ნაციონალური მოძრაობა შუალედური არჩევნების ბოიკოტს უერთდება
ოპოზიციურმა ნაციონალურმა მოძრაობამ განაცხადა, რომ ის ბოიკოტს უცხადებს პარლამენტის შუალედურ არჩევნებს, რომელიც ოქტომბერში მარტვილისა და საგარეჯოს ერთმანდატიან მაჟორიტარულ ოლქებში იგეგმება.
ამ განცხადებით ნაციონალური მოძრაობა, რომელიც უმსხვილესი ოპოზიციური ჯგუფია პარლამენტში, შეუერთდა 11 არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიის მიერ გამოცხადებულ ბოიკოტს მოახლოებული შუალედური არჩევნების მიმართ, რომლის შედეგადაც საკანონმდებლო ორგანოს საპარლამენტო არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე ორი ახალი მაჟორიტარი დეპუტატის შეემატება.
კიდევ ერთმა საპარლამენტო ოპოზიციურმა პარტიამ, „თავისუფალმა დემოკრატებმა“ განაცხადეს, რომ არც ისინი გეგმავენ შუალედურ არჩევნებში მონაწილეობას.
დეპუტატმა სერგო რატიანმა, რომელიც ნაციონალური მოძრაობის აღმასრულებელი მდივანია, 21 აგვისტოს ბრიფინგზე განაცხადა, რომ საქართველო, რომელსაც არაფორმალურად ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი მართავს, „კრიზისშია“ და ორი დეპუტატის მანდატი ვითარებას ვერ შეცვლის.
„შუალედური არჩევნები მარტვილსა და საგარეჯოში არის მოსახლეობის შეყვანა შეცდომაში და ბიუჯეტის ფუჭი ხარჯვა. უნდა ითქვას ისიც, რომ ორი არჩეული დეპუტატი  ვერ შეცვლის ქვეყანაში შექმნილ ვითარებას და ვერ გამოიყვანს ქვეყანას კრიზისიდან“, - განაცხადა მან.
„ჩვენ ვუერთდებით პოლიტიკური პარტიების მიერ გამოცხადებულ ბოიკოტს“, - განაგრძო რატიანმა, „ამასთანავე ვაცხადებთ, რომ ჩვენ გამოვიყენებთ ჩვენს ხელს არსებულ ყველა კონსტიტუციურ მექანიზმს იმისათვის, რომ მივაღწიოთ რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნებს და ჩამოვაშოროთ ხელისუფლებიდან ქართული ოცნება და ბიძინა ივანიშვილი“.
ძირითადი ოპოზიციური პარტიების ბოიკოტის ფონზე, კანონმდებლობა შესაძლებლობას აძლევს დამოუკიდებელ კანდიდატებს, რომლებიც არცერთი პოლიტიკური პარტიის მიერ არ არიან წარდგენილნი, პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატის მანდატისთვის იბრძოლონ შუალედურ არჩევნებში, რომლის თარიღიც ცესკოს ჯერ არ დაუნიშნავს.
მარტვილში შუალედური არჩევნები იმის გამო ტარდება, რომ ამ ოლქიდან არჩეული ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატი ნაული ჯანაშია გარდაიცვალა მარტში; ხოლო საგარეჯოში მაჟორიტარის ვაკანსია ყოფილი დეპუტატის, თინა ხიდაშელის თავდაცვის მინისტრად დანიშვნამ განაპირობა მაისში.

UNM Joins Boycott of MP By-Elections
United National Movement (UNM) opposition party said on Friday it will boycott MP by-elections in two single-mandate constituencies, Martvili and Sagarejo, scheduled for October.
With the announcement UNM, which has the largest opposition group in the Parliament, joined 11 non-parliamentary opposition parties in boycotting the upcoming MP by-elections, which will be held to fill two vacant seats in the legislative body a year before the parliamentary elections.
Free Democrats, another parliamentary opposition party, has also said it would not be contesting for two seats in upcoming MP by-elections.
MP Sergo Ratiani, executive secretary of UNM, said on August 21 that Georgia, “ruled informally” by ex-PM Bidzina Ivanishvili, is in the “crisis” and two seats, which are up for grabs in the by-elections, will not help to change the situation.
“MP-by elections in Martvili and Sagarejo majoritarian constituencies will waste budgetary funds and mislead voters. It is obvious that election of two new parliament members will not change the situation and will not help to overcome the crisis in the country,” MP Ratiani said.
“We will use all the available constitutional means in order to achieve early parliamentary elections and to put an end to the rule by Bidzina Ivanishvili and Georgian Dream,” he added.
Independent candidates, who are not nominated by any of the political party, can also run for majoritarian MP seats in single-mandate constituencies.
MP by-election will be held in Martvili constituency in western Georgia to fill a vacant seat in the Parliament following the death of UNM MP Nauli Janashia in March. Majoritarian MP seat for Sagarejo single-mandate constituency in eastern Georgia became vacant after Tina Khidasheli was appointed as Defense Minister in May.