას 14 აგვისტოს, შუაღამისას ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 გაყოფილებაში სცემეს. ცომაიამ პოლიციის განყოფილებას თავად მიაკითხა, და მორიგე პოლიციელს თხოვა წინა ნასამართლეობის დროს პოლიციის მიერ ჩამორთმეული მობილური ტელეფონის დაბრუნებაში.
როგორც ცომაია თავად აღწერს, პოლიციის შენობაში მყოფმა მამაკაცმა უხეშად მიმართა გიორგი ცომაიას, უწოდა მას „ლაწირაკი“ და ჰკითხა, რატომ მიაკითხა პოლიციას ღამის საათებში.  ცომაიას თქმით,  მას პოლიციის შენობაშივე სცემა 11-მა ადამიანმა  (სავარაუდოდ პოლიციელებმა).
ცომაია იმავე ღამეს დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში.
გიორგი ცომაიას ბრალი წარედგინა პოლიციაზე თავდასხმის მუხლით და აღკვეთ ღონისძიებად პატიმრობა შეეფარდა. ამავე საქმეში ფიგურირებს ცივი იარაღი - დანა და ბრალდების მხარის მტკიცებით, ცომაიამ პოლიციაზე თავდასხმისას სწორედ ეს დანა გამოიყენა.  ლევან სამხარაულის ბიუროს მიერ დანაზე ჩატარებული ბიოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით, ცომაიას ანაბეჭდები იარაღზე არ ფიქსირდება: „დანაზე არსებული ბიომასალის გენეტიკური პროფილები შერეული ტიპისაა და ეკუთვნის მამრობითი სქესის ერთზე მეტ პირს. გიორგი ცომაიას გენეტიკური თანამონაწილეობა გამოირიცხება.“
ამავე დასკვნის მიხედვით, „გიორგი ცომაიას აღენიშნება დაზიანებები, რომელიც განვითარებულია რაიმე მკვრივი–ბლაგვი საგნის მოქმედებით“.
გიორგი ცომაიას ინტერესებს კერძო ადვოკატთან ერთად, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსი თამარ ავალიანი იცავს: „სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროდან ჩვენ სამი დასკვნა მივიღეთ. როგორც კი მივიღეთ ახალი მტკიცებულებები, მივმართეთ გამოძიებას და ეს სამივე დასკვნა გადავეცით მათ. განცხადებითაც მივმართეთ, რათა დაიწყოს გამოძიება და დაისაჯოს დამნაშავე პირები, სავარაუდოდ, პოლიციის თანამსრომლები. ეს გამოძიების დასდგენია, თუმცა ძნელი წარმოსადგენია, 14 აგვისტოს ღამით პოლიციის შენობაში პოლიციის თანამშრომლების გარდა კიდევ სხვა ყოფილიყო. დღეს გიორგი ცომაია იმყოფება #8 სასჯელაღსეულების დაწესებულებაში და სასჯელს იხდის,როგორც ბრალდებული, თითქოს ერთი ადამიანი უიარაღოდ თავს დაესხა  პოლიციის შენობას და  შეურაცხყოფა მიაყენა პოლიციის 11 თანამშრომელს, ამ ბრალდებას აბათილებს ექსპერტიზის ბიუროდან მიღებული დასკვნები.“
ალეკო ცქიტიშვილი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი: „ჩვენი მოთხოვნაა, რომ  ცომაიას ცემის ფაქტი იქნას შესწავლილი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის მიერ და დაისაჯონ მის ცემაში მონაწილე სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლები. გიორგი ცომაიას ინტერესებს იცავს ადამიანის უფლებათა ცენტრი. ჩვენ მივმართეთ შესაბამის ორგანოებს, თუმცა არც პროკურატურისა და არც შინაგან სამინისტროსაგან არ არის ადეკვატური რეაქცია, თუ არ ჩავთვლით შ.ს.ს–ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის კომენტარს, სადაც პირიქით, გიორგი ცომაია არის დადანაშაულებული“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „საზოგადოებრივი დამცველი“ და „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ მოუწოდებენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის ორგანოებს, სასწრაფოდ გამოიძიონ აღნიშნული საქმე, პასუხისგებაში მისცენ ყველა ის პირი, რომელიც  რაიმე ფორმით ჩართულნი იყვნენ ამ პროცესში.
ნინო ელბაქიძე, „კონსტიტუციის 42–ე მუხლის“ აღმასრულებელი დირექტორი: „კონსტიტუციის 42–ე მუხლი“ უერთდება არასამთავრებო ორგანიზაციებს და ცალსახად ითხოვს შესაბამისი ორგანოებისაგან ამ ფაქტზე გამოძიების დაწყებას, რათა გამოვლინდეს დამნაშავე პირები და შესაბამისი პასუხისმგებლობა დაეკისროთ მათ.“

Citizen claims he was physically assaulted in police office
On October 8, Human Rights Centre, Article 42 of the Constitution and Public Defender held press-conference with regard to the physical assault of Giorgi Tsomaia by police officers in the Vake-Saburtalo district police office; representatives of the nongovernmental organizations presented expertise conclusions conducted into the case.
Expertise conclusion conducted on Tsomaia’s t-shirt by Levan Samkharauli National Forensic Bureau reads: “On Giorgi Tsomaia’s t-shirt we detected fragment of weak blackish trace (print) which is similar to the shoe sole with its shape and form.”
According to Tsomaia, on August 14, in the midnight he was physically assaulted in Vake-Saburtalo district police office N2. He applied to police unit and asked police officer on duty to return his cell-phone which police had seized from him during previous imprisonment.
Giorgi Tsomaia clarified that a man in police unit rudely called him “greenhorn” and asked why he had applied to the police during night hours.  As Tsomaia stated eleven persons (supposedly, they were all police officers) beat him in police office.
On the same night Tsomaia was arrested and placed in the temporary detention setting.
Giorgi Tsomaia was accused of the assault on police officer and was imprisoned. A knife appears in the case and as charging side states this very knife was used by Tsomaia against police. Biological expertise of the knife conducted at Levan Samkharauli National Forensic Bureau could not find Tsomaia’s finger prints on the knife: “Genetic profiles detected on the knife are admixed and belong to more than one person of masculine sex. Giorgi Tsomaia’s genetic participation is excluded.”
According to the same conclusion, “Giorgi Tsomaia has injuries, which were caused by hard and blunt subject.”
Giorgi Tsomaia’s legal rights are defended by privet lawyer together with Tamar Avaliani, head of Legal Aid Center at Human Rights Centre: “We received three conclusions from Samkharauli National Forensic Bureau. As soon as we received new testimonies we addressed to investigation and provided them with three conclusions. We also requested to start investigation and punish perpetrators, supposedly police officers. Investigation must establish perpetrators, but it’s hard to believe that other people besides police officers were in the police office at night of August 14. Currently Giorgi Tsomaia is in penitentiary detention setting N8 and serves his term for attacking police office without weapon and for insulting eleven police officers. Expertise conclusions contradict this version”.
Human Rights Centre executive director, Aleko Tskitishvili: “We call on MIA and Prosecutor’s Office to study Giorgi Tsomaia’s case and punish officers, who participated in the physical assault. Human Rights Centre defends Giorgi Tsomaia’s legal rights. We addressed corresponding ministries but haven’t received relevant reaction, except the official comment from MIA, where they accuse Giorgi Tsomaia in the incident.
Human Rights Centre, Article 42 of the Constitution and Public Defender call on MIA and Prosecutor’s Office to immediately study the case and punish every person who participated in this process.
Executive director of the Article 42 of the Constitution Nino Elbakidze: “Article 42 of the Constitution joins nongovernmental organizations and call on corresponding ministries to study this case, and impose relevant punishments on perpetrators.”