არასრულწლოვან პატიმართა განათლების პრობლემები
საქართველოს პატიმრობის კოდექსის მე-14 მუხლის პირველი ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, ბრალდებულს/მსჯავრდებულს უფლება აქვს, მიიღოს ზოგადი და პროფესიული განათლება. ამ უფლებით უკვე რამდენიმე წელია, არასრულწლოვანი მსჯავრდებულები და ბრალდებულები სარგებლობენ. დღეის მდგომარეობით, არასრულწლოვანი მსჯავრდებულები განთავსებული არიან სასჯელაღსრულების №11 დაწესებულებაში, ხოლო არასრულწლოვანი ბრალდებულები სასჯელაღსრულების №8 და №2 დაწესებულებების სპეციალურად მათთვის გამოყოფილ საცხოვრებელ კორპუსებში.
მსჯავრდებულ არასრულწლოვანთა განათლება
სასჯელაღსრულების №11 დაწესებულებაში ზოგადსაგანმანათლებლო პროცესი სამოქალაქო სექტორში არსებული სტანდარტების შესაბამისად ხორციელდება. დაწესებულებაში არსებული სკოლა მიერთებულია თბილისის №123–ე საჯარო სკოლას. შესაბამისად, მსჯავრდებულ ბავშვებს საშუალება ეძლევათ, სწავლის დამადასტურებელი ატესტატი აიღონ, სადაც არ აღინიშნება, რომ ეს ატესტატი სასჯელაღსრულების დაწესებულებაშია გაცემული.
123-ე საჯარო სკოლის დირექტორის, თამარ ლოსაბერიძის თქმით, სკოლა 2007 წლიდან ჩაერთო საგანმანათლებლო პროგრამაში, რომელიც ეტაპობრივად ხორციელდებოდა. თავიდან გაკვეთილები №11 დაწესებულებაში განთავსებულ მამრობითი სქესის არასრულწლოვან პატიმრებს უტარდებოდათ. შემდგომ კი ამ პროცესს ქალთა №5 დაწესებულებაში მყოფი გოგონებიც შეუერთდნენ. თამარ ლოსაბერიძის ინფორმაციით, ჟურნალის მიხედვით, ამჟამად 123-ე საჯარო სკოლაში 48 არასრულწლოვანი პატიმარი ირიცხება. თუმცა, ეს რიცხვი ხშირად იცვლება, რადგან ზოგიერთი სრულწლოვანი ხდება და საპატიმრო დაწესებულებას იცვლის, ზოგიერთი თავისუფლდება  და ა.შ. ამ ეტაპზე კი, ჩარიცხულია 21 მოსწავლე და ამავდროულად კიდევ 5 ბავშვის საბუთების მოწესრიგება მიმდინარეობს.
სახალხო დამცველის 2014 წლის საპარლამენტო ანგარიშის მიხედვით, სკოლის შენობაში არის ბიბლიოთეკა და სოციალური მუშაკების სამუშაო ოთახები. სწავლება მიმდინარეობს 12 კლასის ჩათვლით. გაკვეთილების მაქსიმალური ხანგრძლივობა არის 30 წუთი და მაქსიმუმ 5 გაკვეთილი უტარდებათ დღეში, 5-წუთიანი შესვენებით. აღნიშნული განსხვავება გამართლებულია იმით, რომ არ მოხდეს მსჯავრდებულთა გადატვირთა და გადაღლა სწავლების პროცესით.
2015 წლის 31 მარტს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა, ბულგარეთის საელჩოს მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, განახორციელეს მონიტორინგი №11 საპატიმრო დაწესებულებაში, მოინახულეს დაწესებულების ტერიტორიაზე მოქმედი სკოლა, გაესაუბრნენ არასრულწლოვან პატიმრებსა და მათ მასწავლებლებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის თანადირექტორის, ნინო ცაგარეიშვილის შეფასებით, სკოლაში არის კეთილმოწყობილი და მრავალფეროვანი ლიტერატურით აღჭურვილი ბიბლიოთეკა, რომლითაც ხშირად სარგებლობენ პატიმრები. თუმცა, პრობლემაა ის, რომ ბიბლიოთეკაში ცოტაა წიგნები სხვა ენებზე. „მაგალითად, ბიბლიოთეკაში არ არის წიგნები აზერბაიჯანულ ენაზე, რაც შესაძლებლობას ართმევს დაწესებულებაში მყოფ ეთნიკურად აზერბაიჯანელ პატიმრებს, გაეცნონ სხვადასხვა ლიტერატურას თავიანთ ენაზე. ასევე, სკოლაში არ არსებობს ინდივიდუალური პროგრამა ეთნიკურად აზერბაიჯანელი პატიმრებისათვის, რომლებმაც არ იციან ქართული და რუსული ენები“, - აცხადებს ნინო ცაგარეიშვილი.
განათლების მიღება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ნებაყოფლობითია. 123-ე საჯარო სკოლის დირექტორის განმარტებით, იმ შემთხვევაში თუ ბავშვი სწავლის სურვილს გამოთქვამს, მისმა კანონიერმა წარმომადგენელმა ან მშობელმა განცხადება უნდა დაწეროს. სწორედ ამის შემდეგ იწყებს სკოლა ბავშვზე ინფორმაციის მოგროვებას. თამარ ლოსაბერიძის თქმით, არასრულწლოვანზე ინფორმაციის მოგროვების ეტაპზე სხვადასხვა სახის პრობლემებს აწყდებიან.
„ეროვნული სასწავლო გეგმით სავალდებულოა მხოლოდ საბაზო და დაწყებითი კლასები. 9 კლასის შემდეგ განათლების მიღება ბავშვის არჩევანზეა დამოკიდებული, მას ასევე შეუძლია, პროფესიული განათლება მიიღოს. თუმცა, ბევრი არასრულწლოვანი ცდილობს, გააგრძელოს და მიიღოს სრულყოფილი განათლება. პრობლემა ის არის, რომ ზოგჯერ ბავშვებს ოჯახის მხრიდან არა აქვთ მხარდაჭერა. არასრულწლოვანი თვითონ ვერ დაწერს განცხადებას და საჭიროა მშობლის მოსვლა. ამის გამო, ხანდახან გვიწევს 1-2 თვე ლოდინი. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ შემთხვევაში, სასჯელაღსრულების დაწესებულება გვეხმარება. განცხადების ფორმა გვაქვს შემუშავებული და დატოვებული დაწესებულებაში. შესაბამისად, მშობელს განცხადებას დაწესებულებაში მომუშავე ფსიქოლოგი ან სოციალური მუშაკი აწერინებს. შემდგომ ეს განცხადება გადის ჩვენთან ელექტრონულ საქმის წარმოებაში, ნომერი ენიჭება და მის საფუძველზე სამინისტროს ოფიციალურ ნებართვას ვთხოვთ. ამ ნებართვისა და მშობლის განცხადების საფუძველზე, ჩვენ ვაკეთებთ განაცხადს იმ სკოლაში, რომელშიც არასრულწლოვანი დაწესებულებაში მოხვედრამდე სწავლობდა, გამოვითხოვთ პირად საქმეს და ვადგენთ, სწავლების რა საფეხურზე იმყოფება მოსწავლე“, - აცხადებს თამარ ლოსაბერიძე.
არასამთავრობო ორგანიზაციის, „ინიციატივა მოწყვლადი ჯგუფების რეაბილიტაციისთვის“ თავმჯდომარის, ტატო ქელბაქიანის თქმით, ასევე პრობლემაა, როცა ბავშვს გარკვეული პერიოდის განმავლობაში სწავლა შეწყვეტილი აქვს და სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოხვედრის შემდგომ სურს სწავლის გაგრძელება: „თუ ბავშვს შეწყვეტილი აქვს სწავლა, უნდა მოხდეს სპეციალური შეფასება, უნდა განისაზღვროს მისი აკადემიური მოსწრება და შესაბამის კლასში ჩარიცხვა. ხოლო თუ მისი ასაკი არ შეესაბამება შესაბამის დონეს ან არის სხვა სახის საჭიროებები, სპეციალური პროგრამები უნდა შემუშავდეს მათთვის.  მათ სჭირდებათ ინდივიდუალური სასწავლო გეგმა. ჩემი აზრით, ამ კუთხით ნაკლებად არის განათლების სამინისტროს მზაობა, განახორციელოს მსგავსი სახის ინდივიდუალური პროგრამები. ზოგადად, სამოქალაქო სექტორშიც სკოლაში ნაკლებია რესურსი იმისათვის, რომ ინდივიდუალური მიდგომები განხორციელდეს მსგავს შემთხვევებში. ამ კუთხით აუცილებელია, რომ ეფექტური მექანიზმი შემუშავდეს“.
თამარ ლოსაბერიძის თქმით, პრობლემას ხშირად ისიც წარმოშობს, როცა მსჯავრდებულმა ზუსტად არ იცის, სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში მოხვედრამდე რომელ სკოლაში ირიცხებოდა. ეს გარემოება კი საბუთების მოძიების ეტაპს ართულებს: „ახლა  სწორედ ეს შემთხვევა გვაქვს. ქალთა დაწესებულებაში 17 წლის გოგონა მოიყვანეს, რომელმაც სწავლის სურვილი გამოთქვა. ახლა უნდა დავადგინოთ, რომელ სკოლაში ირიცხებოდა ეს მოსწავლე. გვეუბნება, რომ სწავლობდა 160-ე სკოლაში და შემდგომ სწავლობდა კერძო სკოლა „საკმეველში“. ეს სკოლა კი გაუქმდა და ბაზაში აღარ ჩანს, სად სწავლობდა ეს გოგონა. ამ ეტაპზე უნდა მოვაგროვოთ ინფორმაცია იმ სკოლებიდან, რომლებიც მან დაასახელა. ამის შემდეგ მისთვისაც ჩვეულებრივ დაინიშნება გაკვეთილები და სწავლაც ჩვეულ რეჟიმში ჩატარდება, არა აქვს მნივნელობა რამდენი მოსწავლე იქნება კლასში“.
არასრულწლოვან მსჯავრდებულებს საშუალება აქვთ, ასევე, ექსტერნის ფორმით დაძლიონ სასწავლო პროგრამა და შემდეგ საფეხურზე გადავიდნენ.
გვანცა ყუფარაძე 2006 წლის 14 ნოემბერს 14 წლის ასაკში დააკავეს და ქალთა №5 დაწესებულებაში განათავსეს. 2007 წელს მას სასამართლო განაჩენით მიესაჯა თავისუფლების აღკვეთა 10 წლის ვადით, აქედან 5 წელი გვანცამ პენიტენციურ დაწესებულებაში გაატარა. როგორც გვანცა ყუფარაძე humanrights.ge-სთან საუბრისას აცხადებს, 2006 წლის მდგომარეობით, საპყრობილეში არათუ საგანმანათლებლო დაწესებულება, თავისუფალი საკანიც კი რთულად მოიძია დაწესებულების ხელმძღვანელობამ არასრულწლოვნის განსათავსებლად.
გვანცა ყუფარაძე იხსენებს: „2009 წლამდე განათლების მიღების შესაძლებლობა არ მქონია. პირადად მე ვითხოვდი გარკვეული ტიპის ლიტერატურას, მიგზავნიდნენ ამანათით და ვმეცადინეობდი. ამაში ხელს არ მიშლიდნენ. პედაგოგებმა 2009 წლის სექტემბერში შეძლეს ჩვენთან შემოსვლა. იმ დროს დაწესებულებაში ხუთამდე არასრულწლოვანი მსჯავრდებული ვიმყოფებოდით. 2009 წლიდან 2011 წლამდე გავიარე 4 წლის საგანმანათლებლო პროგრამა, რადგან დაკავების მომენტში, ასაკის შესაბამისად, მე-9 კლასში ვიყავი და სწავლაც სწორედ მე-9 კლასის პროგრამით დავიწყეთ. პედაგოგებმა გადაწყვიტეს, რომ პროგრამა ექსტერნად უნდა დამეძლია, რადგან წლები არ დამეკარგა. 2011 წელს მე-12 კლასის გამოსაშვები გამოცდები ე.წ. CAT-ის პროგრამით ჩავაბარე, გავედი ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე და ჩავირიცხე სამართლის ფაკულტეტზე. ამ ხნის მანძილზე ათი პედაგოგი გვასწავლიდა. გავდიოდით სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებულ ყველა საგანს. პედაგოგები 10:00 საათიდან, სასწავლო ცხრილის შესაბამისად, გვამეცადინებდნენ. გარკვეული პერიოდის მანძილზე დილის 10 საათიდან საღამოს 6 საათამდეც კი დარჩენილან, რათა კლასგარეშედ მოვემზადებინეთ, რათა დაკარგული დრო აგვენაზღაურებინა“.
მიუხედავად იმისა, რომ გვანცა ყუფარაძემ უმაღლეს სასწავლებელში სამართლის ფაკულტეტზე ჩააბარა, მას სწავლის საშუალება პრაქტიკულად არ მიეცა, რადგან დისტანციური სწავლების სერვისები უმაღლეს სასწავლებლებში დანერგილი არ არის. სახელმწიფომ უარი თქვა ყუფარაძის გათავისუფლებაზე შეწყალების ან ვადაზე ადრე გათავისუფლების მექანიზმით. მსგავსი პრობლემა დღესაც მწვავედ დგას. ამდენად, ადამიანის უფლებათა ცენტრის რეკომენდაციაა, განათლების სამინისტრომ ხელი შეუწყოს სახელმწიფო უნივერსიტეტებში დისტანციური სწავლების დანერგვას, რაც უფრო მეტ მოტივაციას გაუჩენს არასრულწლოვან პატიმრებს.
„არსებობს შემთხვევები, როცა არასრულწლოვანმა პატიმრებმა ჩააბარეს უმაღლეს სასწავლებლებში, მაგრამ სწავლის გაგრძელების საშუალება არ მიეცათ, რადგანაც სრულწლოვნები გახდნენ და სასჯელის მოხდა განაგრძეს სრულწლოვანთა საპატიმრო დაწესებულებაში, სადაც არ არსებობს უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობა. ამასთან, მასწავლებელთა ინფორმაციით, მსჯავრდებულებს აქვთ მოტივაცია, მიიღონ კარგი ნიშნები, რადგანაც, მათი შინაგანი რწმენით, კარგი აკადემიური მოსწრება დაეხმარებათ მათ პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლებასა და შეწყალების მიღებაში. უნდა აღინიშნოს, რომ მოსწავლეთა ნაწილის გარკვეული აქტიურობა და სასწავლო პროცესში ჩართულობა ჩვენც დავაფიქსირეთ გაკვეთილებზე დასწრებისას“, - აცხადებს ნინო ცაგარეიშვილი.
123-ე საჯარო სკოლის დირექტორის ინფორმაციით, 2007 წელს მასწავლებლები კონკურსის საფუძველზე შეირჩნენ. კონკურსი საქართველოს მასშტაბით ჩატარდა და მასში მონაწილეობის მიღება ნებისმიერ მსურველს შეეძლო. შერჩეული მასწავლებლები სხვადასხვა სკოლაში მუშაობენ, ზოგიერთი კი მხოლოდ სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში არსებულ სკოლაში მუშაობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის თანადირექტორის, ნინო ცაგარეიშვილის თქმით, პრობლემას წარმოადგენს ის, რომ მასწავლებლებს იშვიათად უტარდებათ ტრენინგები პატიმრებთან ურთიერთობის საკითხებზე, სწავლების მეთოდებსა და მიდგომებზე: „როგორც მასწავლებლებმა აღნიშნეს, მსგავსი ტრენინგი ერთხელ ჩაუტარდათ 4 თუ 5 წლის წინ. იმის გათვალისწინებით, რომ არასრულწლოვან პატიმართა განათლება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მათი საზოგადოებაში სრულფასოვანი რეინტეგრაციისათვის, აუცილებელია, მასწავლებლები უზრუნველყოფილი იყვნენ შესაბამისი გადამზადებითა და ტრენინგებით“.
123-ე საჯარო სკოლის რუსული ენის პედაგოგი თინათინ არჩვაძე არასრულწლოვან გოგონებთან რუსული ენის გაკვეთილებს ატარებს. იგი პროგრამაში დაწყების დღიდან არის ჩართული. მისი თქმით, არასრულწლოვან პატიმრებთან ურთიერთობის შესახებ ტრენინგები მხოლოდ საწყის ეტაპზე ჩაუტარდათ.
„პროგრამის დაწყებისას გავიარეთ ტრენინგი, მაგრამ დიდი ხანია, მსგავსი ტრენინგი აღარ ჩაგვტარებია. ჩაგვიტარდა ფსიქოლოგების ტრენინგებიც არასრულწლოვან პატიმრებთან ურთიერთობის შესახებ. მათ, რა თქმა უნდა, სჭირდებათ სპეციფიკური მიდგომები. მათთან ურთიერთობას ვიწყებთ არა გაკვეთილით, არამედ განტვირთვით. ეს არის მათთან ფსიქოლოგიური მუშაობა, მათთან დაახლოება და ნდობის მოპოვება, რა თქმა უნდა, სითბოთი და სიყვარულით. თითოეული არასრულწლოვნისთვის გვაქვს ინდივიდუალური მიდგომა, მათ შორის ეთნიკურად არაქართველებისთვისაც. ამასთან, სხვადასხვა აქტივობასაც მივმართავთ. აქტიურად ვიყენებთ ვიზუალურ მხარეს, ტექნოლოგიებს, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ვცდილობთ, მოსწავლეებისთვის მაქსიმალურად საინტერესო გავხადოთ სასწავლო პროცესი“, - განაცხადა თინათინ არჩვაძემ.
თამარ ლოსაბერიძის თქმით, მიმდინარე წელს მეთერთმეტე კლასის 9 მოსწავლე და მეთორმეტე კლასის 8 მოსწავლე CAT-ის პროგრამის გამოცდაზეა დარეგისტრირებული, ხოლო ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე 2 მეთორმეტეკლასელია დარეგისტრირებული. 123-ე საჯარო სკოლის დირექტორის თქმით, იგი ყოველდღე იღებს ინფორმაციას სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან და გარკვეული პერიოდულობით, განათლების სამინისტროსაც უგზავნის.
„პირადად მე, როგორც დირექტორი, ხშირად შევდივარ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში. ბავშვებს ვესაუბრები. მინდა, რომ მუდმივ კომუნიკაციაში ვიყოთ. 14 მასწავლებელი მუშაობს და ერთ-ერთი მათგანი ჯგუფის ხელმძღვანელია. იგი ყოველდღიურად გვაწვდის ინფორმაციას. ჟურნალის მონიტორინგსაც ვაწარმოებთ. მუდმივი კონტაქტი გვაქვს სამინისტროსთან“, - აცხადებს თამარ ლოსაბერიძე.
ბრალდებულ არასრულწლოვანთა განათლება
N11 დაწესებულებისგან განსხვავებით, N8 და N2 დაწესებულებებში სასწავლო პროგრამა არ არის მიერთებული არც ერთ საჯარო სკოლასთან. შესაბამისად, არასრულწლოვან ბრალდებულებზე ზოგადი განათლების მიღების დამადასტურებელი დოკუმენტი არ გაიცემა. ეს გარემოება სახალხო დამცველის 2014 წლის საპარლამენტო ანგარიშის მიხედვით, სწავლის პროცესის მიმართ არასრულწლოვანი ბრალდებულების ინდიფერენტულ დამოკიდებულებას იწვევს.
„ციხის საერთაშორისო რეფორმის“ რეგიონული დირექტორის, ცირა ჭანტურიას თქმით, პრობლემაა ბრალდებულ არასრულწლოვანთა განათლება, რადგან სასწავლო პროგრამა მათ საჭიროებებს არ არის მორგებული. მისი თქმით, ბრალდებული ბავშვები სხვადასხვა ასაკის არიან და ინდივიდუალურ მიდგომებს საჭიროებენ.
სახალხო დამცველის რეკომენდაციით, განათლების უწყვეტობის ხელშეწყობის მიზნით, სახელმწიფომ უნდა მიიღოს შესაბამისი ზომები, რათა შესაძლებელი გახდეს ბრალდებული არასრულწლოვნებისთვისაც სრულყოფილი განათლების შეთავაზება.
„2012 წლის მეორე ნახევრიდან თბილისის №8 და ქუთაისის №2 დაწესებულებებში ბრალდებულ არასრულწლოვნებსაც აქვთ სასწავლო პროგრამა, მაგრამ უარყოფითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ დაწესებულებაში ყოფნის პერიოდში მიღებული ზოგადი ან სრული განათლება არ წარმოადგენს ატესტატის გაცემის საფუძველს. პრაქტიკაში, ბრალდებულ არასრულწლოვნებს ხშირად 9 თვით (მაქსიმალური ვადით) უწევთ აღნიშნულ დაწესებულებებში ყოფნა. ამას ემატება ის შემთხვევები, როცა უსაფრთხოების მიზნით, აუცილებელი ხდება №11 დაწესებულებიდან მსჯავრდებულების №8 ან №2 დაწესებულებაში გადაყვანა. შესაბამისად, არასრულწლოვნები ხანგრძლივი პერიოდით არიან მოკლებული განათლების მიღების შესაძლებლობას“, - ნათქვამია სახალხო დამცველის 2013 წლის საპარლამენტო ანგარიშში.
„ბრალდებული არასრულწლოვანი რამდენ ხანს გაჩერდება დაწესებულებაში, ამის განსაზღვრა შეუძლებელია. ამიტომ სრულყოფილი სასწავლო პროცესის ორგანიზება ძალიან რთულია. ამ ეტაპზე მხოლოდ გარკვეულ დისციპლინებში ჰყავთ მასწავლებლები აყვანილი, რომლებიც ბავშვებს სხვადასხვა მიმართულებით ამეცადინებენ, რათა ძლიერი მხარეები შეუნარჩუნონ, არასტანდარტული კურიკულუმებით, ინდივიდუალურად. ეს სისტემა დასახვეწი და გასაუმჯობესებელია. ბავშვების მეტი ჩართულობის უზრუნვეყოფის მიზნით კი, უნდა შეიქმნას მათი მოტივაციის ასამაღლებელი სისტემა“, - აცხადებს „ინიციატივა მოწყვლადი ჯგუფების რეაბილიტაციისთვის“ თავმჯდომარე, ტატო ქელბაქიანი.
123-ე საჯარო სკოლის დირექტორის თქმით, პროგრამაში ჩართული მათი რამდენიმე მასწავლებელი შედის არასრულწლოვან ბრალდებულებთან გაკვეთილების ჩასატარებლად, თუმცა, ექსპერტთა შეფასებით, ბრალდებულ არასრულწლოვანთა განათლება არ არის სრულყოფილი და სწავლების ამ მოდელს დახვეწა სჭირდება.

Education Problems of Juvenile Prisoners
In accordance to the Article 14 Part I – “b” of the Prison Code of Georgia, accused/convict has right to receive both comprehensive and vocational education. Underage convicts and accused have been enjoying this right for several years already. Nowadays, juvenile convicts are placed in prison # 11 and juvenile accused people are in special facilities of Prison # 8 and Prison # 2.
Education of Juvenile Convicts
Inmates of prison # 11 receive comprehensive education according to the standards used in the civil sector. The prison school is appended to the Tbilisi Public School # 123 and juvenile prisoners can take school certificates which will not state that the certificate was issued by penitentiary establishment.
Director of Public School # 123 Tamar Losaberidze said their school joined the educational program in 2007, which was implemented stage by stage. Initially, lessons were conducted only for male juvenile inmates of prison # 11 but later female juveniles from prison # 5 also joined the process. Tamar Losaberidze said, according to the registration journal currently 48 juvenile prisoners are officially registered in public school # 123. However the number is permanently changed because some of them reach adult age and change facility; others are released from prison, etc. Currently, 21 pupils attend classes and the administration is processing documents of five more pupils.
In accordance to the 2014 Parliamentary Report of Public Defender of Georgia, there is a library and working rooms for social workers in the school building. Convicted pupils can take full 12 grades of secondary education. Maximum length of each lesson is 30 minutes and they attend maximum 5 lessons a day with 5-minute breaks.  The motivation of this difference is not to overwhelm convicts with educational process.
On March 31, 2015 representatives of Human Rights Center paid visit to the prison # 11 in the frame of the project implemented with the financial support of the Bulgarian Embassy in Georgia. They visited the school functioning in the territory of facility, talked with juvenile prisoners and their teachers.
Co-director of Human Rights Center Nino Tsagareishvili said there is well-equipped library in the school with plenty of literature in it; prisoners have free access to the library. However the problem is that the library has a few books in other languages. “For example, there are no books in Azerbaijan language that deprives ethnic Azerbaijan prisoner of the opportunity to read books in his native language. Also, there is no individual program for ethnic Azerbaijani prisoners, who know neither Georgian nor Russian languages,” Nino Tsagareishvili said.
Comprehensive education in penitentiary establishment is voluntary.  Director of the public school # 123 clarifies that if a juvenile has desire to study, his/her legal representative or a parent should lodge application to the school. Afterwards the school starts collection of information about the juvenile. According to Losaberidze, the school faces various problems when collecting information about the juvenile.
“According to the national education plan only basic and primary classes are obligatory. After the 9th grade the juvenile has right to choose; he can also choose vocational education. However, many juveniles try to continue with comprehensive education and finish public schools. Another problem is that sometimes families do not support children. Juveniles cannot write application themselves instead their parents. For that reason sometimes we have to wait 1-2 months. However, it should be noted that in similar situations the penitentiary establishment helps us. We have drafted two forms of application and left in the establishment. So, either psychologist or social worker helps parents to fill in the application. Afterwards we register the application and address to the Ministry with official request. Based on their permission and parent’s application, we prepare a proposal to the school, where the convicted child studied before imprisonment; request his/her personal information and estimate the stage of his/her education at that moment,” Tamar Losaberidze said.
Chairman of the nongovernmental organization Initiative for the Rehabilitation of Vulnerable Groups Tato Kelbakiani said it is also a problem that juveniles stop education for some time and after they are placed in penitentiary establishments they wish to continue studies. “If a child has stopped studying, his level should be evaluated and then be recruited in relevant form. If his/her age does not coincide with his/her education level or he/she has special needs, special programs must be developed for his/her. They need individual educational programs. I think the Ministry of Education is not adequately prepared to address this problem and implement individual programs. In general, there is little resource even in public schools to implement individual approaches to pupils. It is necessary to work out effective mechanism in this direction.”
Tamar Losaberidze said it is also a problem when convict does not clearly remember which school they went to before imprisonment. Similar situation complicates procedures. “Now we deal with similar problem. 17-year-old girl was placed in the prison for female convicts, who has desire to study. Now we have to estimate which school she went to. She said initially she studied in the public school # 160 but then went to the private school “Sakmeveli”. This school was closed and we cannot find her data in the data base. Currently we have to request information from the schools she has mentioned. Afterwards, we will schedule lessons for her and she will take ordinary classes regardless the fact how many pupils will be in one class.”
Juvenile convicts can go through the school program in extern form and pass to next stage of education.
Gvantsa Kuparadze was 14 when she was arrested on November 14, 2006 and placed in prison # 5. In 2007, the court sentenced her to 10-year-imprisonment; Gvantsa spent five years in the penitentiary establishment. Gvantsa told humanrights.ge that in 2006 the prison administration hardly found even a free cell for her not to speak about educational institution at all.
Gvantsa Kuparadze recalled: “Before 2009 I did not have chance to get education. I personally asked for various books and family sent me them in parcels; I studied individually. Nobody prohibited me to study in the prison. Teachers entered the prison in September 2009. There were about 5 juvenile convicts in the prison by that time. I took 4 educational programs from 2009 to 2011 because in the moment of arrest I was in the ninth form and we started lessons in the prison with the ninth form program. The teachers decided that I should go through the programs in extern form in order not to catch up my pals. In 2011 I passed the final exams according to the so-called CAT program and took United National Exams for high school; I passed exams for the law faculty. Ten teachers were teaching us in prison. We took all subjects according to the school program. Lessons started at 10:00 am as it is according to the school curriculum. Sometimes teachers stayed in the establishment even until 18:00 pm to give extra classes to us to compensate the missed time.”
Although Gvantsa Kuparadze entered the law faculty of high school, she could not enjoy her right to education because high schools do not implement distance education services in Georgia. The state refused to pardon or early-release Kuparadze. It is still acute problem today. So, Human Rights Center recommends to the Ministry of Education to facilitate introduction of distance education services in the curriculum of state universities that will increase motivation for juvenile prisoners to study.
“There are cases when juvenile prisoners passed entrance exams for high schools but they could not continue with studies because they reached adult age and continued their term in ordinary prisons where there is no chance for convicts to get high education. Besides, as teachers say, the convicts have motivation to get good marks because they believe if they study well it will increase their chances to be early released and pardoned. It should be noted that we also observed that one part of pupils attended lessons and were active in the process,” Nino Tsagareishvili said.
According to the director of the public school # 123 in 2007 teachers were selected as a result of competition. The competition was conducted throughout Georgia and anybody could participate in it. The selected teachers work in different schools; some of them work only in the prison school.
Nino Tsagareishvili said it is a problem that teachers rarely take trainings on communication with prisoners, on education methods and approaches. “Teachers said they took training only once 4 or 5 years ago. Considering the fact that education of juvenile prisoners is urgently important for their full integration into the society, it is necessary that teachers were adequately trained and qualified.”
Tinatin Archvadze, Russian language teacher at public school # 123, teaches Russian language to juvenile girls. She joined the program from the first days and said they took trainings on the communication with juvenile prisoners only in the initial stage.
“We took training when the program launched but have not attended any trainings for a long time. Psychologists also trained us in the communication with juvenile convicts. Of course they need specific approach. We do not start communication with them with lessons but with casual communication. It is psychological works to come closer to them and get their trust. Of course we treat them with love and generosity. We treat each juvenile individually, including ethnic minorities. We also organize various activities. We actively use visual methods and technologies of education that is very important. We try to make the schooling process very interesting,” Tinatin Archvadze said.
Tamar Losaberidze said this year 9 pupils of the eleventh form and 8 pupils of the twelfth form are registered for the CAT program exam; 2 pupils of the twelfth form will take United National Exams. According to the director, she receives reports from the penitentiary establishment on daily basis and sends them to the Ministry of Education periodically.
“I, as a director, often go to the prison school and talk with children. I want to have permanent communication with them. 14 teachers work there and one of them is group mentor. She reports to us on daily basis; we also monitor registration journals and have permanent communication with the Ministry,” Tamar Losaberidze said.
Education of accused juveniles
Unlike prison # 11, education programs of prison # 8 and prison # 2 are not appended to any public schools. Consequently, accused juveniles do not get certifications on general education. In accordance to the 2014 parliamentary report of the Public Defender of Georgia this circumstance will cause indifferent approach of accused juveniles to the education process.
Regional director of the Penalty Reform International Tsira Tchanturia said education of accused juveniles is problem because education program is not relevant to their needs. She said juveniles are of different age and they require individual approach.
According to the Public Defender’s recommendation, in order to facilitate non-stop education, the state should take measures to enable accused juveniles to get full education.
“From the second half of 2012 juvenile inmates of Tbilisi prison # 8 and Kutaisi prison # 2 also have education program but it is negative that general or full education they receive in the penitentiary establishment cannot become ground to get education certificate. In practice accused juveniles often spend 9 months (maximum term for pre-trial detention) in the aforementioned establishments. In addition to that, there are cases when due to security means juveniles are taken from prison # 11 into prison # 8 or prison # 2. Consequently, juveniles are deprived of possibility to get education for a long time,” 2013 Parliamentary Report of Public Defender reads.
“It is impossible to foresee how long time the accused juvenile will spend in the penitentiary establishment. So, it is very difficult to organize the full educational process. Currently, they have teachers of some subjects who teach children in many fields in order to enhance their strong sides; they teach them according to non-standard curriculums and individually. The system must be improved. In order to ensure more involvement of children a new system for their motivation should be created,” Tato Kelbakiani said.
Director of public school # 123 said their several teachers, who participate in the program, enter the prison to give lessons to convicts. However, experts say education is not complete and current model should be improved.