მეჯვრისხევის ყოფილი რწმუნებული პროკურატურას საქმის გაჭიანურებაში ადანაშაულებს
“პროკურატურამ კიდევ ერთხელ დაამტკიცა, რომ ისევ ძველი მეთოდებით მუშაობს“ - ეს განცხადება 28 სექტემბერს რიგით მე-15 სასამართლო სხდომიდან გამოსულმა მეჯვრისხევის ყოფილმა რწმუნებულმა გააკეთა.
მეჯვრისხევის ყოფილი რწმუნებული ტარიელ გურგენიძე   სამართალდამცველებმა 2013 წლის 12 ივნისს ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს. 26 სექტემბერს კი აღმკვეთი ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდეს და სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გაათავისუფლეს. გორის რაიონულ სასამართლოში  საქმის განხილვა ორი წელია რაც მიმდინარებს, ამ დროის განმავლობაში    პროკურატურამ წაყენებული ბრალდება სასამართლო სხდომაზე  ფაქტებით ვერ გაამყარა.  10 სექტემბერს მოსამართლემ პროკურორს მიმართა დასკვნითი სიტყვით გამოსულიყო პროცესზე. სხდომა 28 სეტემბერს ჩაინიშნა, პროცესზე პროკურორ ფირცხალავს ნაცვლად სხვა პროკურორი მოვიდა და სასამართლო სხდომის კიდევ ერთხელ გადადება მოითხოვა.
„დღეს გამოცხადდა სხვა პროკურორი და, ფაქტობრივად, სიუპრიზი მოგვიმზადა და განაცხადა რომ ბატონი ირაკლი რაღაც სხვა მნიშვნელოვან საქმეზეა, არ სცალია და ამიტომ მოითხოვეს  კიდევ ერთხელ ერთი კვირით საქმის გადადება. არიან ძალიან ცუდ მდგომარეობაში, რადგან საქმე არის აბსოლუტურად თეთრი ძაფით შეკერილი, არანაირი მტკიცებულება პროკურატურას არ გააჩნია, რადგან ასეთი დანაშაული ბუნებაში არ არსებობს“,- აღნიშნა ტარიელ გურგენიძემ.
გურგენიძის წინააღმდეგ პროკურატურის მთავრი მოწმე რუსლან მამედოვი იყო.  პროკურატურის ინფორმაციით, ტარიელ გურგენიძემ, ცნობის გაცემის სანაცვლოდ, რუსლან მამედოვისგან ქრთამი აიღო. ტარიელ გურგენიძის განცხადებით, პოლიციის აგენტმა, რუსლან მამედოვმა დანაშაულის პროვოცირება მოახდინა. მამედოვი მიმალულია. მამედოვის გვარი კიდევ რამდენიმე მსგავს გახმაურებულ საქმეებში ფიგურირებს. სტუდია მონიტორმა ამ თემაზე საგამოძიებო ფილმი მოამაზდა - ,,აგენტი პროვოკატორი“ ხელისუფლების სამსახურში.  გურგენიძის საქმის საბოლოო განხილვა მოსამართლემ 5 ოქტომბრს  11:00 საათზე ჩანიშნა.

The former governor Tariel Gurgenidze was arrested on June 12, 2013 for accepting bribe. On September 26, he was released from detention setting under bail. Gori district court has been discussing his case for two years and the prosecutor’s office could not prove the accusation with relevant evidence. On September 10, the judge requested the prosecutor to make final statement at the September 28 session; however on that day another prosecutor came to the trial instead prosecutor Pirtskhalava. For that reason the judge had to schedule one more hearing into the case.
“Today different prosecutor came to the hearing and declared Mr. Irakli was busy on more important case and requested to postpone the hearing for one more week. They are in very bad situation because everything is clear in this case. The prosecutor’s office does not have evidence because nobody committed this crime,” Tariel Gurgenidze.
Ruslan Mamedov was the chief witness of the prosecutor’s office in the case against Gurgenidze. According to the prosecutor’s office, Tariel Gurgenidze had accepted bribe from Ruslan Mamedov in exchange of notification. Tariel Gurgenidze said police officer provoked crime and now he is hiding. Mamedov’s name is related with some similar cases. Studio Monitor prepared a documentary film “Agent Provocateur” in the state service. The judge scheduled final hearing into Gurgenidze’s case at 11:00 am on October 5.