საქართველოში ოჯახში ძალადობის ფაქტებმა იმატა
2 ოქტომბერი _ ოზურგეთში ქმარმა ცოლი, ბავშვების თვალწინ, ნაჯახით მოკლა და შემდეგ სახლს ცეცხლი წაუკიდა. 17 ოქტომბერი _ ილიას უნივერსიტეტის ლექტორი ყოფილმა ქმარმა უნივერსიტეტის შენობაში ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლა. 19 ოქტომბერი _ გურჯაანში ნასვამ მდგომარეობაში მყოფმა მამაკაცმა ცოლი ცივი იარაღით  მოკლა.
29 ოქტომბერი _ დედოფლისწყაროში 31 წლის ორსული ცოლი ქმარმა სასტიკად სცემა. ინციდენტს მათი 13 წლის შვილი შეესწრო.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური მონაცემებით, 2014 წლის იანვრიდან ივნისამდე ოჯახში ფიზიკური ძალადობის - 77, ფსიქოლოგიური ძალადობის კი, 122 ფაქტი დაფიქსირდა. ოჯახში ძალადობის ფაქტებს ბოლო ერთი წლის მანძილზე 30-მდე   ქალი ემსხვერპლა.
ძალადობის მსხვერპლი, როგორც წესი ქალია. რაგიონების მიხედვით კი, ძალადობის ყველაზე მეტი ფაქტი დედაქალაქში ფიქსირდება.
(თანდართული ცხრილები იხილეთ ქვემოთ)
სფეროს ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების რაოდენობა, ოფიციალურ სტატისტიკაში ნაჩვენებზე გაცილებით მეტია, რადგან ოფიციალურ სტატისტიკაში მხოლოდ ის ფაქტებია ასახული, რომლის შესახებაც პოლიცია იყო ინფორმირებული. ხშირია შემთხვევები, როდესაც ძალადობის მსხვერპლები პოლიციას არ მიმართავენ.
„ეს ოჯახის საქმეა“ - საზოგადოების პასუხისმგებლობა
რატომ არ მიმართავს ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი სამართალდამცავ უწყებებს? ან რატომ არის მსხვერპლის მეზობელი, ნათესავი, მეგობარი ჩუმად, როცა იცის რომ მის გარშემო ოჯახში ძალადობის ფაქტი ხდება? როგორც სფეროს ექსპერტები განმარტავენ, ამის მთავარი მიზეზი საზოგადოებაში არსებული ნეგატიური სტერეოტიპები და სტიგმაა:
„ოფიციალური სტატისტიკა არ ასახავს ამ მხრივ ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის რეალურ სურათს, რადგან  ჩვენს გარშემო ძალადობის უამრავი შემთხვევა ხდება, რომლის შესახებაც არავის განუცხადებია პოლიციაში. ძალადობის მსხვერპლი ქალები სამართალდამცავებს მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში მიმართავენ. ამის მიზეზი სხვადასხვაა,  საკუთარი უფლებების შესახებ ინფორმაციის არქონა, მძიმე სოციალური მდგომარეობა, უნდობლობა საკანონმდებლო რეგულაციებისა და სამართალდამცველების მიმართ, საზოგადოებაში არსებული სტიგმა - ესაა ის მთავარი მიზეზები, რის გამოც ქალი, ოჯახში ძალადობის შემთვევაში სამართალდამცველებს არ მიმართავს“, - აღნიშნავს  თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის იურისტი ეკა ქობესაშვილი.
ამის შესახებ სახალხო დამცველის 2013 წლის ანგარიშშიცაა საუბარი: „საზოგადოება კვლავ სტერეოტიპულ გარემოში ცხოვრობს, სადაც უმრავლეს შემთხვევაში, ქალის მიმართ ოჯახში ძალადობა გამართლებულია. კვლავ დამკვიდრებულია მოსაზრება, რომ ოჯახში ძალადობისას გაუმართლებელია გარეშე პირთა ჩარევა, რადგან აღნიშნული საკითხი მხოლოდ ოჯახში უნდა განიხილებოდეს“.
ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით საზოგადოების დამოკიდებულებას კარგად ასახავს საზოგადოებრივი პოლიტიკის ინსტიტუტის  2013 წლის კვლევა. თბილისში, სამეგრელო–ზემო სვანეთსა და კახეთში ჩატარებული კვლევის მიხედვით,  რესპონდენტთა 34,6 % მიიჩნევს, რომ ცოლის ცემა გამართლებულია, თუკი ის შვილებს არ აქცევს ყურადღებას, ქმარს ეჩხუბება, საჭმელს ცუდად აკეთებს, უარს ამბობს ინტიმურ კავშირზე, ან უნებართვოდ გადის სახლიდან.
„საზოგადოება ხშირად არატოლერანტულია შევიწროების მსხვერპლის მიმართ და ის ორმაგ დისკრიმინაციას განიცდის. რიგ შემთხვევებში კი, თავად მსხვერპლი ვერ აცნობიერებს მის მიმართ განხორციელებულ ძალადობას ან ირჩევს ითმინოს იგი საზოგადოების მხრიდან გაკიცხვისაგან თავის ასარიდებლად,“ - აღნიშნულია სახალხო დამცველის 2013 წლის ანგარიშში.
სფეროს ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ ოჯახში ძალადობის მიმართ საზოგადოების ცნობიერების დონე ძალიან დაბალია. მისთვის სწორი და ადეკვატური ინფორმაციის მიწოდებაში მედიას უდიდესი როლი ეკისრება:
„მედიას დიდი როლი  აქვს მოვლენების სწორად  გაშუქებაში. ეს ის თემაა, რომელიც საზოგადოებისთვის მტკივნეულია და პულსირებს. არასწიორად გაშუქებულო ინფორმაცია, როგორც ინფექციის ტალღა ისე მოედება ხოლმე საზოგადოებას. არსებობს დაკვირვებები, თუ როგორ იზრდება მოვლენის სენსაციური გაშუქების შედეგად ჰომიციდები და სუიციდები. შესაბამისად, ჟურნალისტებმა უნდა აირიდონ ისეთი სიუჟეტის გაკეთება, სადაც საკუთარ განცდებს მხატვრულად ჩადებს, სადაც სენსაციის ეფექტი იქნება წამყვანი და არა პრობლემის გადაწყვეტაზე მიმართვა. ეს არის ის ველი, სადაც ჟურნალისტები, შესაძლებელია,  “ინფექციის გადამტანის როლში” აღმოჩდნენ“, - ამბობს ფსიქოლოგი სოფო ტაბაღუა.
როგორ ვებრძვით ოჯახში ძალადობას?
საქართველოს პარლმენტმა 2006 წელს მიიღო კანონი „ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ“, რომელიც  ძალადობის მსხვერპლთა კანონიერ დაცვასა და მოძალადეთა შესაბამისად დასჯას ითვალისწინებს.  აღნიშნული კანონის მე–3 მუხლში განმარტებულია ოჯახში ძალადობის რაობა: „ოჯახში ძალადობა გულისხმობს ოჯახის ერთი წევრის მიერ მეორის კონსტიტუციური უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევას ფიზიკური, ფსიქოლოგიური, ეკონომიკური, სექსუალური ძალადობით, ან იძულებით.”
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსი თამარ ავალიანი განმარტავს ქვეყანაში არსებულ რეგულაციებს ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით: „ძირითადად, არსებობს რეგულაციები, რომელიც ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით არის განსაზღვრული, ესაა შემაკავებელი და დამცავი ორდერები. თვითონ პოლიციელს აქვს შემაკავებელი ორდერის გამოცემის უფლება, რომელიც ითვალისწინებს მსხვერპლის დაცვის ბერკეტებს, დაშორიშორებას მსხვერპლისა და მოძალადის. დამცავ ორდერს გამოსცემს პირველი ინსტანციის სასამართლო. ოჯახში ძალადობა ასევე სისხლის სამართლებრივად დასჯადია, კერძოდ ამას ითვალისწინებს 126–ე პრიმა მუხლი.“
თამარ ავალიანი მიიჩნევს, რომ აღნიშნული მუხლი ხარვეზიანია, რადგან სასჯელის სიმძიმიდან გამომდინარე, არსებული სანქცია, რაც საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომითა და ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას გულისხმობს, ძალიან არარეალური და  ზედმეტად მსუბუქია. ის მიიჩნევს, რომ მთავრობის მიერ აღნიშნული მუხლში ცვლილებების შეტანის ინიციატივა გამართლებულია იმდენად, რამდენადაც ოჯახური ძალადობა სისხლის სამართლის დანაშაულია და შესაბამისად,  უნდა დაიწყოს გამოძიება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ 126–ე პრიმა მუხლის პირველ ნაწილში მოძალადისათვის პრევენციულ ზომად თავისუფლების აღკვეთის შემოტანის ინიციატივას ეხმაურება იურისტი, კავშირ „საფარის“ წარმომადგენელი ბაია პატარაია და მიიჩნევს, რომ ამან შეიძლება გამოიწვიოს ის, რომ ბევრმა მსხვერპლმა თავი შეიკავოს პატრულის გამოძახებისაგან. ის აღნიშნავს, რომ 126–ე  პრიმა მუხლი  მოიცავს ფიზიკურ შეურაცხყოფას და ფსიქოლოგიური ძალადობის გარკვეულ კომპონენტებს და ის არის ყველაზე მსუბუქი მუხლი, რადგან პრევენციული ხასიათისაა; მე–11 პრიმა მუხლი კი მოიცავს უფრო მძიმე დანაშაულებს.
„126–ე პრიმა მუხლი ძირითადად პრევენციული ხასიათისაა, რომ უფრო მძიმე დანაშაულში არ გადაიზარდოს ოჯახში ძალადობის ყველაზე საწყისი ფორმა. თავის დროზე, როდესაც ეს მუხლი მუშავდებოდა, მეც აქტიურად ვიყავი ჩაბმული და თავისუფლების აღკვეთა სპეციალურად არ ჩაიწერა. იდეა იყო ის, რომ ამას ჰქონდა პრვენციული ეფექტი და ბევრ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს არ შეეკავებინა თავი პოლიციისათვის მიმართვაზე, იმის შიშით, რომ მოძალადეს ეგრევე დააკავებდნენ. ძალიან ბევრ ძალადობის მსხვერპლ ქალს, რომლებიც თუნდაც „საფარს“ მომართავენ იურიდიული ან სხვა ტიპის კონსულტაციების მისაღებად, უჭირთ იმ გადაწყვეტილების მიღება, რომ პოლიცია ჩართონ საქმეში. სჭირდებათ გარანტიები, რომ თუ ძალადობა ძალიან მძიმე ხასიათს არ ატარებს, მოძალადეს ეგრევე ასეთი მძიმე სანქცია არ დაეკისროს. ამის მიზეზი ის არის, რომ ხშირად მოძალადე ოჯახში ერთადერთი შემომტანია და შესაძლოა ოჯახს სერიოზული ფინანსური პრობლემები შეექმნას, თუ მოძალადეს დაიჭერენ და ის სამსახურს დაკარგავს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უნდა იმსჯელოს ამაზე, დაასაბუთოს რატომ აპირებს 126–ე პრიმა მუხლის დამძიმებას. უნდა მოძებნოს სხვა გამოსავლები, რადგან სხვა ინტერესები არ დავაზიანოთ.“
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე მოცემული ინფორმაციის მიხედვით, ოჯახში ძალადობის შესახებ ფაქტის ცნობის საფუძველზე შემთხვევის ადგილზე გადის შესაბამისი ეკიპაჟი. იმ ადგილებში კი, სადაც არ ვრცელდება საპატრულო პოლიციის სამოქმედო კვადრატი, გამოძახებაზე გადის უბნის ინსპექტორი. ძალადობის ფაქტის დაფიქსირებისას, პოლიციელი უფლებამოსილია, საჭიროების შემთხვევაში, მსხვერპლის უსაფრთხოების დაცვის და ძალადობის განმეორების თავიდან აცილების მიზნით გამოსცეს შემაკავებელი ორდერი.
საიტზე ასევე მითითებულია, რომ შ.ს.ს–ს აკადემია ყოველწლიურად ახორცილებს ოჯახში ძალადობის საგნის სწავლებას საბაზისო კურსით. ასევე სამინისტრო სამართალდამცავთა გადამზადების საკითხებში თანამშრომლობს ადაგილობრივ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, აგრეთვე მონაწილეობას ღებულობს ოჯახში ძალადობის საკითხებთან დაკავშირებულ კვლევებში. მიხედავად ამისა, სფეროში მომუშავე სპეციალისტები ამბობენ, რომ ეს ღონისძიებები არასაკმარისია, რადგან პოლიციელთა ნაწილს არ აქვს შესაბამისი ინფორმაცია ძალადობის ფაქტების პრევენციულ ზომებთან დაკავშირებით, მით უფრო რეგიონებში. იურისტი თამარ ავალიანი ამბობს, რომ ოჯახში ძალადობის ადგილზე გამოძახებული სამართალდამცავის  პასიურობის ბევრ ფაქტს შესწრებია. მისი თქმით სამართალდამცველები პრაქტიკაში  შემაკავებელ ორდერს იშვიათად იყენებენ, ძირითადად ისინი მოძალადის სიტყვიერი გაფრთხილებით შემოიფარგლებიან ხოლმე.

Domestic violence increased in Georgia
According to official data from the Ministry of Internal Affairs of Georgia [MIA], 77 incidents of physical and 122 incidents of psychological violence in families were observed from January to June 2014 in Georgia. About 30 women were killed as a result of domestic violence the last year.
October 2 – a husband killed his wife with an axe in front of their children in Ozurgeti district and then burnt down the house. October 17 – an ex-husband shot and killed a lecturer from the Tbilisi Ilia State University in the university building. October 19 – a drunken husband killed his wife with a knife in Gurjaani district. October 29 – a husband ruthlessly beat his 31-year-old pregnant wife in Dedoplistskaro; their 13-year-old child witnessed the incident.
As a rule, women become victims of violence. The most incidents of violence occurred in the capital.
Experts suppose the number of victimized women is much higher than official statistics show because official data contains only those incidents where the police was reported. Very often victims of domestic violence do not contact the police for help.
“It is a family business” – public responsibility
Why does not the victims of domestic violence contact law enforcement bodies for help? Why are neighbours, relatives and friends silence when they have information about domestic violence? Experts say negative stereotypes and stigma in the Georgian society play a key role.
“Official statistics cannot reflect the real picture in the country because a lot of incidents of domestic violence happen around us without police getting information about them. Victimized women only contact police officers in extremely difficult situations. There are different reasons – such as lack of information about their rights, tough social situation, mistrust to legal instruments and law enforcement bodies and stigma in the society. These are the main reasons why women do not contact police officers for help,” said the lawyer Eka Kobesashvili of Human Rights House Tbilisi.
The Georgian Public Defender’s Report of 2013 also highlights the problem of domestic violence. “Despite the number of awareness campaigns, legislative and institutional safeguards, and criminalization of domestic violence, people still live in the world of stereotypes, where domestic violence against women in most cases are justified. There is still is a widespread opinion that issues such as domestic violence must be solved in a closed social circle, namely the family, not by intervention from the outside”.
The study of 2013 conducted by the Public Policy Institute, clearly demonstrates the public attitude towards domestic violence. According to the survey, 34,6% of respondents in Tbilisi, Samegrelo-Zemo Svaneti and Kakheti regions, justifies physical violence against wives, if she does not pay attention to their children, argues with her husband, she is a bad cook, refuses intercourse with her husband or leaves home without permission.
“The public often demonstrates no tolerance against the victims of harassment and such persons suffer from double discrimination. The report from the Public Defender of Georgia of 2013 tells that the victims in a number of cases fail to  ealize the violence executed against her or decides to endure it in order to avoid being “blamed in public”.
Experts of the field believe public awareness regarding domestic violence is very low. The media plays a key role in providing the society with correct and adequate information.
“The media plays a key role in getting incidents covered correctly. It is a very sensitive topic for the society. If the information is incorrect reported, it can be spread in the society as an infection. Observations showed that a number of homicides and suicides increased when incidents were reported as sensations. Journalists should avoid preparing TV-reportages where their personal feelings are demonstrated and the goal of  creating a sensation is more important than finding a solution to the problem. In such situations journalists can act as “infection transmitters”, psychologist Sopo Tabagua says.
How can we fight against domestic violence?
In 2006 Parliament of Georgia adopted the Law of Georgia on Preventing Domestic Violence, Protecting and Assisting the Victims of Domestic Violence, which aims to provide victims of violence with legal protection and punish perpetrators under the law. Article 3 of the Law clarifies the essence of the domestic violence. “Domestic violence stands for violation of constitutional rights and freedoms of one family member by the other, in conjunction with physical, psychological or sexual violence, coercion or threat to undertake such actions.” The head of the Legal Aid Center at Human Rights Center Tamar Avaliani clarified national regulations about domestic violence. “The main instruments are listed in the Administrative Procedural Code of Georgia – it is deterrent and protect orders. Police officers has the right to issue a deterrent order on the harasser, which implies protection leverage for the victim – and isolation from the harasser. The City Court issues protective order. Domestic violence is punishable by the criminal law – Article 126′.”
Tamar Avaliani believes the article is ineffective because the sanction imposed on the harasser for the grave domestic violence – corrective labour and imprisonment up to one year – is very inadequate. She welcomes the initiative of the Government of Georgia to introduce changes in this article because insicents such as domestic violence is a criminal offense where investigations should be conducted.
The representative of the Union Safari, lawyer Baia Pataraia responded to the initiative of the MIA to use imprisonment as preventive measure against violators in the first part of the Article 126′. She thinks it might discourage victims to call patrol police. Baia Pataraia added that Article 126′ only applies to some cases of physical assault and psychological violence which makes it a minor sanction due to its preventive character; whilst Article 11′ applies to more grave crimes.
“Article 126′ has more preventive character to combat future grave incidents in the families. In the past the stakeholders were working on this article and I also participated in the process. We did not add imprisonment as a compulsory measure there on purpose. The idea was that the article had a preventive effect, and should not discourage a victim of domestic violence to apply to police fearing that the harasser would be immediately arrested. Many victimized women, which for example apply to Safari for legal or other consultations, refrain from applying to the police. They need guarantees that grave sanctions will not be imposed on the harasser when the incident of violence does not have a serious character. The reason is that very often the harasser is the only breadwinner in the family and his imprisonment might cause serious financial problems for the family. MIA shall consider these circumstances and present arguments why they intend to make Article 126′ more severe. They must find some other solutions not to undermine the interests of the parties.”
According to the information published on the official website of the MIA, when police is reported about an incident of domestic violence, the patrol police crew visits the family. If the incident takes place in an area beyond the working area of the patrol police, the district police inspectors visit them. When observing the incidents of domestic violence, police officers are authorized to issue a deterrent order on the harasser in order to secure the victim and prevent incidents of violence in the future.
According to the MIA website, the Police Academy annually organizes training courses about domestic violence for police officers in cooperation with local and international non-governmental organizations. The MIA participates in surveys conducted in this field. Experts of the field say this is not enough because part of the police officers still do not have enough awareness about preventive measures, particularly in the regions of Georgia. Lawyer Tamar Avaliani says she has witnessed many incidents when patrol police officers were indifferent towards the incidents of domestic violence. She says that law enforcement officers rarely use deterrent orders, and the only thing they do is to warn the harasser about not repeating it.