სახალხო დამცველი უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს შეხვდა
20 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს ნინო გვენეტაძეს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშებში სასამართლო ხელისუფლებასთან მიმართ დაფიქსირებული ხარვეზები, გაცემული რეკომენდაციები და მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირების ფარგლებში დაგეგმილი საკანონმდებლო ცვლილებები.
სახალხო დამცველმა უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილების გაზრდის ინიციატივა გააცნო. ინიციატივა ინდივიდუალური სამართლებრივი აქტებისა და საერთო სასამართლოების კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილებების კონსტიტუციურობის შემოწმებას გულისხმობს. უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ კანონპროექტის საჯარო განხილვებში აქტიურად ჩართვის მზაობა გამოთქვა.
უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ სახალხო დამცველს ომბუდსმენის მანდატის გაძლიერების ხედვა წარმოუდგინა. ნინო გვენეტაძის განცხადებით მიმდინარეობს მუშაობა საკანონმდებლო ცვლილებაზე, რაც იუსტიციის საბჭოსთვის გაგზავნილი რეკომენდაციებისა და წინადადებების სავალდებულო გადამოწმებასა და საჭიროების შემთხვევაში მოსამართლის წინააღმდეგ დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაწყებას გულისხმობს.
სახალხო დამცველი და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე აქტიურ თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ; დაიგეგმა  ერთობლივი განხილვები და შეხვედრები, რომელიც მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირების კუთხით მჭიდრო კონსულტაციებს გულისხმობს.

Meeting of the Public Defender with the Chairperson of the Supreme Court
On May 20, 2015, Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili met with Chairperson of the Supreme Court of Georgia Nino Gvenetadze. At the meeting, they discussed shortcomings identified in relation with judicial authorities referred in parliamentary reports of the Public Defender, issued recommendations and legislative changes planned in the framework of reforms of the justice system.
The Public Defender acquainted the Chairperson of the Supreme Court with an initiative of increasing powers of the Constitutional Court. The initiative implies examination of constitutionality of individual legal acts and legally-enforced decisions of common courts. The Chairperson of the Supreme Court expressed her readiness to become actively involved in public discussions on the draft law.
The Chairperson of the Supreme Court of Georgia presented her vision of strengthening of the ombudsman mandate to the Public Defender. In the words of Nino Gvenetadze, work is under way on a legislative change that implies mandatory examination of recommendations and proposals forwarded to the Council of Justice and launching of disciplinary proceedings against a judge in case of such necessity.
The Public Defender and the Chairperson of the Supreme Court agreed on active cooperation; joint discussions and meetings including close consultations in the area of reforming of the justice system were also planned.