ყვარლის საავადმყოფოს ინტოქსიკაციის ნიშნებით 130–მა პაციენტმა მიმართა
4 -5 აგვისტოს ყვარლის რაიონულ საავადმყოფოს ინტოქსიკაციის ნიშნებით 130–მა ადამიანმა მიმართა. პაციენტებს საერთო ჩივილები აღენიშნებოდათ: ღებინება, თავბრუსხვევა და მაღალი ტამპერატურა. მოწამლულთა  უმრავლესობა 2–დან 8 წლამდე ასაკის ბავშვია. 5 აგვისტოს, ოთხი მოზარდი ჯანმრთელობის გაუარესების გამო, თელავის რეფერალურ საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ყვარლის  საავადმყოფოში მასობრივი მოწამვლის ფაქტს ადასტურებენ. თუმცა, გამომწვევი  მიზეზი ჯერჯერობით არ არის დადგენილი. ადგილობრივების ინფორმაციით, მოწამვლის მიზეზად სასმელი წყალი დასახელდა, რის გამოც, წყალმომარაგების კომპანიის მიერ მოხდა წყლის სინჯების აღება და ლაბორატორიული კვლევისთვის გადაგზავნა. წყალმომარაგების კომპანიის ინფორმაციით, პირველადი ანალიზით სასმელი წყალი სიცოცხლისათვის საფრთხეს არ წარმოადგენს. ამჯერად წყლის მიკრობიოლოგიური ანალიზის პასუხს ელოდებიან და  72 საათში გახდება ცნობილი, თუ რამ გამოიწვია ნეოენტეროვირუსის, სავარაუდოდ, ახალი ფორმის გავრცელება.
საავადმყოფოში დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის სპეციალისტებიც მუშაობდნენ.
როგორც humanrights.ge-ს ყვარლის საავადმყოფოს მენეჯერმა ზურაბ გაუარაშვილმა აცნობა, კრიზისმა გადაიარა, საავადმყოფოში მოწამვლის სიმპტომებით პაციენტები აღარ შედიან: „საავადყოფოში მდგომარეობა სტაბილურია, კრიზისმა გადაიარა. ღამის 12 საათის შემდეგ არავინ მოუყვანიათ. სულ 133–მა  დაავადებულმა მოგვმართა“.
ყვარლის მოსახლეობის თქმით, მხოლოდ ისინი მოიწამლნენ ვინც მდინარე „ბურსას“ წყალს სვამდა. მდინარის სათავე წლების განმავლობაში არ გაწმენდილა. ამ წყალს მომხდარის შემდეგ აღარავინ სვამს და დაავადებაც შეჩერდა.

130 patients addressed the hospital of Kvareli with the signs of intoxication
On August 4 and 5, 130 patients addressed the hospital of Kvareli with the sings of intoxication. The patients had similar symptoms: vomiting, dizziness and high temperature. The majority of the poisoned are children of ages 2 to 8. On August 5, because of worsening health condition, four children were transferred to the referral hospital of Telavi.
Kvareli hospital confirms the fact of mass poisoning. However, the cause has not been established yet. According to the information of the locals, the cause was the drinking water. Because of this, the water supply company took the samples of water and sent them for a laboratory examination. According to the water supply company, based on the primary analysis, the drinking water is not threat for life. Now they are waiting for the results of microbiological analysis of the water. In 72 hours, it will be known what caused the spread of alleged new form of neo-enterovirus.
The specialist of the National Center for Disease Control are also working in the hospital.
As the manager of Kvareli hospital, Zurab Gauarashvili told to humanrights.ge, the crisis has passed and there are no more new patients with the signs of intoxication: “The situation in the hospital is stable, the crisis has passed. No one was brought after midnight. Total 133 diseased have addressed to us.”
According to the locals of Kvareli, those people were intoxicated who were drinking the water of river “Bursa”. The river source has not been cleaned for years. No one has been drinking this water after the incident and the disease has stopped.