არასამთავრობო ორგანიზაციები თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის აღმასრულებელი ორგანოების სისტემაში დაგეგმილ ატესტაციას ეხმაურებიან
3 ნოემბერი, 2014
სამწუხაროა, რომ ატესტაციამდე პერიოდში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან, როგორც დედაქალაქში, ისე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში, ადგილი ჰქონდა სამსახურებიდან მოხელეების მასობრივად გათავისუფლებებს. მომდინარე მოვლენებში სამოქალაქო საზოგადოება გარკვეულ საშიშროებას ხედავს, რომ ატესტაციის პროცესში შესაძლოა ადგილი ჰქონდეს პოლიტიკური შეხედულებების გამო თანამშრომლების/კანდიდატების განსხვავებას და დისკრიმინაციული საფუძვლით გადაწყვეტილების მიღებას. აღნიშნულის გამო, მთლიანად დაგეგმილ ატესტაციის პროცესთან დაკავშირებით, საზოგადოებაში გაჩნდა კითხვები და გარკვეული უნდობლობა ატესტაციის პროცესის ობიექტურად წარმართვასთან დაკავშირებით.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ატესტაციის პროცესი ადგილობრივი თვითმმართელობის ორგანოებში უნდა წარიმართოს მაქსიმალური ობიექტურობით, გამჭვივრვალედ და ყოველგვარი მიკერძოების გარეშე, რაც ხელს შეუწყობს პროცესის კანონიერებასა და სამართლიანობას.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართავთ საკონკურსო - საატესტაციო კომისიის წევრებს, ადგილობრივი თვითმმართელობის აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების თანამდებობის პირებს, რომ ადგილობრივ თვითმმართელობებში დაგეგმილი საჯარო მოხელეების ტესტირება და გასაუბრება მაქსიმალურად ობიექტურად და გამჭვირვალედ განხორციელდეს. მნიშვნელოვანია, რომ გასაუბრების ეტაპი ჩატარდეს საერთო წესებით მიმდინარე სტრუქტურირებული გასაუბრების ფორმით, კანდიდატებისთვის ერთიდაგივე შეკითხვების დასმით გზით. აღნიშნული შეამცირებდა კითხვების დასმისა და პასუხების შედარებისას დისკრიმინაციული მოპყრობის შესაძლებლობას.
გვსურს ყურადღება გავამახვილოთ იმ გარემოებაზე, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციების გარკვეულმა ნაწილმა უკვე მიმართა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიას პროცესზე დაკვირვების განხორციელების მიზნით. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ თბილისის მერიას, რომ მაქსიმალურად გამჭვირვალედ წარმართოს ატესტაციის პროცესი და დაინტერესებულ ორგანიზაციებს მისცეს დაკვირვების შესაძლებლობა.

Non-governmental organizations about scheduled test-exams in the executive bodies of Tbilisi City Hall
November 3, 2014
Regretfully before the launch of test-exams, public servants were sacked from local self-governmental bodies in the capital city and in the regions. Civil society detects some threats in the ongoing developments, for example differentiation of employees/applicants based on political affiliations during test-exams. In this regard, public has questions about ongoing exams who do not trust impartiality of process.
CSOs believe the test-examination process in local self-government bodies should be conducted impartially, transparently and without any partiality, which will guarantee legitimacy and fairness of the process.
Based on the aforementioned circumstances, we call on the competition commission members, officials of the executive and municipal bodies of local self-governmental agencies to conduct the scheduled test-exams in impartial and transparent manner. It is important to organize interviews according to general method of structural interview through asking similar questions to all applicants. It will reduce chance of discriminatory approach to candidates when asking questions or comparing their answers with each other.
We would like to stress out that several NGOs have applied to competition commission for the permission to monitor the examination process. We again call on the City Hall to conduct the examination process in transparent way and give the interested organizations possibility to observe the process.