ოპოზიციამ გამარტივებულ შესყიდვაზე გამგებელს თანხმობა არ მისცა
სტიქიის შედეგად დაზიანებული ახაშნის ხევის რეაბილიტაციისთვის გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის სარეზერვო ფონდიდან 55 000 ლარი გამოიყო. ახაშნის ხევის გაწმენდასთან დაკავშირებული საკითხი საკრებულოს სესიაზე განიხილეს.
სესიაზე განხილული საკითხი ოპოზიციამ გააპროტესტა. მათ გამარტივებულ შესყიდვაზე თანხმობის საკითხს მხარი არ დაუჭირეს და კორუფციულ გარიგებაზე გააკეთეს განცხადებები, რამაც ხმაური და დაპირისპირება გამოიწვია.
„სარეზერვო ფონდიდან გამოიყო 55 ათასი ლარი. დახმარებისთვის მთავრობას მივმართეთ, თუმცა მათ ვერ დაგვაფინანსეს. დეპუტატების ნაწილმა გამარტივებულ შესყიდვაზე უარი განაცხადა და ამიტომ გამარჯვებული კომპანია ტენდერის გზით გამოვლინდება. როგორც გამგებელი გვწერს, 22 აგვისტოს,  წვიმის დროს, 2 სახლი ისევ დაიტბორა. გამარტივებული შესყიდვაც ამიტომ გვინდიოდა”, - აღნიშნა გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარემ, გია ამისულაშვილმა.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სესიაზე უკმაყოფილება გამოთქვა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” წევრმა, საკრებულოს დეპუტატმა, ნიკა ნიჟარაძემ.
„მხარი არ დავუჭირეთ ამ საკითხის გამარტივებული წესით განხორციელებას, იმიტომ რომ კორუფციის ნიშნები ჩანს. ალბათ,დაინტერესებულია ვინმე, ვისაც არ უნდა ტენდერში მონაწილეობის მიღება და კონკურენტულ პირობებში ჩადგომა. აქედან გამომდინარე, ჩვენ მხარი არ დავუჭირეთ ამ საკითხს“, - განაცხადა ნიკა ნიჟარაძემ.
სოფელ კარდენახის დეპუტატის, სიმონ ქოჩორაშვილის თქმით, სტიქიის შემდეგ კახეთი ცენტრალურმა ხელისუფლებამ დაივიწყა, ამიტომ ადგილობრივი ხელისუფლება ცდილობს თავისი ძალებით მოაგვაროს პრობლემა. თუმცა, მისი თქმით, საკითხის მოსაგვარებლად ადგილობრივ ხელისუფლებას ტენდერი უნდა გამოეცხადებინა.
სესიაზე გურჯაანის მუნიციპალიტიტის საკრებულომ ასევე განიხილა 2016 წელს გურჯაანის მუნიციპალიტეტში განსახორცილებელი პროექტების ნუსხა. სესიაზე მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად, 2016 წელს გურჯაანში  26 პროექტი დაფინანსდება.
2016 წელს განსახორციელებელი პროექტების ნუსხაში კარდენახში გზის რეაბილიტაციაა ჩასმული, სარეაბილიტაციოდ კი, 192 000 ლარია გამოყოფილი.

Gurjaani district administration allocated 55 000 lari from the reserve fund for the rehabilitation of the Akhasheni ravine damaged during the natural disaster. The question about cleaning of the ravine was discussed at the session of the municipal board.
The opposition members protested the proposal. They did not vote for the easy purchase procedures that means the district administration will have to announce tender competition for the companies to conduct rehabilitation works. “Only two houses were flooded during the natural disaster on August 22; for that reason, we thought it would be better to conduct easy procedures,” said Gia Misulashvili, chairman of the financial-budget commission of the Gurjaani municipal board.
Member of the United National Movement and municipal board Nika Nizharadze expressed discontent about the fact.
“We did not support the proposal to purchase the service through easy procedures because we detected signs of corruption in it. Maybe somebody has personal interests in it, who does not wish to participate in the competition and meet some requirements. Thus, we did not support this proposal,” Nika Nizharadze said.
Deputy from Kardenakhi village Simon Kochorashvili said after the natural disaster the central government forgot about Kakheti so the local authority tries to resolve local problems with their resources. However, the local authority had to announce tender to resolve this problem.
At the session, Gurjaani municipal board discussed the list of projects to be implemented in the municipality in 2016. According to their decision, 26 projects will be funded in Gurjaani in 2016.
Rehabilitation of the road in Kardenakhi is on the projects list for 2016 and 192 000 lari is envisaged for rehabilitation works.