არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება გიორგი კლდიაშვილის უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებით
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტმა იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების (IDFI) ინსტიტუტის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი.
დაკავების მიზეზი გახდა გიორგი კლდიაშვილს კუთვნილი და მასზე ოფიციალურად რეგისტრირებული ცეცხლსასროლი საკოლექციო იარაღის გადატანა ხელოსანთან შსს-ს მომსახურების სააგენტოდან აღებული ნებართვის გარეშე.
შსს-ს თანამშრომელთა პირველადი განმარტებით, გიორგი კლდიაშვილს  ქმედება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ფარგლებს არ ცდებოდა და მას ჯარიმის გადახდა მოუწევდა. თუმცა, მოგვიანებით გიორგი კლდიაშვილს წარედგინა ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება), რაც ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 3-5 წლამდე. სამსაათიანი დაკითხვის შემდგომ გიორგი კლდიაშვილი დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ე.წ. „მოდულის“ შენობაში, სადაც მან 2 დღე დაჰყო.
მიუხედავად იმისა, რომ გიორგი კლდიაშვილმა პოლიციელებს თავად აჩვენა იარაღი (იარაღი იყო დაშლილ მდგომარეობაში, მჭიდის გარეშე), საკუთარი ფეხით მივიდა პოლიციაში, გასცა გამოძიების ყველა კითხვას პასუხი, დაუდასტურა, რომ ნამდვილად ჰქონდა იარაღის შენახვის ნებართვა და რომ იარაღი წაღებული ჰქონდა ხელოსანთან შესაკეთებლად, როგორც აღინიშნა, პოლიციამ ის მაინც დააკავა.
სასამართლო სხდომაზე პროკურორმა ვერ დაასაბუთა გიორგი კლდიაშვილის 2 დღით დაკავების საფუძველი და ვერც ის, რომ არსებობდა მიმალვის საფრთხე. სასამართლო თავის განჩინებაში აღნიშნავს: „სასამართლო მივიდა დასკვნამდე, რომ სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 171-ე მუხლის მოთხოვნათა არსებითი დარღვევა, რაც დაკავებულის გათავისუფლების საფუძველია“. აღნიშნული განჩინებით სასამართლომ დაადასტურა, რომ შსს-ს წამომადგენლებმა გიორგი კლდიაშვილის მიმართ დაარღვიეს კანონით გათვალისწინებული მოთხოვნები. ყოველივე ამის გამო სასამართლომ მიიღო გიორგი კლდიაშვილის სასამართლოს დარბაზიდან გათავისუფლების გადაწყვეტილება 1500-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ.
გიორგი კლდიაშვილის ინფორმაციით, დაკავების შემდეგ შსს-ს წარმომადგენლები ელაპარაკებოდნენ მისი ორგანიზაციის საქმიანობის შესახებ და იმ სამოქალაქო კამპანიაზე, რომლებშიც გიორგი კლდიაშვილი იყო ჩართული, მიანიშნეს კამპანია „ეს შენ გეხება“-ზე და უთხრეს თუ რატომ საუბრობდა უკანონო მოსმენებზე. ხაზგასმით გვსურს აღვნიშნოთ, რომ რა დანაშაულის ჩადენაშიც არ უნდა ედებოდეს პირს ბრალი, ჩვენთვის კატეგორიულად მიუღებელია პოლიციელების მხრიდან რაიმე სახის მითითება მის სამოქალაქო აქტივიზმზე.
მიგვაჩნია, რომ გიორგი კლდიაშვილმა დაარღვია საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნა, რაც გამოიხატა იმაში, რომ კუთვნილი იარაღი ხელოსანთან წაიღო იარაღის გადაზიდვის წესების დარღვევით. ამ დარღვევას გიორგი კლდიაშვილი თავადაც აღიარებს. თუმცა, ხაზგასმით გვსურს აღვნიშნოთ, რომ კლდიაშვილის ეს ქმედება წარმოადგენს არა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულს, არამედ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას. კერძოდ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 181-ე მუხლის თანახმად, „იარაღის შენახვაზე შინაგან საქმეთა ორგანოების ნებართვის მქონე მოქალაქეთა მიერ კუთვნილი იარაღის გადაზიდვის წესების დარღვევა“ არის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასამართლოს მიერ უკანონოდ მიჩნეული დაკავება, ადმინისტრაციულის ნაცვლად სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა, პოლიციის თანამშრომელთა მიერ მის სამოქალაქო აქტივიზმზე მითითება და საქმეში არსებული სხვა დარღვევები გვაფიქრებინეს, რომ სამართალდამცავთა არაადეკვატური მოქმედებები შესაძლებელია, უკავშირდებოდეს გიორგი კლდიაშვილის აქტიურ პროფესიულ საქმიანობას და სამოქალაქო კამპანიაში ჩართულობას.
შესაბამისად მოვითხოვთ:
1.    დაუყოვბელივ იქნეს შესწავლილი პოლიციელთა მოქმედების კანონიერება და ყველა დამრღვევს დაეკისროს კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა;
2.    შეწყდეს გიორგი კლდიაშვილის მიმართ დაწყებული სისხლისსამართლებრივი დევნა, რადგან არ არსებობს სისხლის სამართლის კანონით გათვალისწინებული ქმედება (სსსკ-ს 105-ე მხ.);
3.    მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა თავი შეიკავონ არასამთავრობო  ორგანიზაციათა მისამართით შეურაცხმყოფელ გამონათქვამებზე, ქვეყნის მოღალატეებად, ძირგამომთხრელებად შერაცხვაზე, რადგან, სხვა არასასურველ შედეგებთან ერთად, შესაძლებელია, ასეთი დაუფიქრებელი გამონათქვამები გახდეს სამართალდამცავთა მხრიდან ზემოაღნიშნული კანონსაწინააღმდეგო და არაადეკვატური რეაგირების წამახალისებელი.

CSOs react to illegal detention of Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI
On 12 December 2014, the Department of Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs (MIA) of Georgia detained the Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Giorgi Kldiashvili. He was charged with illegally carrying a firearm. Kldiashvili was taking his antique firearm for maintenance and care. He had his registered permit for the firearm with him but did not have an additional official specific permit from the Service Agency of MIA for transportation of the antique firearm. Representatives of MIA initially stated that Kldiashvili’s conduct was to be classified as an administrative offense and he would be fined for it. However, he was charged with a criminal offense (illegally baring firearms) pursuant to the Article 236, Part 2 of the Criminal Code. This charge carries a a punishment of a fine or imprisonment from 3 to 5 years. Giorgi Kldiashvili was interrogated for 3 hours by MIA officers and then taken into custody. He was placed in isolation at the so-called Module premises where he was detained for 2 days.
Giorgi Kldiashvili fully cooperated with police officers: He showed the police officers the firearm on his own (the gun was dismantled with no magazine), went to the police station on his own free will, answered all the questions asked during the interrogation and acknowledged that he had an official permit for the firearm and he took the gun to a serviceman as it needed repair. Despite this cooperation, the law enforcement authorities took him into custody and detained him in isolation.
At the court hearing, the prosecutor could not justify detention of Giorgi Kldiashvili for 2 days, nor provide reasons why there may have been a risk that he might abscond. The court’s conclusion is that “there is a significant violation of the requirements prescribed by the Article 171 of the Criminal Code of Georgia that provides for a ground for releasing a detainee”. That is, the court affirmed the fact that representatives of MIA violated the existing statutory requirements against Giorgi Kldiashvili. Taking into account all the relevant circumstances, the court released Mr. Kldiashvili from detention on bail of 1500 GEL.
According to Giorgi Kldiashvili, after his detention MIA representatives talked to him about the activities of the non-government organization he heads up, and the civil rights campaigns Giorgi was involved in. MIA representatives alluded to the This Affects You Too campaign in a negative context, asking why Giorgi had been speaking and publicly debating extensively the issue ofillegal surveillance. We would like to underline that no matter what violation a person is accused of, we perceive it absolutely unacceptable for the police representatives to make references to the civil activities in which an accused person might be engaged.
In our opinion, Giorgi Kldiashvili violated the requirement of law of Georgia by taking his firearm to be serviced without the appropriate permits for carry a firearm. Giorgi Kldiashvili admitted himself that he had violated this specific legal requirement. However, we would like to underline hereby that Giorgi Kldiashvili’s conduct represents an administrative offense rather than a criminal offense regulated by the Criminal Code of Georgia. In particular, pursuant to the Article 181 of the Code of Administrative Violations, “violations of rules of carrying the owned firearms that are committed by the citizens obtaining official permits for keeping the owned firearms issued by MIA authorities” are classified as an administrative offense.
Detention which the court confirmed was illegal; the incorrect classification of the case as criminal, when in fact it was administrative; and the questions concerning Giorgi Kldiashvili’s civic activism lead us to believe that Giorgi Kldiashvili’s vigorous professional activity and his involvement in public campaigns inspired the police’s actions taken against him.
Therefore, our requirements are as follows:
1. an immediate investigation into the legality of the actions taken by law enforcement representatives and where violations are discovered the sanctioning of perpetrators;
2. To cease criminal prosecution against Giorgi Kldiashvili as there is no action in place prescribed by the criminal law (Criminal Code of Georgia, Article 105);
3. High officials to restrain from making offensive and inciting remarks in relation to CSOs, such as calling CSOs traitors and disruptors. Such thoughtless statements might incite similar illegal and inadequate reactions on the part of law enforcement authorities.