ადამიანის უფლებათა სახლის მიმართვა სოფელ მოხეში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის უფლებადამცველების მობილური ჯგუფი 23 ოქტომბერს, მონიტორინგის მიზნით, ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ მოხეში იმყოფებოდა და ადგილზე გაეცნო ვითარებას. ორგანიზაცია სოფელში ადგილობრივ მუსლიმებსა და მართლმადიდებლებს შორის არსებულ დაძაბულობას შემაშფოთებლად მიიჩნევს და სახელმწიფოს მოუწოდებს, გამოძებნოს კომპრომისული გადაწყვეტილება, რათა დროულად განიმუხტოს სიტუაცია.
ადიგენის რაიონის სოფელ მოხეში მცხოვრები მუსლიმი მოსახლეობა სოფლის ერთ-ერთი შენობის მუსლიმთა სამმართველოსთვის გადაცემას ითხოვს. მათი თქმით, ამ შენობაში 1944 წლამდე მეჩეთი იყო. სოფლის მართლმადიდებელი მოსახლოება კი, ამბობს, რომ ამ შენობაში მეჩეთი არასოდეს ყოფილა და იქ, საბჭოთა კავშირის დროს, სოფლის კლუბი ფუნქციონირებდა, ბოლო ათი წლის განმავლობაში კი, შენობა პრაქტიკულად უფუნქციო იყო.
მოხეში დაძაბულობა მას შემდეგ დაიწყო, რაც გამგეობამ შენობის რეაბილიტაცია და იქ კულტურის ცენტრის მოწყობა გადაწყვიტა. მუსლიმების თქმით, ყოფილ მეჩეთში კულტურის სახლის მოწყობა მათ რელიგიურ გრძნობებს შეურაცხყოფს. მათ 22 ოქტომბერს პროტესტის ნიშნად, ტენდერში გამარჯვებული კომპანიის წარმომადგენლებს არ მისცეს საშუალება, ეწარმოებინათ ყოფილი კულტურის სახლის სარეაბილიტაციო სამუშაოები. საპროტესტო აქციის დროს 14 ადამიანი დააკავეს. როგორც მუსლიმი მოსახლეობა ჩვენთან საუბარში აცხადებს, პოლიციელები მათ სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ, აგინებდნენ. მათივე თქმით, პოლიციამ მოქალაქეების დაკავებისას გადაჭარბებული ძალა გამოიყენა, რის შედეგადაც 15- ამდე ადამიანი   დაშავდა. ამჟამად ყველა დაკავებული გათავისუფლებულია და შეხლაშემოხლის დროს დაზარალებული მოქალაქეები თავს კარგად გრძნობენ.
ადგილზე არსებულ სიტუაციას სახალხო დამცველის აპარატიც გაეცნო. სახალხო დამცველის ოფისის განცხადების მიხედვით,  ადგილობრივი მუსლიმების ახსნა-განმარტებებით დასტურდება, რომ 22 ოქტომბერს საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მიერ გამოყენებული იქნა გადამეტებული ძალა მშვიდობიანი აქციის მონაწილეების მიმართ. დროებითი მოთავსების იზოლატორში შედგენილი გარეგნული დათვალიერების ოქმები კი ადასტურებს, რომ დაკავებულ პირებს სხეულზე აღენიშნებოდათ სხვადასხვა სახის დაზიანებები.
ამ ეტაპზე, სადავო შენობის პერიმეტრს სამცხე-ჯავახეთის მთავარი სამმართველოს სამართალდამცავები იცავენ. იქ ამჟამად სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს. როგორც შენობის წინ გაკრული აბრიდან ირკვევა, შენობაში ახალი ბიბლიოთეკის გახსნა იგეგმება.
სოფელ მოხეში მუსლიმები, რომლებიც მოსახლეობის 80 %-ს შეადგენენ, კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან შენობაში ბიბლიოთეკის ან კულტურის სახლის გახსნას, ვინაიდან მიიჩნევენ, რომ ეს არის ძველი მეჩეთის ნაგებობა და მას უნდა დაუბრუნდეს თავისი სტატუსი. მათ იგივე თხოვნით ჯერ კიდევ 90 წლებში მიმართეს მთავრობას, რაზეც უარი ეთქვათ.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ სოფლის მუსლიმი მოსახლეობა ერთ-ერთ ნაქირავებ სახლში ლოცულობს. მათივე თქმით, ეს სახლი ლოცვისთვის შეუსაბამოა, რადგან შესაბამისად არაა მოწყობილი და ის ვერ ჩაანაცვლებს მეჩეთს. უახლოესი მეჩეთი კი, სოფლიდან დაახლოებით 5 კმ.-ის დაშორებით მდებარეობს.
ადგილობრივი მუსლიმების მოთხოვნას, თავის მხრივ, ეწინააღმდეგება სოფლის მართლმადიდებელი მოსახლეობა. ვინაიდან სოფელში არ არსებობს ახალგაზრდობისთვის განკუთვნილი კულტურული ცენტრი, მართლმადიდებელი მოსახლეობა მიესალმება ადიგენის მუნიციპალიტეტის შენობის რეაბილიტაციის ინიციატივას, სადაც უახლესი ინფორმაციით, ბიბლიოთეკის გახსნა იგეგმება.
ამჟამად სოფელ მოხეში საჯარო სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის თემურ ბერიძის განცხადებით, მიმდინარე პროცესების გამო, შეჩერებულია სასწავლო პროცესი - მუსლიმი მოსახლეობა, პროტესტის ნიშნად, ბავშვებს სკოლაში არ უშვებს. ამ ფაქტით უკმაყოფილოა მართლმადიდებელი მოსახლეობა.
როგორც თავად მოსახლეობა აღნიშნავს, სოფელ მოხეში აჭარიდან და რაჭიდან ჩამოსახლებული სხვადასხვა აღმსარებლობის მქონე ეთნიკური ქართველები ყოველთვის მშვიდობიანი თანაცხოვრობით გამოირჩეოდნენ. ამ ფაქტამდე, მათ შორის დაძაბულობა პრაქტიკულად არასოდეს ყოფილა.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები სიტუაციის ესკალაციის თავიდან აცილების მიზნით, მოუწოდებენ მთავრობას, გადადგას ეფექტური ნაბიჯები, უზრუნველყოს მოსახლეობის სწორი და ადეკვატური ინფორმირება და მათთან ერთად, ორივე მხარის ჩართულობით, გამოძებნოს კომპრომისული გამოსავალი.
ასევე, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, 22 ოქტომბრის აქციის მონაწილეების დაკავების დროს, პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტების საქმის გამოძიებას.

Address by Human Rights House Tbilisi about Recent Developments in Mokhe Village
On October 23, mobile group of human rights defenders from Human Rights House Tbilisi (HRHT) paid visit to the Mokhe village in Adigeni municipality to study situation on the place. The organization is concerned about the controversy between local Muslims and Orthodox people and calls on the government to reach compromise between conflicting parties and resolve the tense situation.
Muslim population of Mokhe village in Adigeni municipality requests to assign a building to the Muslim Department. They claim Mosque was functioning in the building before 1944. Orthodox population of the village claims the mosque has never been functioning in the building and it was club during soviet time too; the building was function-less for the past ten years.
The controversy started after local administration decided to rehabilitate the building and open culture center there. Muslims say opening culture center in the former mosque building insults their religion. On October 22 they did not allow the company, which won the bid competition, to start reconstruction of the building. 14 people were arrested during the protest rally. Muslims told the HRHT mobile group members that police officers insulted and scolded them. Furthermore, the police officers exceeded their power during detention and about 15 persons were injured. Currently, all detainees are free and injured people feel well.
Public Defender’s Office also studied situation on the place. According to the PDO, words of local Muslims confirm that, on October 22 workers of patrol police used excessive force against participants of a peaceful rally. While protocols of external examinations drawn up in temporary detention isolators affirm that marks of various kinds were noted on bodies of detained persons.
At the moment, law enforcement officers of Samtskhe-Javakheti regional department of MIA guard the building. Rehabilitation works are underway and the signboard on the building says a new library will be opened in the building soon.
Muslims, who make 80% of Mokhe population, categorically oppose opening of either library or culture center in the building; they believe mosque was functioning there decades before and request to restore its old status. They petitioned to the government with the request first in 1990s but in vain.
Orthodox population of the village also opposes the demand of Muslim neighbors. Since there is no culture center for local youth in the village, Orthodox villagers welcome the initiative of the Adigeni municipal board to rehabilitate the building and to open a library in it.
Interim director of the village public school Temur Beridze said educational process was hindered in the school due to ongoing developments. Local Muslims did not send their children to school in protest; Orthodox neighbors are discontent with the fact either.
Ethnic Georgian people with different religions, who resettled there from Adjara, have always lived in peace together. There has never been controversy between them until now.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations call on the government to take effective measures to provide local population with correct and adequate information and to reach compromise through the engagement of local population.
HRHT calls on the MIA to investigate alleged facts of exceeded power by police officers during the detention of rally participants on October 22.