არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება 17 მაისის თაობაზე
17 მაისი ჰომოფობიასთან და ტრანსფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღეა. ლგბტ ადამიანებს 2012 და 2013 წლებში არ მიეცათ შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა, 2014 წელს კი უსაფრთხოების მაღალი რისკების გამო მათ არ ჩაატარეს საჯარო აქტივობა.
2012 წლის 17 მაისის საქმეზე, ადამიანის უფლებათა ევროპული  სასამართლო აცხადებს: „სხვადასხვა სექსუალური უმცირესობის ფუნდამენტურ უფლებათა შესახებ კამპანიის წარმოებისა და ცნობიერების ამაღლების მიზნით, კონვენცია გამოხატვის საჯარო ფორმებს იცავს, მათ შორის, მშვიდობიანი შეკრების გამართვის უფლებასა და აზრის გამოხატვის თავისუფლებას“.
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასა და აქტივისტებს გვსურს, 2015 წლის 17 მაისს, ლგბტ ადამიანთა მიმართ სოლიდარობა გამოვხატოთ. ჩვენი მიზანია გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელოვნების თაობაზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. გვსურს, საზოგადოებასა და ხელისუფლებას 2012 წლის 17 მაისის საქმეზე სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას გავაცნოთ.
წარსული გამოცდილების გათვალისწინებით, წელს არასამთავრობო ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ მივმართავთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, რომ დაიცვას ადამიანების უსაფრთხოება და მომავალში უფრო ეფექტურად აღკვეთოს ნებისმიერი სახის ძალადობა და დისკრიმინაცია. ასევე, მნიშვნელოვანია ყველამ გაიაზროს ის პირადი პასუხისმგებლობა, რომელიც დაკავშირებულია ნებისმიერი აქტივობის ორგანიზებასთან.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ 2015 წელს მაინც, საქართველოს ხელისუფლება შეძლებს ეფექტიანად დაიცვას საკუთარი მოქალაქეების გამოხატვის, შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება მიუხედავად მისი სქესის, ენის, რელიგიის, პოლიტიკური თუ სოციალური წარმომავლობის, ქონებრივი, წოდებრივი თუ სხვა მდგომარეობისა.
რეგისტრაციის ფორმის შევსებით, სოლიდარობის გამოხატვა ყველას შეუძლია. გთხოვთ შეავსოთ თანდართული ფორმა. თქვენი მხარდაჭერა  მნიშვნელოვანია.

May 17th, is the International Day Against Homophobia and Transphobia. In 2012 and 2013, Georgian LGBT people were not able to mark the day, and exercise their right to freedom of expression, association, and assembly. In 2014, due to extremely high risks, LGBT community decided not to hold any public event.
On the  May 17th case, 2012, The European Court of Human Rights said:
“At the outset, noting that this issue is not even in dispute between the parties, the Court affirms that the disruption of the applicant’s’ participation in the peaceful march of 17 May 2012, organised to mark the International Day Against Homophobia, undoubtedly constituted an interference under Article 11 of the Convention, read in the light of the relevant principles under Article 10. Indeed, the Convention protects public forms of expression, including through holding a peaceful assembly, and the expression of opinions in relation to campaigning for and raising awareness of the fundamental rights of various sexual minorities.”
In 2015, Georgian civil society and activists would like to express our solidarity towards LGBT community in Georgia. Our aim is to raise public awareness on the issue of freedom of expression. We would like to inform the Georgian government, and the society about the decision the European Human Rights Court has issued.
Considering the experience of past years, in 2015, non-governmental organizations call the Ministry of Internal Affairs of Georgia to ensure the safety of the event, and in future, to effectively eliminate discrimination and violence. Aside from this, it is crucially important that everyone understands their own responsibility that may be related to organizing public activities.
We hope that in 2015, Georgian state authorities will efficiently ensure the safety of the citizens’ rights to freedom of expression, association, and assembly, without any prejudice to sex, language, religious beliefs, political or social belonging, or any other social background.
Everyone will be able to express their solidarity by filling the registration form below.   Your participation matters!