ადამიანის უფლებათა ცენტრი პარლამენტს საკანონმდებლო ინიციატივით მიმართავს
ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლები ქალ პატიმართა მიმართ უსამართლო დამოკიდებულებაზე საუბრობენ. უფლებადამცველთა თქმით, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის ახლებური რედაქციის ჩამოყალიბება ითვალისწინებს ნარკოტიკული საშუალების შეძენა, შენახვისა და გადაზიდვის გამიჯვნას გასაღებისაგან, რაც მისასალმებელია, მაგრამ მსგავსი ცვლილებები არ შეეხო სსკ–ის 262–ე მუხლს, რამაც ქალ მსჯავრდებულებში უსამართლობისა და პროტესტის განცდა გააჩინა.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 262-ე მუხლი ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის, პრეკურსორის ან ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების საქართველოში უკანონოდ შემოტანას, საქართველოდან უკანონოდ გატანას ან ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვას ეხება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსის, თამარ ავალიანის თქმით, 2012 წელს, როდესაც პატიმრებს ამნისტია შეეხოთ და 260-ე მუხლით განთავისუფლდნენ, ლოგიკურად, ამნისტია უნდა შეხებოდა 262-ე მუხლსაც. თუმცა, ასე არ მოხდა.
„მსჯავრდებულებს, რომლებსაც თავის დროზე საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე და 262-ე მუხლი ჰქონდათ მისჯილი, ფართომასშტაბიანი ამნისტიის დროს, 2012 წელს მხოლოდ 260-ე მუხლი მოეხსნათ, ხოლო 262-ე მუხლის ნაწილში სასჯელი 1/3-ით შეუმცირდათ. ჩვენ ვსაუბრობთ ერთი მხრივ, ნარკოტიკების შეძენა-შენახვაზე და მეორე მხრივ, 262-ე მუხლზე - ნარკოტიკული საშუალებების საქართველოში შემოტანაზე, რომელიც არის შეძენა-შენახვის დამატებითი მუხლი. თავის დროზე, როცა ათავისუფლებდნენ სსკ-ის 260-ე მუხლით, უნდა გაეთავისუფლებინათ 262-ე მუხლითაც, რაც ამნისტიის სახით არ იყო გათვალისწინებული. ეს კი, ჩვენი შეფასებით, არასწორია. ჩვენ ვითხოვთ, რომ 262-ე მუხლსაც შეეხოს ლიბერალური მიდგომა, ამნისტიის სახით“, - განაცხადა თამარ ავალიანმა.
თამარ ავალიანის თქმით, სასჯელაღსრულების №5 დაწესებულების მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ქალი მსჯავრდებულების დიდი ნაწილი გასამართლებულა ნარკოდანაშაულების ბრალდებით. ამიტომ ეს სისტემური და ძალიან აქტუალური პრობლემაა. იურისტის თქმით, ამჟამად, დაახლოებით, 20-მდე მსჯავრდებულია, რომლებსაც 260-ე მუხლი კი მოეხსნათ (ვისაც გასაღება არ ჰქონდათ), მაგრამ ახლა სასჯელს სსკ-ის 262-ე მუხლის საფუძველზე იხდიან, რაც უსამართლო მიდგომაა.
ქალ მსჯავრდებულთა უკმაყოფილებას იწვევს ის ფაქტიც, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ნარკოტიკული დანაშაულისათვის სსკ-ის 262-ე მუხლით მსჯავრდებულ პირებს, რომელთაც მოხდილი აქვთ დანიშნული სასჯელის ნახევარზე მეტი, პრეზიდენტი და შეწყალების კომისია უარს ეუბნება შეწყალებაზე.
„გამოიკვეთა, რომ ქალ მსჯავრდებულებს, 2012 წლამდე სისხლის სამართლის კოდექსის 262-ე მუხლით არიან გასამართლებული, მისჯილი აქვთ არაადეკვატურად მაღალი სასჯელები, ხოლო 2012 წლის არჩევნების შემდეგ მსჯავრდებულებს იგივე მუხლით სასამართლო ათჯერ უფრო ლმობიერ სასჯელს უსჯის. შედარებისთვის, თუკი ადრე უსჯიდნენ 20-30 წლით თავისუფლების აღკვეთას სასჯელთა შეკრებითობის გამოყენებით, ან ზოგჯერ - უვადო პატიმრობასაც, ამჟამად სასჯელის ზომად სასამართლო იყენებს 3-4 წლით, ან მაქსიმუმ 7-8 წლით თავისუფლების აღკვეთას. არის შემთხვევები, როცა ახალ პატიმრებს უკვე შეეხოთ ვადაზე ადრე გათავისუფლებაც და შეწყალებაც. ძველი პატიმრები კი ისევ იხდიან სასჯელს. ვინაიდან სხვა რაიმე ეფექტური მექანიზმი არ არის, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიმართა შეწყალების კომისიას, რათა გაეთვალისწინებინა ეს ფაქტორი და ძველი პატიმრები შეეწყალებინა პრეზიდენტს, მაგრამ ამ მიმართულებით მუშაობა ეფექტური არ გამოდგა. ჩვენს ბენეფიციარებს შეწყალებაც არ შეეხოთ“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ალეკო ცქიტიშვილმა.
ამ საკითხთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა 3 ივლისს პრესკონფერენცია გამართეს. პრესკონფერენციაზე გავრცელდა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა ქალ პატიმართა ერთი ნაწილის დისკრიმინაციული მდგომარეობის თაობაზე. უფლებადამცველთა თქმით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი უახლოეს დღეებში გეგმავს, საქართველოს პარლამენტს მიმართოს საკანონმდებლო წინადადებით. საკანონმდებლო წინადადების მიზანია, სრულად განხორციელდეს ამნისტია 2006-2012 წლებში გასამართლებულ მსჯავდებულთა მიმართ, რომლებმაც პირველად ჩაიდინეს ნარკოტიკული დანაშაული და მათ საქმეში არ იკვეთება გასაღების მიზანი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ბულგარეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით, ახორციელებს პროექტს „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობის მონიტორინგი საქართველოში“. პროექტის მიზანს წარმოადგენს ქალთა და არასრულწლოვანთა საპატიმრო დაწესებულებებში არსებული პრობლემების გამოვლენა და მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობა. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს სახალხო დამცველთან პარტნიორობით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები ახორციელებენ გეგმიურ და არაგეგმიურ ვიზიტებს ქალთა და არასრულწლოვანთა საპატიმრო დაწესებულებებში.
აღნიშნული სტატია გამოქვეყნდა პროექტის, „ქალი და არასრულწლოვანი პატიმრების მდგომარეობის მონიტორინგი საქართველოში" ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს საქართველოს სახალხო დამცველთან პარტნიორობით, ბულგარეთის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.

Human Rights Center Addresses the Parliament with a Legislative Proposal
Representatives of Human Rights Center talk about unfair attitude towards female prisoners. According to the human rights defenders, the formation of new provision of the article 260 of Criminal Code of Georgia provides separation of sale of narcotics from purchasing, possessing and transferring. They welcome this fact; however, the change did not affect the article 262 of CC, which instilled feeling of injustice and protest in female convicts.
The article 262 of the Criminal Code of Georgia is about smuggling or illegal exporting and transiting narcotics, its analogs, precursors or new psychotropic substances to/from Georgia.
According to the head of legal department of Human Rights Center, Tamar Avaliani, in 2012, when prisoners were pardoned and released under article 260, it was logical for amnesty to affect the article 262 as well. However, this did not happen.
“The convicts who were sentenced under the articles 260 and 262 of the Criminal Code of Georgia, during the large-scale amnesty in 2012, were released only from the article 260 and their sentences under the article 262 were decreased only to 1/3. We are talking about purchasing and possessing the narcotics on the one side and on the other side about the article 262 - smuggling drugs into Georgia, which is an additional article to purchasing-possessing. At the time when they were releasing them under article 260 of CC, they should have released them from the article 262 as well, which was not included in the amnesty. This, in our opinion, is wrong. We requested the liberal attitude to impact on the article 262 too as an amnesty,”- said Tamar Avaliani.
According to Tamar Avaliani, the results of the monitoring of prison N5 revealed that a major part of female prisoners were convicted for drug related crimes. Therefore, this is systematic and very current problem. According to the lawyer, there are up to 20 convicts, who were released from the article 260 (whose cases did not include selling), but now are serving their sentence under the article 262 of CC, which is unfair.
A fair dissatisfaction of female prisoners is caused by the fact that the President and the Pardon Commission refuses to pardon the prisoners who had served more than half of their sentences based on article 262 of CC, before the Parliamentary Elections.
“It has been outlined that female prisoners, who were convicted under article 262 of CC before year 2012, are sentenced with inadequately long imprisonment, while the court issues more lenient sentences to those who are being convicted after 2012 elections under the same article. For the comparison, if before they were sentenced to 20-30 years or even life imprisonment by agglomeration of sentences, now the court uses 3-4 years or maximum 7-8 years of imprisonment. There are cases when new prisoners were affected by early release or pardoning. The old prisoners are still serving their sentences. As long as there is no other effective mechanism, Human Rights Center addressed the Pardon Commission to take into account this circumstance and the President to pardon the old prisoners, but working in this direction has not proved to be effective. Our beneficiaries were not even pardoned,”- said the executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili.
On July 3, the representatives of Human Rights Center held a press conference on this issue. They spread the address of Human Rights Center about discriminatory conditions of one part of female prisoners on the press conference. According to the human rights’ defenders, Human Rights Center is planning in nearest future to address the Parliament with the legislative proposal. The aim of the legislative proposal is to ensure full amnesty for those prisoners who were convicted during 2006-2012, who had committed the drug related crime for the first time and had no aim of selling in their cases.
Human Rights Center, with the financial support of the Bulgarian Embassy, is conducting a project “Monitoring Condition of Female and Juvenile Prisoners in Georgia”. The aim of the project is to discover the existing problems in female and juvenile prisons and contribute to improvement of the conditions. Under this project, with the partnership of the Public Defender of Georgia, Human Rights Center’s observers are providing planned and unplanned visits to the penitentiary facilities of female and juvenile prisoners.