სოფელ ჯარიაშენში ე.წ. „საზღვრის“ სადერმაკაციო სამუშაოები განახლდა
რუსეთის და სამხრეთ ოსეთის საჯარისო ნაწილებმა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ე.წ. „საზღვრის“ სადერმაკაციო სამუშაოები კვლავ განაახლეს. გორის რაიონის სოფელ ჯარიაშენში მავთულხლართების გავლების შემდეგ, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ადგილობრივების სახნავ-სათესი მიწების ნაწილი მოექცა. როგორც ჯარიაშენში აცხადებენ, ერთკილომეტრიან ზოლზე, ოკუპაციის ხაზმა მნიშვნელოვნად გადმოიწია.
ადგილობრივ მცხოვრებლებს რუსი სამხედროები მავთულხლართებთან ახლოს, ქართული მხარის კონტროლირებად ტერიტორიაზეც კი არ აძლევნ მიწის ნაკვეთების დამუშავების საშუალებას. „მიწის ნაკვეთების დასამუშავებლად როდესაც მივედით, ხუთი კაცი მოვიდა და გვითხრეს, ან წადით აქედან, ან ფული მოიტანეთ 500 ლარი. თუ არადა, წაგიყვანთ აქედან ცხინვალშიო. გაზაფხული მოდის და მიწის ნაკვეთების დამუშავების საშუალებას არ გვაძლევენ. შველას ვითხოვთ და მშველელი არავინ არის“,- აღნიშნა ჯარიაშენის მკვიდრმა მზიური გოგიაშვილმა.
რამდენიმე დღის წინ რუსმა სამხედროებმა ადგილობრივებს მავთულხლართებით შემოსაზღვრულ საოკუპაციო ხაზთან ახლოს სამუშაო იარაღები ჩამოართვეს და საკუთარი ნაკვეთებიდან გამოყარეს.
„ადამიანი თავის ნაკვეთში მიწას ამუშავებდა და რუსმა სამხედროებმა ხელის ტრაქტორი ე.წ. ,,მოტობლოკი“ წაართვეს, რითიც მიწას ამუშავებდა“, - განაცხადა გამგებლის წარმომადგენელმა, დავით ტატიაშვილმა.
ადგილობრივების თქმით, ე.წ. „საზღვარი“ სოფელ ჯარიაშენში დღითიდღე იწევს.
„ადრე ეს ნაკვეთები ჩვენი იყო და ვამუშავებდით, ყოველდღიურად იწევიან და იწევიან. რამენაირად უნდა გვეშველოს, ჩვენც ცოდონი ვართ. ჯარიაშენის მოსახლეობისთვის ძირითადი შემოსავალი ბაღებიდან მიღებული მოსავალია“, - აღნიშნა სოფელ ჯარიაშენის მკვიდრმა, დიმიტრი თევდორაშვილმა.
სოფელ ჯარიაშენის მოსახლეობა მიმართავს ხელისუფლებას, უსაფრთხოების მიზნით, ქართულმა სამართალდამცველებმა სოფელში საგუშაგო გახსნან, რათა ადგილობრივებს მიწის ნაკვეთების დამუშავების საშუალება მიეცეთ.
„ერთხელ მაინც მოვიდეს მთავრობის წარმომადგენელი და გაეცნოს ჩვენს პრობლემებს. ნაკვეთები თუ ვერ დავამუშავეთ  სოფელი მშიერი  დარჩება. შიშის ქვეშ ვართ, ამიტომ მოვითხოვთ მთავრობიდან, ყურადღება მოგვაქციონ. საგუშაგოები სასწრაფოდ უნდა დაიდგას“,- განაცხადა ადგილობრივმა, თამარ კაპანაძემ.
არასამთარობო ორგანიზიაციის „დამოუკიდებლობისა და ევროინტეგრაციისთვის“ დამფუძნებელი ანდრო ბარნოვი ჯარიაშენში შექმნილ მდგომარეობას ადგილზე გაეცნო და საქართველოს ხელისუფლებას რეაგირებისკენ მოუწოდა. „ხალხი  დახმარებას ითხოვს და დღემდე მთავრობიდან არავინ არ მოსულა ადგილზე სიტუაციის გასაცნობად. ამასთან, არ წყდება რუსი სამხედროების თავნებობა. ხალხი დიდი საფრთხის ქვეშაა. იმედია, მთავრობა  რეაგირებას მოახდენს. მთავრობას მოვუწოდებ, დროულად მიხედონ ხალხს“, - განაცხადა ანდრო ბარნოვმა.
„როგორც კი მივხვდებით, რომ იქ ჩემს ჩასვლას შედეგი ექნება, ჩავალ“, - ასე პასუხობს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრი, პაატა ზაქარეიშვილი ჟურნალისტების მიერ ჯარიაშენში ჩასვლისა და ადგილზე სიტუაციის გაცნობის შესახებ დასმულ კითხვას.
პაატა ზაქარეიშვილი უარყოფს განცხადებას ოკუპაციის ხაზის გადმოწევის შესახებ. რაც შეეხება სოფელში საგუშაგოს გახსნას, ამბობს, რომ ეს მისი სამინისტროს პრეროგატივა არ არის. „არ ვადასტურებ საზღვრის გადმოწევას, რადგან საზღვარი არ არსებობს და არც ე.წ. „საზღვარი“ არ არსებობს. საგუშაგოს შექმნის საკითხი, ალბათ, უსაფრთხოების  საბჭოში ან შინაგან საქმეთა სამინისტროში უნდა განიხილონ“,- აღნიშნა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრმა, პაატა ზაქარეიშვილმა.
ბოლო პერიოდში საოკუპაციო ხაზთან ე.წ. „საოკუპაციო ხაზის“ სადერმაკაციო სამუშაობის დასრულების შემდეგ, რუსეთისა  და არაღიარებული სამხრეთ ოსეთის სამხედროებმა პატრულირება  გააძლიერეს. გორის რაიონის სოფელ ჯარიაშენის მოსახლეობა ხელისუფლებისგან დროულ რეაგირებას მოითხოვს.

Demarcation of the So-Called Border Renewed in Jariasheni Village
Russian and Ossetian military units renewed demarcation works of the so-called border in the occupied territory. After the barbed wire fence was set in Jariasheni village in Gori district, part of local agricultural plots is now in the occupied territory. As residents of Jariasheni say, the occupation line has moved forwarded 35 meters into the village territory and is stretched along 1 kilometer.  Russian soldiers do not allow locals to cultivate the plots located close to the wire-fence though they are within Georgian controlled territory.
“When we went to cultivate the plots, five men came and demanded us to leave the place or bring 500 lari to them; otherwise they threatened with taking us to Tskhinvali. Spring is coming and they do not allow us to cultivate plots. We urge for help but nobody assists us,” said local Mziuri Gogiashvili.
Several days ago, Russian soldiers seized agricultural instrument from the locals, when they approached the occupation line and expelled them from their own plots.
“A man was working in his plot and Russian soldiers seized hand-tractor, so called moto block, from him,” representative of the district governor in the village Davit Tatiashvili said.
Locals said the so-called border moves forward every day in Jariasheni village.
“In the past these plots belonged to us and we worked on them. They are moving forward every day. Somebody should assist us; we are already poor in similar situation. The main income for the local population of Jariasheni is harvest from the gardens,” said local resident Dimitri Tevdorashvili.
Jariasheni village population petitioned to the government to open a police post in their village to ensure security of local inhabitants when they cultivate their plots.
“Let any representative of the government arrive here at least once and see our problems. If we do not work in our plots, the villagers will remain without food. We live in fear, so we request attention from the government. They must open posts as soon as possible,” local Tamar Kapanadze said.
Founder of the nongovernmental organization for Independence and Euro-Integration Andro Barnov learned the situation in the village on the place and called on the government of Georgia to react on the locals’ problems.
“People urge for help and nobody from the government has arrived here to study the situation on the place. In addition to that, Russians continue impunity. People live under serious threat. I hope the government will react on it. I call on the government to timely address the problems of local people,” said Andro Barnov.
“As soon as we know that our visit in the village will resolve the problem, I will go there,” State Minister for Reconciliation and Civic Equality responded to the question of the journalists about the possible visit in Jariasheni to study the situation on the place. Minister Zakareishvili denied information about moving the occupation line, but about police post in the village, he said it is not within the competence of his ministry.
“I do not confirm moving the border line because there is no border there; neither so-called border exists there. As for the police post, it must be settled either by the Security Council or MIA,” State Minister for Reconciliation and Civic Equality Paata Zakareishvili said.
Russian and Ossetian soldiers intensified patrolling alongside the occupation line after they finished demarcation works of the so-called border. Population of Jariasheni village requests immediate support from the government.