საერთაშორისო ორგანიზაცია „მსოფლიო ექიმები-საფრანგეთის” ინიციატივით და  „გლობალური ფონდის”, ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს” და ევროკავშირის მხარდაჭერით 2012 წლის 17 თებერვალს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალ ვექტორში” პირველი დროპ-ინ ცენტრის პრეზენტაცია გაიმართა.
„ახალი ვექტორი” ნარკოტიკების მომხმარებელთა პირველი თვითორგანიზაციაა საქართველოსა და ამიერკავკასიაში. ცენტრში C ჰეპატიტით ინფიცირებულ პაციენტთა თვითორგანიზაცია „ჰეპა პლიუსიც” საქმიანობს. ნარკოტიკების მომხმარებლებს დროპ-ინ ცენტრში შეუძლით უფასოდ მიიღონ სტერილური საინექციო მასალები,  სტომატოლოგიური მომსახურება და ფსიქოთერაპევტთან, ან ზოგადი პროფილის ექიმის კონსულტაცია. აქვე მათ აივ/შიდსზე, B და C ჰეპატიტებსა და სიფილისზე შემოწმებაც უფასოდ უტარდებათ. მომსახურება მათთვის კონფიდენციალურია.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მონიტორინგის მობილური ჯგუფი "ახალ ვექტორს" ესტუმრა და ბენეფიციართა პრობლემები ადგილზე შეისწავლა. გარემო მართლაც უჩვეულო დაგვხვდა. აქ ადამიანები ერთმანეთს გვერდში უდგანან და სირთულეების დაძლევაში ეხმარებიან. ისინი ყველანი ერთად ცდილობენ ნარკოტიკებზე დამოკიდებულების დამარცხებას: „მთავარი პრობლემა არის ის, რომ ნარკოლოგიურ ტესტირებაზე ადამიანის  წასაყვანად მხოლოდ "გონივრული ეჭვია" საჭირო", -  ამბობს ერთ-ერთი ბენეფიციარი.  ის ორგანიზაცია "ნარკოტიკების მომხმარებელთა საქართველოს ქსელს" წარმოადგენს. ქსელში ამჟამად ნარკოტიკების მომხმარებელთა შვიდი სათემო ორგანიზაციაა გაერთიანებული. მას მთელი საქართველოს მასშტაბით 300-მდე  წევრი ჰყავს.
ქსელის წევრები სახელმწიფო პოლიტიკას აპროტესტებენ: „ჩვენი პირველი მასშტაბური ღონისძიება შსს-სთან ქუჩის ტესტირებას და ნარკოტიკულ ნივთიერებებზე შემოწმების მიზნით  ნარკოლოგიურ დისპანსერში  მოქალაქეთა მასობრივ გადაყვანას მიეძღვნა," - აცხადებს ერთ-ერთი ბენეფიციარი.
ნარკოტიკების მომხმარებლებს ბევრ  სხვა პრობლემასთან ერთად ნარკოტიკის მცირე დოზისთვის გამოტანილი სასჯელის მკაცრი ზომებიც აწუხებთ.
სისხლის სამართლის კოდექსის  260-ე მუხლის თანახმად, ნარკოტიკული საშუალებების ფლობა ნებისმიერი ოდენობით სისხლის სამართლის დანაშაულია. კანონი არც ნარკოტიკების მომხმარებელს და გამსაღებელს და არც მსუბუქ და მძიმე ნარკოტიკულ საშუალებებს ერთმანეთისგან არ მიჯნავს. 260-ე მუხლის მიხედვით, ნარკოტიკული საშულების, მისი ანალოგის, ან პრეკურსორის დამზადება, შეძენა-შენახვა ან გასაღება მცირე ოდენობით  11 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების (ჰეროინის შემთხვევაში 1 გრამზე მეტი) შენახვა კი 8-დან 20 წლამდე თავისუფლების, ან თავისუფლების უვადო აღკვეთით. მაშინ, როდესაც იგივე კანონმდებლობა, გაუპატიურების შემთხვევაში  დამნაშავეს 4-დან 6 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას უსჯის, განზრახ მკვლელობის ჩამდენს კი 7-15 წლით აპატიმრებს.
კანონმდებლობით სათანადოდ არც ნარკოტიკული საშუალებების ოდენობებია განსაზღვრული. 2003 წლის პარლამენტის დადგენილებაში, რომელშიც განსაზღვრულია ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების ოდენობები, ბევრ ნივთიერებას არ აქვს განსაზღვრული მცირე ოდენობა, რის გამოც ნებისმიერი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო ფლობა დიდ ოდენობად ითვლება და სასჯელის მკაცრ ზომას ითვალისწინებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი და მონიტორინგის მობილური ჯგუფის წევრი  ეკა ქობესაშვილი "ახალი ვექტორის" ბენეფიციართა მდგომარეობას ასე აფასებს: „ამ კატეგორიის ბენეფიციარებს პრობლემები ექმნებათ ყოველდღიურ ცხოვრებაში. სამართალდამცავები ნარკოლოგიურ დისპანსერში გადაყვანის და შემოწმების მიზნით მათ  სისტემატიურად აკავებენ. უსარგებლოდ  იკარგება საკმაოდ დიდი დრო და სახელმწიფო რესურსი“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი ვექტორი“ 2006 წელს დაფუძნდა. მისი შექმნის მიზანი ნარკოტიკის მომხმარებელთათვის ქმედითი დახმარების გაწევაა. ამ ადამიანებს აქ ერთმანეთის ყველაზე მეტად ესმით. შესაბამისად, შედეგიც უფრო ეფექტურია.

With the initiative of the international organization World Doctors – France and Global Foundation, and with financial support of the Open Society Georgia Foundation and the European Union, a new drop-in center was presented in the non-governmental organization New Vector on February 17, 2012.
The New Vector is the first self-organization of drug-addicts in Georgia and South Caucasus. Hepa Plus – self-organization of the patients with Hepatitis C also functions within the Center. Drug-addicts can receive free sterile injection materials, dentist and psycho-therapist service as well as medical consultation of a general profile doctors in the Drop-in Center. The beneficiaries are tested on HIV infection, Hepatitis B and C and on syphilis. The service is confidential for them. The mobile monitoring group of the Human Rights House Tbilisi visited the New Vector and studied the problems of the beneficiaries in that/the place. They found an unusual environment there. People support and help each other to overcome difficulties. They do their best to defeat drug-addiction. “The main problem is that just “reasonable doubt” is necessary to test a person on drug-addiction,” one of the beneficiaries said. He represents the Georgian Network of Drug-Addicts, which unifies seven community organizations of drug-addicts. The network has about 300 members throughout the country.
The network members protest the state policy: “Our first large-scaled event was dedicated to the problem when citizens are massively taken to narcological dispensary for testing by MIA officers,” one of the beneficiaries said.
Besides some other problems, drug-addicts complain about strict punishment measures for the possession of small amount of narcotics.
In accordance to the Article 260 of the Criminal Code of Georgia, possession of any amount of narcotics is criminal offence. The law does not differentiate drug-addicts and drug dealers from each other, neither light nor serious narcotic substances either. In accordance to the Article 260, produce, purchase-possession or realization of small amount of narcotics, its analogue or precursors is punishable by imprisonment up to 11 years; in the case of particularly large amount of narcotics (if heroine, more than 1 gram), the person will be punished with the imprisonment from 8 to 20 years, or with life imprisonment. However, the same law imposes imprisonment from 4 to 6 years for rape and imprisonment from 7 to 15 years for premeditated murder.
The law does not clearly define the amount of narcotic substances. The Parliament’s 2003 resolution, which defines the amounts of narcotic and psychotropic substances, does not give clarifications about small amount of some substances. Possession of those substances with any amount can be considered as large amount and possessors might receive high punishment.
The lawyer of the Human Rights Center and the member of the mobile group of monitors, Eka Kobesashvili, evaluated the situation of beneficiaries of the New Vector: “These people face problems every day. Law enforcement officers systematically arrest them and take them to narcological dispensaries- for drug-tests. Much time and state resources are wasted in vain.”
The non-governmental organization New Vector was founded in 2006. The purpose of the organization was to provide drug-addicts with essential support. Those people understand each other’s problems best of all; thus the outcome of their work is more effective