წამების მსხვერპლთა დაცვის საერთაშორისო დღე
26 ივნისს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა წამების მსხვერპლთა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით დისკუსია გამართა. შეხვედრაზე სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული მდგომარეობა სხვადასხვა კუთხით განიხილეს და იმ გამოწვევებსა და წინ გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრეს, რომლებიც საპატიმროების პრობლემებსა და რეაბილიტაციის საკითხებს ასახავს.
„26 ივნისი ეს არის წამების მსხვერპლთა დაცვის საერთაშორისო დღე. წლევანდელ წელს ამ დღის მთავრი თემა რეაბილიტაციის უფლება იყო. წამება ეს არის, ერთი მხრივ, ადამიანის უფლებების ყველაზე მძიმე დარღვევა და მეორე მხრივ, მატრავმირებელი მოვლენა იმ ადამიანებისთვის, ვინც დაექვემდებარა იმ სისასტიკეს“, - განაცხადა ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ცენტრის ხელმძღვანელმა ლელა ცისკარიშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ქალთა და არასრულწლოვანთა დაწესებულებებში მონიტორინგს უკვე მეხუთე თვეა ახორციელებს. მონიტორინგის შედეგად დაწესებულებებში სხვადასხვა პრობლემა გამოვლინდა. პატიმრები ძირითადად ჯანდაცვის და არასათანადო მკურნალობის პრობლემებს ასახელებენ.
„არასათანადო ჯანდაცვა არასათანადო მოპყრობას, იგივე წამებას უტოლდება. მსჯავრდებულები აღნიშნავენ, რომ მათი სათანადო მკურნალობა არ ხდება. სირთულეს ქმნის  გეგმიური ოპერაციების ჩატარების ე.წ. ელექტრონული რიგი და შემდგომში პოსტოპერაციული მკურნალობა და მედიკამენტებით უზრუნველყოფა. ხშირ შემთხვევაში მსჯავრდებულებს არ მიეწოდებათ ის მედიკამენტები, რომლებიც მათ დაუნიშნეს და ჯენერიკი მედიკამენტებით ჩანაცვლება უწევთ, რაც  მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობის  გაუმჯობესების კუთხით შედეგს არ იღებს“, - განაცხადა Humanrights.ge-სთან საუბრისას ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა თამარ ლუკავამ.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ჯანდაცვის საკითხებთან ერთად კიდევ ერთი პრობლემაა პატიმრების ე.წ. სრული შემოწმება.
„როდესაც მსჯავრდებული გადაჰყავთ სასამსართლო პროცესზე წარსადგენად ან სამედიცინო გამოკვლევების ჩასატარებლად, მათ  სრული შემოწმება უტარდებათ, რომელიც დაწესებულების კონკრეტული თანამშრომლის წინაშე სრულ გაშიშვლებას  გულისხმობს. მსჯავრდებულების თქმით, ეს მათთვის ღირსების შემლახავია და  სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს“, - ამბობს თამარ ლუკავა.
წამების მსხვერპლთა დაცვის საერთაშორისო დღე 1997 წლიდან 200-ზე მეტ ქვეყანაში აღინიშნება. აღნიშნულ კამპანიას საქართველო უკვე რამდენიმე წელია უერთდება.

International Day in Support of Victims of Torture
On June 26, Human Rights House Tbilisi had a discussion regarding International Day in Support of Victims of Torture. They discussed current situation in the penitentiary system from different angles and talked about the challenges and positive measures taken in jails and penitentiary establishments.
“June 26 is an International Day in Support of Victims of Torture. This year, the main topic of the day was right for rehabilitation. Torture is, on the one hand, the most severe violation of human rights and on the other hand, it is a stressful event for those people who are affected by this brutality,”-said the manager of Psychosocial Rehabilitation Center, Lela Tsiskarishvili.
It is already five months since Human Rights Center has been monitoring the women and juvenile prisons. The monitoring discovered various issues in the penitentiary facilities. Prisoners mostly complain about health problems and inadequate medical treatment.
“Inadequate health care, inadequate treatment equals to torture. Prisoners say that they do not receive proper medical treatment. Electronic queue for routine operations, post surgical treatment and medications create difficulties. Often, prisoners do not receive prescribed medicines and they have to replace them with generics, which does not lead to improvement of their health condition,”- told Tamar Lukava, a lawyer of Human Rights Center, to humanrights.ge.
In addition to health care issues in penitentiary facilities, there is another problem regarding search procedure, so-called full examination.
“When prisoners are being transferred to hearings or for medical examinations, they are fully searched, which includes denudation in front of a prison employee. According to prisoners, it is degrading and creates serious problems,”- said Tamar Lukava.
International Day in Support of Victims of Torture has been celebrated since 1997 in more than 200 countries. Georgia has been part of this campaign for several years.