მრგვალი მაგიდა - „ჭიათურის ეკოლოგიური პრობლემები“
26 მარტს, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა, მრგვალი მაგიდის ფორმატში, ჭიათურის ეკოლოგიური პრობლემების განხილვა მოაწყო. დისკუსიის მონაწილეებმა კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ მიერ რეგიონში მარგანეცის მოპოვებითა და დამუშავებით შექმნილი გარემოს დაბინძურების პრობლემები განიხილეს. შეხვედრას არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. მრგვალი მაგიდა - „ეკოლოგიური პრობლემები ჭიათურაში“ მედიის ინსტიტუტის მიერ მომზადებული ფილმის  ნაცრისფერი ჭიათურა ჩვენებით გაიხსნა.
„ეკოლოგიური კატასტროფის წინაშე მდგომ ქალაქში არსებული მდგომარეობა ადამიანების ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნის. თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი, როგორც ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაცია, ვალდებულია მონაწილეობა მიიღოს ამ პრობლემის გადაჭრაში. ვგეგმავთ, ადვოკატირების კამპანიის წარმოებას, ასევე სახელმწიფოს დონეზე კანონების ინიცირებას და საკანონმდებლო ბაზის გაუმჯობესებაზე მუშაობას, რადგან არსებული საკანონმდებლო ბაზა პრობლემის ეფექტურად მოგვარების საშუალებას არ იძლევა“, - განაცხადა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარემ, ნინო ელბაქიძემ.
ჭიათურის მუნიციპალიტეტში გარემოს დაბინძურების პრობლემა დიდი ხანია, დგას. ოფიციალური მონაცემებით, 2013 წელს საქართველოში გარემოზე მიყენებული ზიანის, დაახლოებით 80%  მხოლოდ ჭიათურის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ფიქსირდება. ადგილობრივების განცხადებით, ჭიათურას ეკოლოგიური კატასტროფა ემუქრება.
ჭიათურის კავშირის თავმჯდომარის, შოთა გაფრინდაშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, პრობლემის გადასაჭრელად ეფექტური და სწრაფი გზის პოვნა, რათა შემდგომი გართულებები თავიდან ავიცილოთ.
„ერთად უნდა ჩამოვაყალიბოთ ის მიზანმიმართული გეგმა, რომელიც ჩვენს ქალაქს გარემოსდაცვითი პრობლემებისგან დაიხსნის. ჭიათურა არა თუ ეკოკატასტროფის ზღვარზეა, არამედ ჭიათურაში ეკოკატასტროფაა. ვიტყოდი, მოსახლეობის ეკოციდი დგას. უნდა ვაიძულოთ ყველა მხარე, მეწარმეც და სახელმწიფოც, რომ ჩვენ ქალაქში ნედლეულის  წარმოება კანონიერების ფარგლებში მოექცეს. წინააღმდეგ შემთხვევში, სანამ მარგანეცის მოპოვება დასრულდება, მანამ ჭიათურაში ცხოვრება შეწყდება“, - აცხადებს შოთა გაფრინდაშვილი humanright.ge-თან საუბრისას.
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის მიერ ჩატარებული კვლევების მიხედვით, ჭიათურის მუნიციპალიტეტში ჰაერის დაბინძურების მაჩვენებელი ნორმაზე ბევრად მაღალია. ორგანიზაცია მომავალში ნიადაგის და სასმელი წყლის ლაბორატორიული კვლევის ჩატარებასაც გეგმავს.
„2011 წელს ჩვენმა ორგანიზაციამ ატმოსფერული ჰაერის ლაბორატორიული კვლევა ჩაატარა,  რომელმაც აჩვენა, რომ ჰაერში მტვრის შემცველობა სამჯერ აღემატება დასაშვებ კონცენტრაციას. მნიშვნელოვანია,  კვლევების ჩატარებას კომპლექსური სახე მიეცეს და არ იყოს ეპიზოდური. ჩვენი ორგანიზაცია უახლოეს მომავალში ნიადაგის და სასმელი წყლის კვლევის საზღვარგარეთ ჩატარებას გეგმავს, შედეგებს კი საზოგადოებას აუცილებლად გავუზიარებთ“, - განაცხადა არასამთავრობო ორგანიზაცია CENN-ის პროექტების მენეჯერმა, ნინო გაფრინდაშვილმა.
ჭიათურის მუნიციპალიტეტში გარემოს დაბინძურების საკითხებთან ერთად მნიშვნელოვანი პრობლემაა დაავადების პრევენციისა და შრომის უფლებების ინსპექტირებაც. დაავადებათა კონტროლის ცენტრის წარმომადგენლის, ნანა ნინაშვილის განცხადებით, შრომითი უფლებების ინსპექტირება საწარმოს პრეროგატივაა და ვალდებულია, ჰყავდეს შესაბამისი სამსახური, რომელიც შრომითი უფლებების საკითხს მოაგვარებს. დისკუსიის მონაწილეებს ჭიათურის ეკოლოგიური და მოსახლეობის პრობლემის მოგვარების გზად სახელმწიფოს, კერძო სექტორსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის კოორდინირებული მუშაობა მიაჩნიათ.
„მთელი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის საკითხები, რომლებიც ჭიათურის მუნიციპალიტეტს აწუხებს. აღნიშნულის გადაჭრას კი კომპლექსური მიდგომები სჭირდება. არსებობს გარემოსდაცვითი კანონმდებლობა, რომელიც ყველა მეწარმემ და იმ სტრუქტურებმა უნდა დაიცვას, რომლებიც ბუნებრივი რესურსების მოპოვებას აწარმოებენ. პრობლემის მოგვარებაში ყველამ ერთად უნდა მივიღოთ მონაწილეობა, რადგან გარკვეული წლების შემდეგ ჭიათურა ეკოლოგიური და ადამიანური რესურსების ნაკლებობის ზონად არ გადაიქცეს“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა, ალექსანდრე მინდორაშვილმა.
„ჯორჯიან მანგანეზის“ წარმომადგენლის, სოფო ბერიშვილის, ინფორმაციით, კომპანია მაქსიმალურად ცდილობს, რისკების შემცირებას და არსებული პრობლემების ეტაპობრივად მოგვარებას. ბერიშვილის განცხადებით, ეკოლოგიური პრობლემების მოგვარებას ხანგრძლივი პერიოდი სჭირდება, ადგილობრივი მოსახლეობის საცხოვრებელი გარემოს უსაფრთხოების მიზნით კი, საწარმო თანამედროვე სტანდარტების ქარხნის ექსტლუატაციაში გაშვებას აპირებს, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისი სტანდარტისაა და ხმაურის დეციბალები და ქარხნის სხვა პარამეტრები ნორმების გათვალისწინებითაა შერჩეული.

Round Table – Ecological Problems in Tchiatura
On March 26, Human Rights House Tbilisi organized round table to discuss ecological problems in Tchiatura. Participants discussed environment pollution caused by the manganese obtaining and processing in Tchiatura by the company Georgian Manganese. Representatives of the nongovernmental organizations and state institutions participated in the discussion. Round table – Ecological Problems in Tchiatura was opened with the screening of the documentary film Grey Tchiatura prepared by the Media Institute.
“Situation in the town facing ecological disaster creates threat to the health and life of its population. Human Rights House Tbilisi, as a human rights organization, is responsible to contribute to the solution of this problem. We plan to conduct advocacy campaign, to draft the law and improve legislative base because current laws do not ensure effective resolution the problem,” board chair of the Human Rights House Tbilisi Nino Elbakidze said.
Environment pollution has been problem in Tchiatura district for a long time already. According to official data, in 2013 about 80% of the environment damage throughout Georgia is observed in Tchiatura municipality. Locals said Tchiatura faces threat of ecological disaster.
Chairman of the Tchiatura Residents Union Shota Gaprindashvili said it is important to find effective and right way to address the problem in order to avoid future complications.
“We must jointly develop the plan which will protect our town from environmental problems. Tchiatura is not on the edge of the eco-disaster but it is already there. I can say that it is ecocide of the local population. We must compel all parties - entrepreneurs and state to obtain the ores in our town in accordance to the laws. Otherwise, until they finish obtaining of manganese, life will stop in Tchiatura,” Shota Gaprindashvili told humanrights.ge.
According to the studies of the Caucasian Environmental NGO Network (CENN), air pollution in Tchiatura municipality is higher than norm. The organization plans to test soil and drinking water in near future.
“In 2011 our organization conducted laboratory test of the air which showed that dust concentration is three times higher than allowed. It is important that researches had complex character and that it was not episodic. In near future, our organization intends to conduct test analysis of the soil and drinking water abroad; we will necessarily share the analysis results with the society,” project manager at the CENN Nino Gaprindashvili said.
Alongside the environment pollution, disease prevention and labor rights inspecting is significant problem in Tchiatura municipality. Representative of the Disease Control Center Nana Ninashvili said labor rights inspecting is prerogative of the enterprise and it is their obligation to have relevant service, which will work on labor rights. The discussion participants believe ecological problems in Tchiatura can be resolved through coordinated work of the state, private sector and civil society.
“It is significant for the whole country to tackle the problems of Tchiatura municipality. Its addressing requires complex approach. There is environmental law, which shall be followed by every entrepreneur and institution when they obtain natural resources. We all must participate in the resolution of this problem to protect Tchiatura from becoming zone free of ecological and human resources,” representative of the Environmental Ministry of Georgia Aleksandre Mindorashvili said.
Representative of the Georgian Manganese Sofo Berishvili said the company does its best to reduce risks and resolve current problems eventually. According to Berishvili, resolution of ecological problems need long time; as for creation of safe living environment for local population, the company intends to exploit high-standard factory in future, which will meet requirements of the Georgian law and noise decibels and other parameters of the factor will meet norms.