ადამიანის უფლებების საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა
ადამიანის უფლებების საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა წარმოადგენს 10-დღიან საგანმანათლებლო პროგრამას, რომლის მიზანიცაა ქართველი, აფხაზი და ოსი უფლებადამცველები და სამოქალაქო  აქტივისტები აღჭურვოს ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართლისა და პრაქტიკის ცოდნითა და გამოცდილებით. ეს მათ საშუალებას მისცემს გაავრცელონ მიღებული ცოდნა და გამოცდილება საზოგადოებაში  და ადვოკატირება გაუწიონ ადამიანის უფლებების დაცვას.
მონაწილეები მიიღებენ ცოდნას ადამიანის უფლებების ევროპული და საერთაშორისო სტანდარტების შესახებ; განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა კონფლიქტურ სიტუაციაში ადამიანის უფლებების დაცვას და უმცირესობების უფლებებს. უფრო კონკრეტულად კი, კურსი მიმოიხილავს ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით საერთაშორისო და რეგიონალური საკანონმდებლო ჩარჩოებს და მათი აღსრულების პროცესში არსებულ სირთულეებს. საზაფხულო სკოლას წარუძღვებიან საერთაშორისო პრაქტიკოსი ექსპერტები და ტრენერები;
პროგრამა გაყოფილია ორ ძირითად მოდულად:
ადამიანის უფლებათა სამართალი. მოდული მოიცავს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის საფუძვლებს. ასევე, განიხილავს ადამიანის უფლებებზე რეგიონალური და საერთაშორისო ხელშეკრულებების, ინსტიტუტებისა და დაცვის მექანიზმებს. ყურადღება გამახვილდება ადამიანის უფლებების დაცვაზე და მონიტორინგის მექანიზმებზე, მათ შორის - იმ რეგიონებში, რომლებიც არ არიან ადამიანის უფლებების ხელშეკრულებებისა და ორგანიზაციების წევრები. მონაწილეები გაეცნობიან ისეთი ორგანიზაციების მუშაობას, როგორიცაა გაერო, ეუთო, ევროსაბჭო, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, ომბუდსმენის ინსტიტუტები და ა.შ.
თანასწორობა და ანტი-დისკრიმინაცია.  მოიცავს საერთაშორისო სამართლის მიხედვით უმცირესობების უფლებების დაცვის საკითხებს და ინფორმაციას უმცირესობების შესახებ არსებული საერთაშორისო ნორმებისა და ინსტიტუტების შესახებ. მოდული ეხება  ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების უფლებებს, რაც გარანტირებულია საერთაშორისო სამართლის სისტემებით. მონაწილეები გამართავენ დებატებს „ახალი“ უმცირესობების (როგორიცაა - მიგრანტები) დაცვის მიმართულებით არსებული გამოწვევების შესახებ და გაარკვევენ ადამიანის უფლებების, ხალხების უფლებების, თვითგამორკვევის, ავტონომიისა და უმცირესობების უფლებების სხვადასხვა კონცეპტუალურ მიდგომებს.
პროექტი დაფინანსებულია ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთო), ეროვნული უმცირესობების საკითხებში უმაღლესი კომისრის მიერ (OSCE HCNM).
მონაწილეები:
ახალგაზრდა უფლებადამცველები, ადვოკატები, სამოქალაქო აქტივისტები (30 წლამდე).
განსაკუთრებით მოვუწოდებთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს მონაწილეობა მიიღონ შესარჩევ კონკუსრში.
სამუშაო ენა: ინგლისური და რუსული
დაინტერესებულმა აპლიკანტებმა CV და სამოტივაციო წერილი გამოაგზავნეთ ელექტრონულ მისამართზე: ninotlashadze@gmail.com 2015 წლის 4 ივნისამდე. გასაუბრება ჩატარდება skype-ის საშუალებით ივნისის მეორე კვირაში ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ეროვნული უმცირესობების საკითხებში უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლების მიერ.

International Human Rights Summer School
International Human Rights Summer School is an unique 10 days training and educational program, designed to equip young Abkhaz, Georgian and Ossetian human rights advocates and activists with a strong grounding in International Human rights Law and practices, so that they become multipliers (trainers, lecturers, activists and decision makers) and advocates of human rights, both in the formal and non-formal sector in their respective regions.
Facilitated by international expert practitioners and trainers, participants will acquire knowledge of European and international human rights standards with an emphasis on human rights in conflict settings, migration and minority rights. More specifically, the courses will touch upon the international and regional legal frameworks for the protection of human rights and the challenges associated with their implementations. The courses will also look closely into human security and human development issues relating to minorities and displaced populations.
The program is divided in two main modules:
Human Rights Law: This module will cover the foundations in international human rights law, provide the insight into the regional and international Human Rights treaties, institution and protection mechanisms. Emphasis will be made on the human rights protection and monitoring mechanisms, including in regions which are not parties to human rights treaties or human rights organizations. Participants will familiarize themselves with the work of such human rights institutions as UN, OSCE, CoE, ECHR, Ombuds institutions, etc.
Equality and Ant-Discrimination: This module will cover the protection of minority rights under international law, including international norms and institutions for the protection of minorities. It will address the rights of national, ethnic and religious minorities as protected under international legal systems. Participants will debate the challenges of protecting "new" minorities (such as migrants) as opposed to "old" minorities and explore different conceptual approaches on human rights, peoples' rights, self-determination, autonomy and minority rights - as well as the link between non-discrimination and minority rights.
The project is partnered  by the High Commissioner on National Minorities of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE HCNM) through funding of the Ministries of Foreign Affairs of Austria and Germany.
Participants:
Young Human Rights Defenders, lawyers, civil activists (up to age 30)
We strongly encourage ethnic minorities to apply for the summer school.
Language Requirement: Russian and/or English
Interested candidates should send CV and letter of motivation to: ninotlashadze@gmail.com until 4 June 2015. Interviews will be conducted in the second week of June 2015 by OSCE HCNM.