გამოსახლება გორგასლის ქუჩიდან
3 დეკემბერს გორგასლის პირველი ჩიხის N75-დან ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა ოთხი ოჯახი გამოასახლეს. კოპალიანების, მეშველიანების, ნაჭყებიებისა და გრიგოლიების ოჯახები აქ 2000 წლიდან ცხოვრობდნენ.
ნუნუ მეშველიანი, რომელსაც აფხაზეთის ომში ორი ძმა მოუკლეს, აცხადებს, რომ გორგასლის პირველი ჩიხის N75-ში არსებული მიწის ნაკვეთის დაკანონების თხოვნით ეკონომიკის სამინისტროს რამდენჯერმე მიმართეს და მზად იყვნენ, ნაკვეთში 45 000 აშშ დოლარი გადაეხადათ: „ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსგან არაფერს ვითხოვთ და ამ უწყებისგან 22-ლარიანი ყოველთვიური დახმარების გარდა არასოდეს არაფერი მიგვიღია. ეკონომიკის სამინისტროს რამდენჯერ მივმართეთ განცხადებით. ვითხოვდით, რომ ჩვენი კუთვნილი საკომპენსაციო თანხის ნაცვლად იმ მიწის ნაკვეთის და შენობის შესყიდვის უფლება მოეცათ, სადაც ვცხოვრობდით. ვართ გაზის, დენის და სხვა გადასახადების კეთილსინდისიერი გადამხდელები.ეკონომიკის სამინისტრომ ჩვენი საბუთები გვერდზე  გადადო, მთავრობამ კი უცხოელ ინვესტორებს ეს ადგილი 1 ლარად მიჰყიდა.  აქ 2000 წლიდან ვცხოვრობდით. 18-წლიანი ნარგავები გვაქვს, ვენახები გვაქვს გაშენებული, კიტრი, პამიდორი და სიმინდი მოგვყავდა და ვირჩენდით თავს. ელიავას ბაზრობაზე ნაყიდი სამშენებლო მასალაც კი არ დაგვიტოვეს. ყველაფერი დაანგრიეს და წაიღეს“.
გამოსახლების გადაწყვეტილების აღსრულებას რამდენიმე პოლიციელი ესწრებოდა. ჩვენი კითხვები მათ უპასუხოდ დატოვეს.
ალექსანდრე კოპალიანი აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირია. ის აფხაზეთის ომის ვეტერანი, ერთი ფეხი დაზიანებული აქვს და საკუთარ თავს „ცალფეხა კაცს“ უწოდებს: „პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ და პარლამენტის წევრმა  ვახტანგ ხმალაძემ წერილობითი განცხადებით მიმართეს ეკონომიკისა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროებს, რომ შეექმნათ კომისია და ჩვენი საკითხი შეესწავლათ. მაგრამ, ჩვენი საბუთები და თხოვნა არ განიხილეს  და  ეს მიწა სრულიად უცხო ხალხს მისცეს 1 ლარად. ომის ვეტერანი, ცალფეხა კაცი ვარ და ძლივს აშენებული სახლი დამინგრიეს. ჩემს მეზობელს დისშვილი მოუკვდა, მის დაკრძალვაზე ვიყავით წასულები. რომ მოვედით, სახლი უკვე დანგრეული დაგვხვდა“.
გორგასლის პირველი ჩიხის N75-ში არსებული მიწის ნაკვეთი სამშენებლო კომპანია „არ ავნერ და ჰანა“-მ იყიდა.  კომპანიის წარმომადგენელმა, დავით აბრამიშვილმა ოფიციალური კომენტარის გაკეთებაზე უარი განაცხადა: „კომპანიის წარმომადგენელი ვარ, მაგრამ ოფიციალურ კომენტარს ვერ გავაკეთებ. ეს ტერიტორია ჩვენმა კომპანიამ შეიძინა თებერვალში და აქ სკოლის მშენებლობას ვგეგმავთ“.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მონიტორინგის მობილური ჯგუფის წევრი, იურისტი ირინა კასრაძე ადგილზე შექმნილ სიტუაციას ასე აფასებს: „ალექსანდრე კოპალიანს ჰყავს ადვოკატი, რომელიც იცავს მის უფლებებს სასამართლოში და ეხმარება მას ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ურთიერთობაში. გამოსახლების მომენტისთვის მისი ადვოკატი იქ არ მინახავს. ეს არ იყო სპონტანური გამოსახლება: შესაბამისმა სამსახურებმა  ეს ოჯახები გამოსახლების თაობაზე ერთი თვით  ადრე გააფრთხილეს. მიწა, რომელზეც ისინი ცხოვრობდნენ სახელმწიფო საკუთრება იყო. სახლი, სამწუხაროდ, არ იყო მიწასთან მყარად დაკავშირებული ისეთი კონსტრუქცია, რაც ამ ოჯახებს მიწის დაკანონების მცირე შანსს მაინც მისცემდა. თვითონ აღნიშნავდნენ, რომ იყვნენ აბონენტები, რადგან  დენის და გაზის გადასახადებს იხდიდნენ. წესით, ეს მიწის დაკანონების საფუძველი უნდა გამხდარიყო. სამწუხაროდ, საქმის მასალებს არ ვიცნობ დეტალურად და უფრო კვალიფიციური კომენტარის გაკეთება გამიჭირდება“.
როგორც იურისტი ამბობს, გორგასლის პირველი ჩიხის N75-ში არსებული სახლი არ წარმოადგენდა მყარად ნაგებ კონსტრუქციას. ის კუსტარულად აშენებული, ბარაკის ტიპის, ტიხრებით იზოლირებული ნაგებობა იყო, რომელსაც ოთხი ოჯახი იყოფდა.

Eviction from Gorgasali Street
On December 3, four IDP families were evicted from Gorgasali street 1st lane # 75. The families of Kopaliani, Meshveliani, Nachkebia and Grigolia had lived there since 2000.
Nunu Meshveldiani, whose two brothers were killed in the Abkhaz war, said they had petitioned to the Ministry of Economics for the registration of the plot in the Gorgasali street 1st lane # 75 several times; they were ready to pay 45 000 USD for it. “We do not request anything from the Ministry of IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees; we have never received any aid from them expect 22-lari monthly allowance. We petitioned to the Ministry of Economics several times and requested to allow us purchase of the plot with the compensation sum the state was about to pay to us. We usually pay gas, electricity and other bills. The Ministry of Economics put our documents aside and sold the plot to foreign investors for 1 lari. We had lived there since 2000. There were 18-year-old plants, grape-trees there; we grew vegetables in the plot. They did not even give us the construction materials, which we had purchased in Eliava market; they destroyed and took everything.”
Several police officers attended the eviction process but they did not answer our questions.
Aleksandre Kopaliani is an IDP from Abkhazia. He is a veteran of Abkhaz war and has one leg injured; he calls himself “one-legged man.” “Chairperson of the Human Rights Committee at the Parliament of Georgia Eka Beselia and MP Vakhtang Khmaladze petitioned to the Ministries of Economics and Refugees and asked them to set up a commission to study our case. But they did not review our documents and did not consider our petition. They sold the plot to foreigners. I am a war veteran, one-legged man and they destroyed my hardly built house. My neighbor’s nephew died and we went to his funeral; when we returned I found my house destroyed.”
Building Company R Avner and Hana allegedly purchased the plot in Gorgasali street 1st lane # 75. The company representative Davit Abramishvili refused to make an official comment. “I represent the company but cannot make official comment. Our company purchased the territory in February and we plan to construct a school there.”
Member of the monitoring group of the Human Rights House Tbilisi Lawyer Irine Kasradze evaluated the situation: “Aleksandre Kopaliani has a lawyer, who defends his rights at the court and assists him in the communication with administrative bodies. In the moment of eviction I could not see his lawyer there. It was not spontaneous eviction: the corresponding institutions had notified the families about eviction a month before. The land the families lived in was state property. Unfortunately, the house was not well adjusted to the land that could allow the families to register the plot. The IDPs said they paid electricity and gas bills. So, it could become the ground for the land registration. Unfortunately, I do not know more details in the case and cannot make additional comments about it.”
As the lawyer said, the house was not valid construction. It was barrack style building and four families shared it.