15 წელი სასმელი წყლის გარეშე
თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ კურდღელაურში 15 წელია, ონკანებში სასმელი წყალი არ მოდის. ადგილობრივები წყალს კვირაცხოვლის ეკლესიის ჭიდან ეზიდებიან.
„უპატრონოები ვართ, წყალს რატომ უნდა ვეზიდებოდეთ შორი მანძილიდან, თან  საათობით რიგში ვდგავართ. ხელისუფლება რომ ამბობს, პრიორიტეტია ყველა სოფელში  წყალი იყოსო, არ გვჯერა. ვის აღარ შევჩივლეთ ჩვენი გაჭირვება და დაპირებების მიუხედავად, საშველი არ ჩანს”, - განაცხადა ლეილა ბაბუხაძემ.
ეკატერინე შათირიშვილის თქმით, მოსახლეობამ ოფიციალური განცხადებით მიმართა ხელისუფლების სხვადასხვა წარმომადგენელს დახმარებისთვის. მათ შორის იყვნენ: კახეთის გუბერნატორები - გიორგი ღვინიაშვილი, ზურაბ ჭიაბერაშვილი, ირაკლი შიოლაშვილი, მაჟორიტარი დეპუტატის, გელა სამხარაულის ადმინისტრაცია. ასევე წერილობით მიმართეს შპს „საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების“ კახეთის  რეგიონული ფილიალის, თელავის სერვისცენტის ყოფილ უფროსს, ალექსანდრე შათირიშვილს, რომელიც ამჟამად თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებელია. მოსახლეობის მიმართვა არც ერთმა ხელისუფლების წარმომადგენელმა არ დააკმაყოფილა.
,,ჩვენს განცხადებებზე მოდიოდა პასუხები,  მოგხედავთო. გვეუბნებიან,  მილებში წყალს ვუშვებთო, მაგრამ ჩვენამდე არ მოდის. რომ მივდივართ პასუხს ვერ გვცემენ ნორმალურად. ვის მივმართოთ, აღარ ვიცით. წლებია, წყალი არ მოგვდის და გადასახადებს კი გვაკისრებენ, უკვე დიდი დავალიანებაც დაგვიგროვდა. ამ ზაფხულს ძალიან რომ შევწუხდით, ადგილობრივ ხელისუფლებას წყალი რეზერვუარებით მოჰქონდა”, - აღნიშნა მანანა ჯავახიშვილმა.
სოფლის რწმუნებულმა გურამ ბახურაულმა ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას განაცხადა, რომ სოფელ კურდღელაურს წყლის მარაგი არ გააჩნია, ამიტომ მოსახლეობას წყალი თელავიდან მიეწოდება.
„კურდღელაური სასმელი წყლით თელავიდან მარაგდება. თანხებს რაც შეეხება,  მრიცხველებია დაყენებული.  ფულს ზედმეტად არავინ არა თხოვთ.
სოფელი ოთხ უბნად გვაქვს დაყოფილი. ოთხ დღეში ერთხელ მისდის ხოლმე მოსახლეობას წყალი. თუ ორ დღეში ერთხელ მოგვაწვდის თელავი  წყალს, მაშინ თითო უბანს რვა დღეში ერთხელ მისდის წყალი.
გეგმაშია, რომ სოფელს ყოველდღიურად ჰქონდეს წყალმომარაგება. პროექტი უკვე დაწყებულია, რომელიც ორი წლის წინ სანახევროდ შესრულდა. დაწყებული საქმე უნდა განახლდეს მიმდინარე წელს, გაზაფხულიდან",- განაცხადა სოფელ კურდღელაურის რწმუნებულმა გურამ ბახურაულმა.
მისივე თქმით, ზაფხულში 2 აუზი აშენდება და ამის შემდგომ გაუმჯობესდება სოფლის  წყლით მომარაგება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თელავის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, ალექსანდრე შათირიშვილს დაუკავშირდა, თუმცა გამგებლის განცხადებით, ის საქმის კურსში არ არის, თუ რა ხდება სოფელ კურდღელაურში.
კურდღელაური თელავის მუნიციპალიტეტში ერთ-ერთი დიდი სოფელია, სადაც 1486 კომლი ცხოვრობს, დაახლოებით 5 000–მდე მოსახლე. ისინი წინა ხელისუფლების მიერ, სოფლის ქუჩებში,  დაწყებული წყალგაყვანილობის დასრულებას ითხოვენ.

15 years without drinking water
Residents of Kurdgelauri village in Telavi district have not supplied with drinking water for 15 years already. They fetch water from the well in the yard of Kviratskhoveli Church.
“Nobody pays attention to us. Why should we fetch drinking water from such a long distance? We stay in queues during hours. We cannot trust the government who claims their priority is to supply every village with water. We have petitioned to everybody but despite their promises, the problem was not resolved yet,” Leila Babukhadze said.
Ekaterine Shatirishvili said the population has officially petitioned to different governmental officials at different times; they petitioned to Kakheti region former and acting governors Giorgi Gviniashvili, Zurab Tchiaberashvili, Irakli Shiolashvili and to the administration of the majoritarian MP Gela Samkharauli.  The villagers petitioned to the Kakheti regional office of the Ltd United Water-Supply Company of Georgia, former head of the Telavi service center Aleksandre Shatirishvili who is now Telavi district governor. None of the aforementioned officials resolved the problem.
“They replied to our petitions and promised to address the problem. They say the water is released in the pipe but it cannot reach us. They never answer our questions properly. We have petitioned a lot people; we have not had water supply for years but they make us pay bills. In summer, we were so much bothered with the problem that local government brought water with reservoirs to us,” Manana Javakhishvili said.
Village governor Guram Bakhurauli told Human Rights Center that Kurdgelauri village does not have drinking water reserve, so the population is supplied from Telavi.
“Kurdgelauri village is supplied with the drinking water from Telavi. As for the bills, water supply meters are installed and nobody makes them pay extra money.
“We have divided the village in four districts. So people are supplied with the drinking water once in four days. If Telavi supplies us once in two days, then each district has to wait eight days for the water.
It is planned that the village received drinking water every day. The project is already launched, which was partly implemented two years ago. It is important that the project renewed now in spring,” village governor Guram Bakhurauli said.
He added that two reservoirs will be constructed in summer and afterwards the water supply will be improved in the village.
Human Rights Center contacted Telavi district governor Aleksandre Shatirishvili but he said he was not informed about the problem in the village.
Kurdgelauri village is one of the biggest villages in Telavi municipality with 1 486 families and 5 000 inhabitants in it. They request to finalize the installation of water-supply system which was launched during previous government.