გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ ეკონომიკის სამინისტროს შენობების გადაცემაზე უარი უთხრა
გორის მერიისაგან ეკონომიკის სამინისტრო  საბავშვო ბაღის ოთხი შენობის გადაცემას ითხოვს, რათა ფართი იძულებით გადაადგილებულ პირებს დაუკანონონ. ამჟამად, ოთხივე შენობაში დევნილებია დროებით შესახლებული. გორის მერიას კი საბავშვო ბაღის ხუთი შენობა აქვს დაქირავებული, რომლისთვისაც ადგილობრივი ბიუჯეტიდან თვეში 4 000 ლარი იხარჯება.
საკრებულოს დეპუტატებმა საკითხის განხილვისას განაცხადეს, რომ თვითმმართველობას არ აქვს ისეთი ფინანსური მდგომარეობა, რომ სამინისტროს უძრავ და მოძრავ ქონებას ჩუქნიდეს.
„ჩვენ დევნილებთან პრობლემა არ გვაქვს, საკითხს მხოლოდ იმის გამო არ ვუჭერთ მხარს, რომ 5 შენობა გვაქვს დაქირავებული და გორის მერიას არ აქვს ის ფინანსური მდგომარეობა, რომ ეკონომიკის სამინისტროს შენობები გადასცეს. მით უმეტეს, რომ დევნილებისთვის გორში კორპუსების მშენებლობა იწყება, ვიდრე კორპუსები არ აშენდება, მათ საბავშვო ბაღის შენობიდან არავინ გამოასახლებს“,- განაცხადა საკრებულოს დეპუტატმა თამარ თედლიაშვილმა.
საკრებულოს სხდომაზე საკითხის განხილვას ის დევნილებიც ესწრებოდნენ, რომლებიც შენობის დაკანონებას ითხოვენ. სხდომაზე საკითხის ჩავარდნას მათი პროტესტი მოჰყვა.
დეპუტატებმა, რომლებმაც საკითხს მხარი დაუჭირეს, აღნიშნეს, რომ ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს მიერ დაგეგმილი საცხოვრებელი კორპუსები ყველა დევნილისთვის საკმარისი არ იქნება. ისინი ბაღის შენობების გადაცემის აუცილებლობაზე საუბრობენ, თუმცა ოპოზიციის განცხადებით, აღნიშნული პრობლემა სამინისტრომ უნდა მოაგვაროს და არა გორის მერიამ.
საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილის, ნინო ზურაბიშვილის განცხადებით, დევნილები საცხოვრებელი ფართით გორის მერიამ უნდა უზრუნველყოს.
ოპოზიციის წარმომადგენლის, რამაზ იოსელიანის განცხადებით, თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა პრემიების აღებისაგან თავი უნდა შეიკავონ: ,,საკრებულოს და მერიას ერთ თვეში აღებული აქვს 180 ათასი ლარის ოდენობით  პრემია. ეს თანხა რომ მიზნობრივად გამოეყენებინათ, თუნდაც ერთ საბავშვო ბაღს ავაშენებდით“.
ეკონომიკის სამინისტროსთვის საბავშვო ბაღის შენობების გადაცემის საკითხი სხდომაზე ჩავარდა, თუმცა გორის მერიამ, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს თხოვნის საფუძველზე, სამი კორპუსის ასაშენებლად კომბინატის დასახლებაში ტერიტორია გამოყო.

Gori Municipality Assembly Refused to Transfer Buildings to the Ministry of Economy
The Ministry of Economy asks transfer of four kindergarten buildings from the Gori City Hall, so they can legalize this space for internally displaced persons. At this moment, refugees are living temporarily in these four buildings. Gori City Hall rents five kindergarten buildings, for which 4000 lari are spent monthly from the local budget.
While discussing this issue, the deputies of the assembly said that self-government is not in that kind of economic situation to gift immovable or movable properties to the ministry.
“We have no problems with IDPs, we do not support this issue only because we are renting 5 buildings and Gori City Hall cannot afford to give these buildings to the Ministry of Economy. Especially, when construction of residential buildings for IDPs has started in Gori. Until the construction is done, no one will be evicted them from the kindergartens,”- said the assembly member Tamar Tedliashvili.
Those IDPs, who ask for legalization of the building, attended the discussion at the assembly meeting. Failure of the subject was followed by their protest.
Those deputies who supported the subject, outlined that residential buildings established by the Ministry of Refugees and Accommodation will not be enough. They speak about necessity of transferring kindergarten buildings, but according to the opposition, the Ministry should solve this problem and not the City Hall of Gori.
Deputy Chair of the Assembly, Nino Zurabishvili says that Gori City Hall has to provide a residential space for IDPs.
According to the representative of the opposition, Ramaz Ioseliani, the representatives of the self-government have to abstain from taking bonuses: “The assembly and City Hall has taken 180 thousand lari bonuses in a month. If they used this money purposefully, we would have built at least one kindergarten.
The subject of transferring kindergarten buildings to the Ministry of Economy has failed at the meeting. However, Gori City Hall, based on the request of the Ministry of Refugees and Accommodation, allocated a space to build three buildings at the territory of the factory.