სახალხო დამცველის საგანგებო განცხადება ტელეკომპანია „რუსთავი 2“–ში დროებითი მმართველების დანიშვნასთან დაკავშირებით
6 ნოემბერი, 2015
გუშინ, 2015 წლის 5 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე თამაზ ურთმელიძემ მიიღოგანჩინება სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“–ში დროებითი მმართველების დანიშვნის შესახებ და 6 ნოემბრის დილას შესაბამისი ცვლილებები სამეწარმეო რეესტრში უკვე აისახა კიდეც. განჩინების მიხედვით, მისი მიზანია ამავე მოსამართლის მიერ 3 ნოემბერს გამოცხადებული გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფა. აღსანიშნავია, რომ 3 ნოემბერს გამოცხადდა გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი, ხოლო დასაბუთებული გადაწყვეტილების მოსამზადებლად სასამართლოს 14–დღიანი ვადა აქვს.
სახალხო დამცველის შეფასებით, სასამართლოს მიერ 5 ნოემბერს მიღებული განჩინება დაუსაბუთებელია და არღვევს ტელეკომპანია „რუსთავის 2-ის“ სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას.
უპირველეს ყოვლისა უნდა აღინიშნოს, რომ არსებული კანონმდებლობის პირობებში, დროებითი მმართველის დანიშვნა კანონის განჭვრეტადობის პრინციპსაც ეწინააღმდეგება, ვინაიდან ასეთი შესაძლებლობა კანონით პირდაპირ გათვალისწინებული არ არის. როგორც ჩანს, 5 ნოემბრის განჩინებაში მოსამართლე დაეყრდნო საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 198–ე მუხლის მე–3 ნაწილს, რომლის მიხედვითაც შესაძლებელია უზრუნველყოფის „სხვა ღონისძიებების“ გამოყენებაც, თუ ეს აუცილებელია. სახალხო დამცველისათვის არ არის ცნობილი საქართველოს სასამართლოების პრაქტიკაში გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფის ღონისძიებად დროებითი მმართველის დანიშვნის გამოყენების შესახებ. საგულისხმოა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილება ამ ნაწილში ეყრდნობა ამერიკულ კანონმდებლობასა და პრაქტიკას.
სასამართლო განჩინებაში საკმარისად არ მსჯელობს იმ საკითხზე, თუ რამდენად აუცილებელია დროებითი მმართველის დანიშვნა, მისივე გადაწყვეტილებით 5 აგვისტოს სარჩელის უზრუნველყოფის სახით გამოყენებული ყადაღის ღონისძიების მოქმედების პარალელურად. 5 აგვისტოს განჩინებით, „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის პარტნიორებსა და დირექტორებს აეკრძალათ შედეგის თვალსაზრისით ყველა მნიშვნელოვანი უფლებამოსილების განხორციელება, ყადაღა დაედო კომპანიის როგორც უძრავ, ასევე მოძრავ ქონებას.
შესაბამისად, მოსამართლის 5 ნოემბრის განჩინება დაუსაბუთებელია, ვინაიდან არ არის გამოკვეთილი, რა ახალ, დამატებით გარანტიებს ქმნის მოსარჩელის ინტერესების დაცვისათვის დროებითი მმართველების დანიშვნა.
ერთადერთი და განსხვავებული საკითხი, რაზეც სასამართლომ დროებითი მმართველობის დანიშვნის შესახებ განჩინებაში იმსჯელა და განსხვავდება ყადაღის დადების შესახებ განჩინებისაგან არის, არხის სარედაქციო პოლიტიკა, როგორ უნდა იმაუწყებლოს არხმა და რა სახის სიუჟეტების მომზადება არის მნიშვნელოვანი საზოგადოების ინტერესების დასაცავად. აღნიშნულს სახალხო დამცველი აფასებს სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლებაში ჩარევად სასამართლო ხელისუფლების მხრიდან და ყოვლად დაუშვებლად მიიჩნევს. სასამართლოს განხილვის საგანი არ შეიძლება გამხდარიყო ის თუ რა ფორმით უნდა გააგრძელოს მაუწყებლობა „რუსთავი 2-მა“ და ამგვარი გადაწყვეტილება საგანგაშო კითხვებს აჩენს, რა ინტერესი შეიძლება ჰქონდეს სასამართლოს დროებითი მმართველისათვის მსგავსი უფლებამოსილების მინიჭების პირობებში.
მნიშვნელოვანია ასევე საკითხი, რომელიც დროებითი მმართველებისათვის განჩინებაში მითითებული სხვა უფლებამოსილებების მინიჭებას შეეხება, კერძოდ, განჩინების სარეზოლუციო ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტის მიხედვით, დროებით მმართველებს შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის“ სახელით საწარმოს წარმომადგენლობის, მართვის, ხელმძღვანელობის შესახებ ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღება შეუძლიათ, მათ შორის იმ გადაწყვეტილებების, რომელიც გათვალისწინებულია „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 და მე-91 მუხლებით, რაც ფაქტობრივად, შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის პარტნიორების და დირექტორების სრული უფლებამოსილებების დროებითი მმართველებისათვის გადაცემას გულისხმობს.
ამ ფონზე, სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ დროებითი მმართველების საქმიანობაზე უნდა გავრცელდეს სასამართლოს 5 აგვისტოს განჩინებით საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული ყველა შეზღუდვა და აკრძალვა.
სასამართლო განჩინებაში ასევე მსჯელობს, რომ დროებითი მმართველი უნდა იყოს „მხარეებისაგან ნეიტრალური, დამოუკიდებელი პირი“, თუმცა, არ ასაბუთებს, როგორ აკმაყოფილებენ ამ კრიტერიუმებს შერჩეული პირები - რევაზ საყევარიშვილი, დავით დვალი. მით უფრო, რომ დავით დვალი ასევე აცხადებს პრეტენზიას კომპანია „რუსთავი 2-ზე“ როგორც მესაკუთრე და დღეს მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დავით დვალი და ჯარჯი აქიმიძე სასამართლო დავაში, მოსარჩელე მხარე ქიბარ ხალვაშთან თანამშრომლობის დეტალებზე საუბრობენ, მის სასარგებლოდ სასამართლო დავის დასრულების შემთხვევაში. ეს გარემოებები მნიშვნელოვან კითხვებს აჩენს 5 ნოემბერს მიღებული განჩინების მართებულობასთან დაკავშირებით და იმ ფონზე, როცა საკონსტიტუციო სასამართლომ შეაჩერა დაუყოვნებლივ აღსრულებასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ნორმის მოქმედება.
როგორც უკვე აღინიშნა, 5 ნოემბრის განჩინებით დროებით მმართველებს ეძლევათ კომპანიის ხელმძღვანელობის, მართვისა და წარმომადგენლობის სრული უფლებამოსილება, ხოლო, მოქმედ გენერალურ დირექტორსა და ფინანსურ დირექტორს, ასევე მინდობილობების საფუძველზე უფლებამოსილების განმახორციელებელ ყველა პირს, აღნიშნული უფლებამოსილებები შეუჩერდათ. ამ პირობებში, მოსამართლის 5 ნოემბრის განჩინება ზღუდავს სამართლიანი სასამართლოს უფლებას, ვინაიდან კომპანიის გენერალური დირექტორი და ფინანსური დირექტორი, უფლებამოსილების შეჩერების გამო, მოკლებულნი არიან შესაძლებლობას, განჩინება თავად, ან წარმომადგენლების მეშვეობით გაასაჩივრონ ზემდგომ ინსტანციაში.
ზემოთ ჩამოთვლილი ხარვეზები სასამართლოს 5 ნოემბრის განჩინების დაუსაბუთებლობასა და მისი ბუნების განუჭვრეტელობაზე მეტყველებს. მაშინ როცა, იმისათვის რომ იყოს დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება და მისი უზრუნველყოფით, ნებისმიერ სხვა, მათ შორის საკუთრების უფლება, სასამართლოს გადაწყვეტილება უნდა იყოს ნათლად და ზუსტად დასაბუთებული. რასაც 5 ნოემბრის განჩინების შემთხვევაში ადგილი არ აქვს.
სამწუხაროდ, ზემოაღნიშნულ მწვავე უფლებადარღვევებთან ერთად, 5 ნოემბრის გადაწყვეტილება ეჭვქვეშ აყენებს არა მხოლოდ ერთი კონკრეტული მოსამართლის მიუკერძოებლობას, არამედ ავლენს თავად სასამართლო სისტემაში არსებულ სერიოზულ პრობლემებს.

Public Defender’s Statement on Appointment of Temporary Management in Rustavi 2
Yesterday, on November 5, 2015, Tbilisi City Court judge Tamaz Urtmelidze made a decision on appointment of temporary management in the Rustavi 2 TV company. In the morning of November 6 respective changes were reflected in the Public Registry. According to the decision, it is aimed at ensuring the enforcement of the same judge’s decision of 3 November. It is noteworthy that the operative part of the decision was announced on November 3, while the court has 14 days to prepare a reasoned decision.
The Public Defender considers that the court’s decision of 5 November is unjustified and violates the freedom of speech and expression of the Rustavi 2 TV company.
First of all, it should be noted that under the current legislation, appointment of temporary management contradicts the principle of predictability of the law, since such a possibility is not directly provided by the law. In its 5 November decision, the judge apparently relied on section 3 of article 198 of the Civil Procedure Code of Georgia, which states that it is possible to use "other measures" of enforcement as well, if necessary. The Public Defender is not aware of any fact when courts of Georgia used appointment of temporary management as an enforcement measure. It is noteworthy that the court's decision in this section is based on American laws and practices.
The court decision does not sufficiently consider how necessary it is to appoint temporary management in parallel with the use of measure of seizure by the court’s 5 August decision, which forbade the Rustavi 2 partners and directors from using all of their major powers and seized the company’s real and personal property.
Accordingly, the 5 November decision is unjustified, as it does not clearly explain how the appointment of temporary management provides new, additional guarantees for the protection of complainant's interests.
The only issue considered by the judge in the 5 November decision, which makes this decision different from the decision on seizure, is the editorial policy - how the TV channel must broadcast and what types of reports are important for protection of public interest. The abovementioned is labeled by the Public Defender as interference of the court with the freedom of speech and expression, which is absolutely unacceptable. The issue of how the TV channel must continue broadcasting should not have become the subject of consideration for the court and such a decision raises alarming questions about the court’s interest in granting this kind of authority to temporary managers.
Other powers granted to temporary managers are also important. In particular, according to subparagraph “g” of the operative part of the court’s decision, the temporary managers are authorized to make any decision regarding representation, management and ruling of the Rustavi 2 broadcasting company, including the decisions considered in articles 9 and 91 of the Law on Entrepreneurs of Georgia, which, in fact, implies transfer of full powers of Ltd Rustavi 2 partners and directors to temporary managers.
Given all this, the Public Defender considers that all the restrictions and prohibitions, registered in the Public Registry according to the 5 August decision of the court, should be imposed on temporary managers.
The court’s decision also says that temporary managers must be "neutral, independent persons". However, it does not say how the selected persons – Revaz Sakevarishvili and Davit Dvali – meet this criteria, especially given that Davit Dvali claims ownership of the Rustavi 2 TV company, and today, according to media reports, Davit Dvali and Jarji Akimidze talked about the details of cooperation with Kibar Khalvashi, the plaintiff in the given legal dispute, provided that the legal proceedings end in his favor. These circumstances, in light of the Constitutional Court’s decision to suspend the norm of immediate enforcement, lead to important questions regarding the appropriateness of the 5 November decision.
As mentioned above, the 5 November decision grants the temporary managers full authority to make decisions regarding management and representation of the company, while powers of the acting Director General and the Financial Director of the company, as well as all other persons in charge, were suspended. Under these conditions, the judge's decision of 5 November restricts the right to fair trial, as the Director General and the Financial Director of the company, because of their suspended powers, are deprived of the possibility to appeal against the court’s decision by themselves or through their representatives in the court of higher instance.
The abovementioned gaps indicate at the lack of reasoning of the court’s decision and unpredictability of its nature. The court decision must be clearly and accurately substantiated in order to ensure the protection of the right to fair trial and through it the protection of any other rights, including the right to property. However, the 5 November decision fails to meet this requirement.
Unfortunately, apart from the abovementioned blatant violation of human rights, the 5 November decision casts doubt not only on the impartiality of one particular judge, but it also reveals serious problems in the judiciary system.