ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ განაჩენი ძალაში დატოვა
5 წლით თავისუფლების აღკვეთა ივანე მერაბიშვილს, 50 ათასი ლარის ჯარიმა ზურაბ ჭიაბერაშვილს - ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიმდინარე წლის 17 თებერვალს გამოტანილი განაჩენი ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა. 21 ოქტომბერს გამართულ სასამართლო სხდომაზე, რომელსაც ბრალდებულთაგან მხოლოდ ჯანდაცვის ყოფილი მინისტრი ზურაბ ჭიაბერაშვილი ესწრებოდა, მოსამართლემ დაცვის, ისევე როგორც ბრალდების მოთხოვნა, არ დააკმაყოფილა.
პროკურატურა ჭიაბერაშვილის ნაწილში საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის ორი მუხლის (ამომრჩევლის მოსყიდვა და სახელმწიფო ქონების გაფლანგვა) დამატებას და შეფარდებული გირაოს პატიმრობით შეცვლას მოითხოვდა.
"ზურაბ ჭიაბერაშვილის ნაწილში, ვფიქრობ, რომ ჩვენი პოზიცია სრულიად დასაბუთებული იყო. მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა ჩვენი მოთხოვნა. შესაბამისად, გავაგრძელებთ დავას უზენაეს სასამართლოში და მიღებულ გადაწყვეტილებას საკასაციო წესით გავასაჩივრებთ," - აღნიშნა პროკურორმა ქეთევან ჩაჩავამ.
რაც შეეხება დაცვის მხარეს, იგი სააპელაციო საჩივარში ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმებას ითხოვდა, რომლის მიხედვით, ივანე მერაბიშვილი დამნაშავედ სისხლის სამართლის კოდექსის 160-ე მუხლის მესამე ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით (ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის დარღვევა), 182-ე მუხლის მეორე ნაწილის "დ" და მესამე ნაწლის "ბ" ქვეპუნქტებით (მითვისება, გაფლანგვა) და 164-ე პრიმა მუხლით (ამომრჩევლის მოსყდვა) იქნა ცნობილი.
„სხვა შედეგი არც იყო მოსალოდნელი, რადგან სასამართლო, ისევე როგორც პროკურატურა, ხელისუფლების წნეხის ქვეშაა. ვანო მერაბიშვილი, ყოფილი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლების მსგავსად, პოლიტიკური პატიმარია, "- აღნიშნა ზურაბ ჭიაბერაშვილი.

Five-year-imprisonment to Ivane Merabishvili, 50 000 lari fine to Zurab Tchiaberashvili – Kutaisi Appeal Court upheld the February 17, 2014 verdict of the Kutaisi City Court. At the trial on October 21, where only former minister of healthcare Zurab Tchiaberashvili participated, the judge did not satisfy solicitations of the defense lawyer and the prosecutor.
“In Zurab Tchiaberashvili’s part of the case, our position was absolutely well-argumented. However, the judge did not satisfy our solicitation. So we are going to appeal the verdict at the Supreme Court,” Prosecutor Ketevan Chachava said.
As for the defense side, they requested abolishment of the Kutaisi City Court’s judgment, according to which Ivane Merabishvili was found guilty under Article 160 Part III b of (Encroachment upon Inviolability of House or Other Possession), Article 182 Part II “d” and Part III “b” (Misappropriation or Embezzlement) and Article 164′ (vote-buying) of the Criminal Code of Georgia.
“We did not expect other result, because court, as well as prosecutor’s office, is under influence of the government. Vano Merabishvili, like other representatives of former government, is political prisoner,” Tchiaberashvili said.