ქუთაისის ციხეში არასრულწლოვანი შიმშილობს
ქუთაისის მე-2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში 14 წლის ს.თ. მიმდინარე თვის მანძილზე უკვე მეორედ შიმშილობს. მიზეზი პროტესტია, რომელსაც იგი ქართველი სამართალდამცველების, კერძოდ კი, სამტრედიის რაიონული პოლიციის, ასევე, პროკურატურის მიმართ გამოხატავს.
„მიმდინარე თვის მანძილზე ეს ამ ბავშვის მეორედ გამოხატული პროტესტია. პირველად მან შიმშილობა 4 ივნისს დაიწყო და გართულებული ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო 7 ივნისს შეწყვიტა.  მას პრეტენზიები ბრალდების მხარის, კერძოდ კი, სამტრედიის რაიონული პროკურატურის მიმართ აქვს.  საუბარია იმ შეთითხნილ საქმეზე, რომელიც ბრალდების მხარემ მხოლოდ დაზარალებულის ჩვენებაზე  დაყრდნობით და რეალურად არსებული მტკიცებულებების გაყალბებით შექმნა“, - აცხადებს არასრულწლოვანის ადვოკატი ილია ჯანელიძე.
სამტრედიის რაიონული პროკურატურა არასრულწლოვანს ძარცვის ფაქტს ედავება, რომელიც სამტრედიაში, მიმდინარე წლის 19 მარტს მოხდა. ადვოკატის განმარტებით, ბრალდების მხარის ერთადერთ მტკიცებულებას დაზარალებულის ჩვენება წარმოადგენს, რომელსაც, მისივე განმარტებით, ჯანმრთელობის, კერძოდ კი, ფსიქიკური პრობლემები აქვს.
„ყოველგვარი ექსპერტიზის ჩარევის გარეშე, ერთი შეხედვით ჩანს, რომ ეს ადამიანი ფსიქიკურად გაუწონასწორებელია. გარდა ამისა, აქვს გონებრივი ჩამორჩენილობა, ასევე, მხედველობის პრობლემა. მოსამართლემ დაბადების თარიღი ჰკითხა და ვერ უპასუხა. დანარჩენი თავად განსაჯეთ“, - აღნიშნა humanrights.ge- სთან საუბარში ადვოკატმა ილია ჯანელიძემ.
მას, ისევე როგორც არასრულწლოვანი ბრალდებულის ოჯახის წევრებს, იმედი აქვს, რომ სასამართლო ბრალდების მხარის მტკიცებულებას არ გაითვალისწინებს და სამართლიან განაჩენს გამოიტანს.
„სხვა შემთხვევაში ბავშვი დაიღუპება. ციხე მას საბოლოოდ დაუკარგავს იმედს, რომ ამ ქვეყანაში სამართალი არსებობს. შეიძლება, ის მართლა იქცეს დამნაშავედ და მომავალში საშიში გახდეს როგორც საზოგადოებისთვის, ისე საკუთარი თავისთვის. მგონია, ამაზე ღირს დაფიქრება. ღირს დაფიქრება იმაზე, რომ საქმის ობიექტური განხილვა დაიწყოს“, - აცხადებენ არასრულწლოვანის ახლობლები.
humanrights.ge სახალხო დამცველის იმერეთის წარმომადგენლობას დაუკავშირდა. ომბუდსმენის რწმუნებული ქუთაისში, მადონა ბასილაძე აცხადებს, რომ საქმეს გაეცნობა, ასევე, ციხეზე მოინახულებს მოშიმშილე არასრულწლოვან პატიმარს.

Juvenile on Hunger Strike In Kutaisi Prison
In Kutaisi prison N2, 14-year-old S.T. started hunger-strike for the second time for the last month. The reason is protest against Georgian law enforcement officers, in particular against Samtredia District Police and the Prosecutor’s Office.
“This is second protest of this child this month. First time he started hunger-strike on June 4, but he stopped on June 7 because of heavy health conditions. He has claims against the prosecution, namely against the District Prosecutor’s Office of Samtredia. This is about the fabricated case, which the prosecution created based only on victim’s testimony and by fabricating the factual evidence,” – says the lawyer of the teenager, Ilia Janelidze.
Samtredia District Prosecutor’s Office charged the teenager for the robbery that took place in Samtredia, on March 19, 2015. According to the lawyer, the only evidence that the prosecution holds is the victim’s testimony, who has health issues, namely the mental problems.
“Even without any expertise, you can understand that this person [victim] has mental problems. Also, this person has vision problems. The judge asked the victim his name and he could not answer. You can judge the rest by yourself,” the lawyer Ilia Janelidze told to humanrights.ge.
The lawyer and the family members hope the court will not consider the evidence of the prosecutor’s side and issue fair judgment.
“Otherwise the child is going to die. The prison will destroy his future and trust in the justice in this country. There is a possibility that he might really end up as a criminal and become a threat to society, as well as to himself. In my opinion, it is worth to think about this. It is worth to start objective investigation of this case,” – said the relatives of the teenager.
Humanrights.ge contacted the representatives of Public Defender in Imereti. Trustee of the ombudsman in Kutaisi, Madona Basiladze said she will review the case and visit the juvenile in the prison.