პრეს-რელიზი: ადამიანის უფლებათა ცენტრი ომის მსხვერპლ მოქალაქეებს დაეხმარება, მიმართონ ჰააგის სასამართლოს
15 ოქტომბერი, 2015
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს  მიერ გადადგმულ კონკრეტულ ნაბიჯებს და დაეხმარება 2008 წლის  აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულებს, თავიანთ საქმეებთან დაკავშირებით, დროულად მიმართონ სასამართლოს ჰააგაში.
2008 წლიდან მოყოლებული, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აკვირდებოდა აგვისტოს კონფლიქტის დროს ჩადენილი ომის დანაშაულების გამოძიების მსვლელობას საქართველოში. 2011 წელს, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტმა გამოაქვეყნა ანგარიში - „არ შეუძლია, თუ არ უნდა?!“  ამ ანგარიშში, რომლის მომზადებაშიც ადამიანის უფლებათა ცენტრიც მონაწილეობდა, აღნიშნულია, რომ „საქართველოს ხელისუფლებას, ნაწილობრივ, არც უნარი აქვს და არც სურვილი, აწარმოოს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და შემდეგ სავარაუდოდ ჩადენილი საერთაშორისო სამართლის დანაშაულებების ეფექტური გამოძიება“. შესაბამისად, დღის წესრიგში დადგა საკითხი, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ აქტიურად გადადგას ნაბიჯები ამ დანაშაულების გამოსაძიებლად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აქტიური მონაწილეობით შეიქმნა კოალიცია სისხლის სამართლის სასამართლოსთვის , რომელმაც 2012 წელს პეტიციით მიმართა ჰააგის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორს და მოითხოვა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულთა საქმეების გამოძიება და დამნაშავეთა დასჯა. კოალიციის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევდნენ, რომ საქართველოსა და რუსეთის საგამოძიებო ორგანოების მიერ დაწყებული გამოძიება არ მიმდინარეობდა რომის სტატუტის მოთხოვნათა დაცვით .
პარალელურად, 2009 წელს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულ დაახლოებით 130 პირის საქმეზე რუსეთის წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს  მიმართა და მოითხოვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული სიცოცხლის, წამების აკრძალვისა და საკუთრების უფლების ხელყოფის დადგენა. საქმეები რუსეთის წინააღმდეგ დღემდე იხილება ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში.
გუშინ, 14 ოქტომბერს, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციამ და ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გაავრცელეს ერთობლივი პრეს-რელიზი , სადაც ხაზგასმულია საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს გააქტიურების დიდი მნიშვნელობა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი აცხადებს, რომ ამ მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები უპირველეს ყოვლისა, იმედს აძლევს დაზარალებულებს - ომისა და ეთნოწმენდის მსხვერპლ მოქალაქეებს, რომლებსაც საშუალება მიეცათ, პირადად მიმართონ ჰააგის სასამართლოს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო  სასამართლოს  2008 წლის  აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულების საქმეებზე  30 დღის ვადაში მიმართავს. ორგანიზაციის წარმოებაში არსებული საქმეები  საკუთრების უფლების მასობრივ დარღვევებს, სიცოცხლისა ხელყოფისა და მოროდიორობის სავარაუდო ფაქტებს ეხება.

Press Release :Human Rights Center will Assist Sufferers of War to Address ICC
Human Rights Center welcomes the concrete steps taken by International Criminal Court (ICC) and will help the sufferers of August 2008 war to timely address the Court in Hague.
Human Rights Center has been closely observing the process of investigation of war crimes committed during August conflict in Georgia. In 2011, Norwegian Helsinki Committee published report “Unable or Unwilling”  in preparation of which Human Rights Center also participated. The report concludes:  “Overall, it would seem that the information provided by the survey of the ECHR applicants indicates that the Georgian authorities are at least both partly unable and partly unwilling to conduct an effective investigation into international crimes allegedly committed during and after the August 2008 war”. Therefore, the need of active steps from the ICC for the investigation of these crimes was raised.
With the active participation of Human Rights Center, the Coalition for International Criminal Court was created  which addressed the prosecutor of ICC with a petition in 2012 with the request to investigate the cases of those who suffered during August War of 2008 and bring the perpetrators to justice. The member non-governmental organizations considered that the investigation opened by Georgian and Russian investigative bodies was in conflict with the requirements of Rome Statute .
In 2009, Human Rights Center addressed the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding cases of approximately 130 alleged sufferers of August 2008 war and argued the violation of the right to life, prohibition of torture and illegal deprivation of property. These cases are still ongoing in ECtHR.
Yesterday, on October 14, International Federation of Human Rights (FIDH) and Human Rights Center disseminated a joint press-release which underlines the significance of new undertakings under ICC regarding the investigation of crimes in Georgia . Human Rights Center considers that the steps taken into this direction give hope to the sufferers in the first place – the people who suffered the consequences of war and ethnic cleansing and who will be able to directly address the ICC.
Human Rights Center will address ICC regarding the cases of sufferers of 2008 August war in 30-day term. These are the cases of mass violation of property rights, deprivation of life and looting which have been studied by the organization.