მეჯვრისხევის ყოფილ რწმუნებულს თავისუფლების 6 წლით აღკვეთა მიესაჯა
15 ოქტომბერს 11 საათზე გორის რაიონულ სასამართლოში მეჯვრისხევის ყოფილი რწმუნებულის საქმის განხილვა იყო ჩანიშნული, თუმცა პროცესი მოსამართლე შალვა კაკაურიძემ საათ-ნახევრის დაგვიანებით დაიწყო.  ტარიელ გურგენიძეს ქრთამის აღების ბრალდებით 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. გადაწყვეტილების გამოცხადებას გურგენიძის მომხრეების მხრიდან პროტესტი მოჰყვა, რის გამოც ტარიელ გურგენიძის სიძე სასამართლო დარბაზშივე დააკავეს და ,მოგვიანებით, 300 ლარიანი ადმინისტრაციული ჯარიმის საფუძველზე გაათავისუფლეს. რაც შეეხება ტარიელ გურგენიძეს, მას თავისუფლება სხდომათა დარბაზშივე აღუკვეთეს.
მეჯვრისხევის ყოფილი რწმუნებული ტარიელ გურგენიძე სამართალდამცველებმა 2013 წლის 12 ივნისს ქრთამის აღების ბრალდებით დააკავეს. იმავე წლის 26 სექტემბერს კი აღმკვეთი ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდეს და სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გაათავისუფლეს. გორის რაიონულ სასამართლოში საქმის განხილვა ორი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. გურგენიძის წინააღმდეგ პროკურატურის მთავრი მოწმე რუსლან მამედოვი იყო, თუმცა სასამართლო სხდომაზე გურგენიძის წინააღმდეგ ჩვენება იმ სამართალდამცველებმაც მისცეს, რომლებიც გურგენიძის დაკავებაში მონაწილეობდნენ. პროკურატურის ინფორმაციით, ტარიელ გურგენიძემ  ცნობის გაცემის სანაცვლოდ  რუსლან მამედოვისგან ქრთამი აიღო, რასაც თავად ბრალდებული უარყოფს.
15 ოქტომბრის პროცესის შემდეგ ტარიელ გურგენიძის მეგობრები და თანასოფლელები აცხადებენ, რომ რუსლან მამედოვმა დანაშაულის პროვოცირება მოახდინა და მოსამართლემ სიმართლის დადგენის ნაცვლად პროკარატურის ვერსია დააკანონა.
„ამ მთავრობას ვუჭერდი მხარს, მაგრამ დღეს ჩვენ თვალწინ ისეთი უკანონობა მოხდა, როგორ უნდა ვირწმუნო ამ მთავრობის, რა გააკეთეს, რა შეცვალეს? პირიქით, უარესობისკენ წაიყვანეს საქმე. ხალხი ისეთი გამწარებულია, მაგათ ხმას ვინ მისცემს. აი, ეს პატიოსანი ადამიანი სოფელს მოაცილეს. ძალიან მიყვარს ჩემი ქვეყანა, მაგრამ დღეს  მრცხვენია, რომ ქართველი ვარ“,- განაცხადა მეჯვრისხევის მკვიდრმა.
,,დღეს უსამართლო პროცესზე ვიყავი. ადამიანი სასამართლოს როდესაც ესწრები კითხვა აღარ უნდა დაგრჩეს ისე უნდა დაიჯერო მიმდინარე პროცესი. ამ პროცესმა ვერ დაგვარწმუნა ტარიელ გურგენიძის დანაშაულში და იმ გამოტანილი განაჩენის სიმართლეში, დაგვრჩა ბევრი კითხვა“,- აღნიშნა ტარიელ გურგენიძის მეგობარმა ოლია ბრაგვაძემ.
მამედოვის გვარი კიდევ რამდენიმე მსგავს გახმაურებულ საქმეში ფიგურირებს. სტუდია „მონიტორმა“ ამ თემაზე საგამოძიებო ფილმი მოამაზდა - ,,აგენტი პროვოკატორი“ ხელისუფლების სამსახურში. საგამოძიებო ფილმში საუბარია საქრთველოს მასშტაბით კიდევ რამდენიმე  მსგავს ფაქტზე.
ამონარიდი სტუდია ,,მონიტორის“ საგამოძიებო ფილმიდან - ,,მამედოვის მეშვეობით დაკავებული პირების სია ასე გამოიყურება: დავით სუხიაშვილის, ირაკლი ხირდაევის, გელა შიოლაშვილის, ტარიელ გურგენიძის, ელგუჯა კილაძის, მარგალიტა ყულიჯანოვას, გიორგი ნოზაძის სისხლის სამართლის საქმეებში რუსლან მამედოვი როგორც საქონლის მყიდველი მონაწილეობდა და გამოძიების ვერსიით, რწმუნებულებს ქრთამის სახით  300, ზოგიერთს კი 400 ლარი გადაუხადა. რუსლან მამედოვი სისხლის სამართლის საქმეებში  არსებულ  ყველა დოკუმენტში  როგორც რიგითი მოქალაქე ისეა მოხსენიებული. თუ დავუშვებთ, რომ მამედოვი სამართალდამცავების კონფიდენტი ე.წ. „აგენტია“, იურისტების განმარტებით, მაინც კანონდარღვევასთან გვაქვს საქმე“.
გურგენიძის მეგობრები და ოჯახის წევრები გორის რაიონულ სასამართლოს გადაწყვეტილებას სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებენ, თუმცა არ გამორიცხავენ რომ საქმე უზენაეს სასამართლომდეც  მივიდეს.

Former Attorney of Mejvriskhevi Village Was Sentenced to 6 Year-Imprisonment
On October 15, at 11:00 am hearing of the case against former attorney of Mejvriskhevi village was scheduled at the Gori district court but Judge Shalva Kakauridze started the process one and half hour later. Former attorney Tariel Gurgenidze was sentenced to 6-year-imprisonment for accepting bribe. His supporters protested the verdict and Gurgenidze’s son-in-law was detained in the court room for causing disorder; later he was released under 300-lari administrative fine. As for Tariel Gurgenidze, he was arrested in the courtroom.
The former attorney was arrested on June 12, 2013 for accepting bribe. On September 26, 2013 he was released under bail. Gori district court processed his case during two years. Ruslan Mamedov was chief witness of the prosecutor’s office but law enforcement officers, who arrested him, made statements against Gurgenidze. According to the prosecutor’s office Tariel Gurgenidze had accepted bribe from Ruslan Mamedov in exchange of a notification though the convicted person denies it.
After October 15 trial, friends and neighbors of Tariel Gurgenidze claimed Ruslan Mamedov had provoked him and the judge shared the prosecutor’s version instead estimating truth.
“I supported this government but today I witnessed this illegality. How shall I trust this government? What have they done well? What have they improved? Just the opposite – they made everything worse. People are so desperate that nobody will vote for them. They arrested this honest person. I love my country but today I am ashamed that I am a Georgian,” a resident of Mejvriskhevi said.
“Today I witnessed unfair trial. All questions must be answered during the trial and you must trust the court. However, this process failed to convince me that Tariel Gurgenidze committed crime and that the verdict against him is fair,” friend of Tariel Gurgenidze Olia Bragvadze said.
Mamedov’s name is mentioned in several similar cases. Studio Monitor prepared a investigative film about this topic “Agent Provocateur” in Government’s Service. The film presents several cases where Mamedov offered bribes to public servants throughout Georgia.
An extract from the investigative film: “The list of arrested people with the support of Mamedov: Davit Sukhiashvili, Irakli Khirdaev, Gela Shiolashvili, Tariel Gurgenidze, Elguja Kiladze, Margalita Kulijanova, Giorgi Nozadze. Ruslan Mamedov participated in their cases as a cattle dealer and according to the investigation he paid 300 or 400 GEL to village attorneys as bribes. He is mentioned as an ordinary citizen in all cases. If we assume that Mamedov is confident so called “spy” of the law enforcement officers, the lawyers state it is illegal action.”
The friends and family members of Gurgenidze will appeal the verdict at the Appeal Court however they think the case might reach even the Supreme Court of Georgia.