უპატრონოდ დარჩენილი საფლავები
იძულებით გადაადგილებულმა პირებმა, აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილ საფლავებზე გასვლა ვერ შეძლეს. ქართულმა მხარემ, ამ საკითხთან დაკავშირებით, ერგნეთში გამართულ შეხვედრაზე ინიციატივა წამოაყენა, თუმცა ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან უარი მიიღო. გარდა ერგნეთის შეხვედრისა, აღნიშნული საკითხი საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ჟენევის ფორმატშიც დააყენეს, თუმცა ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილება არ შეცვლილა.
ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობის უსაფრთხოების კომიტეტმა ე.წ. „საზღვრის“ დაკეტვის გადაწყვეტილება მიიღო. რომლის თანახმად, 11-12 აპრილს აიკრძალა მოქალაქეების მიერ ე.წ. „საზღვრის გადაკვეთა. 13 აპრილიდან კი, „სასაზღვრო რეჟიმი“ ჩვეულ გრაფიკს დაუბრუნდა.
ცხინვალის რეგიონში მაუწყებელი ტელეკომპანია „ირი“ მოსახლეობას აფრთხილებდა, რომ ოკუპირებული ტერიტორიაზე მდებარე საფლავებზე არ გადასულიყვნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მათ  სამართალდამცავები საზღვრის უკანონო დარღვევის ბრალდებით დააკავებდნენ.
დიცში მცხოვრებმა ილია ბერუაშვილმა, გაფრთხილების მიუხედავად, მაინც გადაკვეთა ე.წ. „საზღვარი“ და მამის საფლავი მოინახულა.
„საფლავებიდან ორ მეტრში უკვე საოკუპაციო ხაზი გადის. ბოლო წლებში სასაფლაოზე გასვლა სახიფათო გახდა, რადგან შეიძლება, რუსმა სამხედროებმა დაგვიჭირონ. ალბათ,  ხალხს ამოსვლის ეშინია“,- განაცხადა ილია ბერუაშვილმა.
დიცის მსგავსად, სოფელ კირბალისა და ხურვალეთის  მოსახლეობაც ვერ ახერხებს ნათესავების საფლავების მონახულებას, რადგან სასაფლაოს მიმდებარე ტერიტორიიდან, გასული თვეების განმავლობაში, რამდენიმე ადამიანი დააკავეს. სოფელ ხურვალეთში მცხოვრები დათა ვანიშვილის სახლი ე.წ. „საზღვრის“ გავლებისას, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე აღმოჩნდა. თანასოფლელები სწორედ მას სთხოვენ ყვავილებისა და წითელი კვერცხების მიტანას ოჯახის წევრების საფლავებზე.
აღსანიშნავია, რომ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ 101 ოკუპირებული სოფლის სასაფლაოების მდგომარეობის შესახებ იძულებით გადაადგილებულ პირებს ინფორმაცია არ აქვთ.

Graves Left Without Care
Internally displaced people could not go the cemeteries on the occupied territories on Easter Sunday. Georgian side started negotiations about the issue during the Ergneti Meeting but representatives of the Tskhinvali de-facto government refused them. Besides that meeting, Georgian governmental officials raised the issue in the Geneva Meetings too but the de-facto authority did not change its position.
Tskhinvali de-facto security committee made decision to close the so-called border. They prohibited citizens to cross the “border” on April 11-12 but from April 13 the border regime resumed its ordinary work.
Tskhinvali based TV-company Iri warned population not to travel to the cemeteries in the occupied territories otherwise they were warned to be arrested by law enforcement officers for illegal crossing of the border.
Ilia Beruashvili from Ditsi village crossed the “border” despite the warning and went to his father’s grave.
“There is occupation line two meters away from the cemetery. Going to the cemetery has become dangerous for the past few years. Russian soldiers might arrest us; people are afraid to come,” Ilia Beruashvili said.
Population of Kirbali and Khurvaleti villages could not go to the cemeteries either because several people were arrested nearby the cemetery during past few months. House of Data Vanishvili in Khurvaleti village appeared in the occupied territory when Russian soldiers marked the so-called “border.” The neighbors asked him to take flowers and red eggs to the graves of their dead relatives instead them.
It is noteworthy that after 2008 Russian-Georgian War IDPs have not had information about the conditions of graves in 101 occupied villages.