პენიტენციურ სისტემაში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის პრაქტიკის კვლევა
2014 წლის პირველ კვარტალში „სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა „ ფონდ ღია საზოგადოება  – საქართველოს“ დაკვეთით ჩაატარა საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში 2003–2012 წლების პერიოდში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის პრაქტიკის ფართომაშსტაბიანი რაოდენობრივი კვლევა.
კვლევაში მონაწილეობას იღებდა საქართველოში არსებული სხვადასხვა არასამთავრებო ორგანიზაცია, მათ შორის: „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „ახალგაზრდები სამართლიანობისთვის“, „კონსტიტუციის 42–ე მუხლი“, „საზოგადოებრივი დამცველი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, და  სხვა.
როგორც კვლევის ანგარიშშია მითითებული, კვლევის მიზანი იყო 2003 წლიდან დღემდე სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში პატიმართა ცხოვრების პირობებისა და მათ მიმართ მოპყრობის პრაქტიკების გამოვლენა. ასევე,  პატიმართა წამების და არაადამიანური მოპყრობის მიზნისა და კონტექსტის შესწავლა.
გამოიკითხნენ როგორც ყოფილი, ასევე ამჟამინდელი პატიმრები. სულ გამოიკითხა 1199 რესპონდენტი, აქედან 598 ახლანდელი, ხოლო 601 ყოფილი პატიმარია.რესპონდენტები შემთხვევითი შერჩევის გზით შეირჩნენ სხვადასხვა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან.  გამოკითხვა ჩატარდა პირისპირ ინტერვიუს გზით, რესპონდენტთა ანონიმურობის დაცვით.
ინტერვიუს დროს რესპოდენტებს სთხოვეს სუბიექტურად შეეფასებინათ მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული და არა იმ მუხლების მიხედვით რითიც გაასამართლეს. ყოფილ და ამჟამინდელ პატიმართა 23–დან 30 %–მდე თვლის, რომ ბოლო ნასამართლეობის პერიოდში მათ დანაშაული არ ჩაუდენიათ.
დანაშაულის როგორც ოფიციალურ კვალიფიკაციაში, ასევე სუბიექტური შეფასებისას ყოფილ და ამჟამინდელ პატიმართა მიერ ბოლო ნასამართლეობისას ჩადენილ დანაშაულთა შორის ყველაზე ხშირი იყო წამალდამოკიდებულება, ქურდობა და შემდეგ ყაჩაღობა.
კვლევა გვიჩვენებს, რომ გამოკითხულთა აშკარა უმრავლესობა - 74% აცხადებს, რომ სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შესახებ დანამდვილებით იცოდნენ მანამ, სანამ ისინი გამჟღავნდებოდა. იგულისხმება ტელევიზიის მეშვეობით წამების ამსახველი კადრების გასაჯაროება.
კვლევის შედეგებით იკვეთება, რომ პატიმართა წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის პრაქტიკა დამახასიათებელი იყო არა მხოლოდ საპატიმროებში, არამედ გავრცელებული იყო სხვადასხვა დაწესებულებებში, როგორებიცაა: პოლიციის იზოლატორები, პოლიციის განყოფილებები და უშიშროების იზოლატორი, კერძოდ ე.წ. „მოდულის“ შენობა.
რესპონდენტები ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ წამებაზე, არაადეკვატურ სამედიცინო მომსახურებასა და არაადამიანურ, ღირსების შემლახავ პატიმრობის პირობებზზე მიუთითბენ.
„გამოკითხულთა სამი მეოთხედი  ამბობს, რომ მათ ფიზიკურად აწამებდნენ, ხოლო რესპონდენტთა  84,2 % აღნიშნავს, რომ მას ფსიქოლოგიურად აწამებდნენ.“
კვლევამ აჩვენა, რომ მსჯავრდებულთა მიმართ ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლის ფაქტები გავრცელებული იყო სხვადასხვა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებსა და სტრუქტურებში.
„რესპონდენტების მონათხრობიდან იკვეთება, რომ ფიზიკური და ფსიქოლოგიური წამების ფაქტები არ წარმოადგენდა ერთი რომელიმე კონკრეტული სასჯელაღსრულებითი ან სხვა დაწესებულების პრაქტიკის ნაწილს, არამედ გავრცელებული იყო საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებსა თუ სტრუქტურებში. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ფიზიკური წამების შემთხვევათა 54% გლდანის სასჯელაღსრულებით დაწესებულებას უკავშირდება“- აღნიშნულია ანგარიშში.
მათ მიმართ განხორციელებულ წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების ინტენსივობის შესახებ საუბრისას, იმ რესპოდენტთა  39%, რომლებიც აცხადებენ, რომ მათ  ფიზიურად აწამებდნენ, აღნიშნავს, რომ ასე თითქმის ყოველდღე ექცეოდნენ. ასევე იმ პატიმართა  64%, რომლებიც მათ მიმართ ფსიქოლოგიურ წამებაზე მიუთითებენ, აცხადებენ, რომ მათ მიმართ ამ ტიპის წამება თითქმის ყოველდღიურ ხასიათს ატარებდა.   ყოფილ და ახლანდელ პატიმართა უმრავლესობამ მათ მიმართ განხორციელებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის უმთავრეს მიზნებად საპატიმროში საყოველთაო შიშის დანერგვა და პიროვნების დამორჩილება/დათრგუნვა დაასახელა, ხოლო წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების ფოტო/ვიდეო დოკუმენტირების მიზნებად  გამოკითხულთა უმრავლესობა რამდენიმე ფაქტორს მიიჩნევს, მათ შორის პატიმრის და მისი ოჯახის წევრისათვის რაიმე ქმედების იძულება, პატიმრების დამცირება, ღირსების შელახვა,მწამებელთა და წამების ორგანიზატორთა მიერ სიამოვნების მიღება.
კვლევაში საუბარია ასევე ფიზიკური და ფსიქოლოგიური წამების იმ მეთოდებზე, რომლებსაც ყველაზე ხშირად იყენებდნენ სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში. ასევე პატიმრობის შედეგებზე. ყოფილ და ამჟამინდელ პატიმართა უმრავლესობა მიუთითებს, რომ ციხეში ყოფნამ ისინი  ფსიქიკურ აშლილობამდე მიიყვანა, ასევე მიუთითებენ სხვა დაავადებებზე, შრომის უნარის დაკარგვას ან დაქვეითებასა და ოჯეხის წევრებთან ურთიერთობის პრობლემებზე.
ყოფილ და ახლანდელ პატიმართა უმრავლესობა აღნიშნავს, რომ ისინი თითქმის, ან საერთოდ არ შეხვედრილან უფლებადამცველებს,სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლებს, არც საერთაშორისო სამთავრობოთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და სახაზინო ადვოკატს. შეხვედრის შემთხვევაშიც კი ისინი არ აცნობდნენ მათ წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების შესახებ.ამის მიზეზად გამოკითხულთა უმრავლესობა ასახელებს, რომ ისინი თვლიდნენ, რომ ამით არაფერი შეიცვლებოდა და პირიქით, შეიძლებოდა ამ შეხვედრის შემდეგ უარესად დაესაჯათ საპატიმროში.
ციხეში პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების გასაჯაროების შემდეგ  წინა ხელისუფლების წარმომადგენლები აცხადებდნენ, რომ ასეთი შემთხვევების შესახებ ინფორმაცია არ ჰქონდათ და მსგავსი ფაქტები ხშირი არ იყო. თუმცა კვლევაში აღნიშნულია, რომ გამოკითხული პატიმრები განსხვავებულ აზრს აფიქსირებენ.
„გამოკითხულთა გამოკვეთილი უმრავლესობა (70,2%) სრულად იზიარებს მოსაზრებას, რომ პატიმრის წამება და არაადამიანური მოპყრობა იყო მთავრობის სასჯელაღსრულებითი პოლიტიკის მიზანმიმართული ნაწილი და არა ციხის ადმინისტრაციის ან ციხეში მომუშავე ცალკეული პირების ინიციატივა“ ვკითხულობთ ანგარიშში.
გამოკითხულთა უმრავლესობა აღნიშნავს, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები ნაწილობრივ, ან სრულად აღმოიფხვრა.

Survey on Torture and Inhuman Treatment in Penitentiary Establishments
In the first quarter of 2014 Institute of Social Studies and Analysis conducted a survey in the penitentiary establishments of Georgia under the order of Open Society Georgia Foundation; the purpose was to conduct large-scaled qualitative survey of torture and inhuman treatment practice in Georgian prisons in the period of 2003-2012.
Local nongovernmental organizations participated in the survey; among them were: Human Rights Center, Youth for Justice, Article 42 of the Constitution, Public Advocacy, Georgian Young Lawyers’ Association and others.
According to the report prepared as a result of the survey, the purpose was to expose practice of torture and inhuman treatment of prisoners in penitentiary establishments from 2003 to present; also, to analyze the goal and context of similar practice.
Both former and current prisoners were interviewed. Total 1199 prisoners were questioned; 598 of them are still in prison and 601 were former prisoners. The respondents were randomly selected from different penitentiary establishments. The interviews were conducted in person with guaranteed anonymity of the respondents.
During interviews, the respondents were asked to subjectively evaluate the crime they had committed and not in accordance to the articles under which they were judged. 23%-20% of them claimed they had not committed the crime they were convicted for.
Drug-addiction, thievery and robbery were the most frequent crimes for what the interviewed former and current prisoners were judged for.
The survey shows that majority of the interviewed people – 74% were well-informed about torture and inhuman treatment facts in the penitentiary establishments before those facts were made publish – before famous video-footage was aired by TV-Companies.
The survey results show that torture and inhuman treatment practice was wide-spread not only in penitentiary establishments but in different institutions too, like: police detention settings, police offices and security detention setting, so called Moduli building.
Respondents complained about physical and psychological torture, inadequate medical service and inhuman, degrading treatment of prisoners.
“3/4 of the respondents claim they were physically tortured; 84, 2% of them said they were victims of psychological torture.”
The survey showed that facts of physical and psychological torture occurred in different penitentiary establishments and institutions.
“The stories told by respondents disclosed that physical and psychological torture was not wide-spread practice only in concrete penitentiary establishments or institutions; in fact it was wide spread practice in the prisons throughout Georgia. However, it should be noted that 54% of physical torture cases occurred in Gldani Prison,” the report reads.
39% of respondents, who said they were physically tortured during imprisonment terms, claim that it happened almost every day. 64% of prisoners, who were victims of psychological torture, state that it happened almost every day. Majority of former and current prisoners said that main purpose of torture and inhuman treatment in penitentiary establishments was to instill overall fear among prisoners and to subjugate them; as for the purpose of photo/video recording and documenting of the torture and inhuman treatment facts, the respondents name several factors, such as: to coerce the prisoner and his/her family members to do something; to degrade prisoners; to insult them; torturers and organizers of torture facts enjoyed the process.
The survey lists methods of physical and psychological torture, which were most often used in penitentiary establishments. Majority of former and current prisoners said imprisonment caused their psychic disorder and different diseases, disability and relation problems with family members.
Majority of former and current prisoners claims they have never or almost never met human rights defenders, representatives of Public Defender’s Office, international or inter-governmental organizations and state-funded lawyers. Even if they met anybody, prisoners refrained from speaking about torture and inhuman treatment facts. They say it could not change anything; just the opposite they could have been punished after the meeting.
After the torture and inhuman treatment facts were made public, representatives of previous government of Georgia claimed they had no information about the problem and that similar facts did not frequently occur. However, the survey shows that respondents claim the opposite.
“Significant majority (70,2%) of the interviewed prisoners share the opinion that torture and inhuman treatment was part of the penitentiary policy of the government and not the initiative of the prison administration or individual employees of penitentiary establishments” the report reads.
Majority of respondents said after the 2012 Parliamentary Elections, facts of torture and inhuman treatment were partly or completely eradicated in the penitentiary establishments.