ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კართუბნის მოსახლეობა ამავე სოფელში მცხოვრები ძმების - ნიკოლოზ და დავით კაპანაძეების დაცვას ითხოვენ. ძმები შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები არიან, მშობლები 8 წლის წინ გარდაეცვალათ. მარტხოელად დარჩენილი ძმების მოვლა მეზობლებმა კაპანაძეების ნათესავს, გია მირიანაშვილს სთხოვეს. ამ უკანასკნელმა კი ძმების ქონება მიითვისა.
„მირიანაშვილმა ძმების კუთვნილი ნაკვეთი, პირუტყვი და საყოფაცხოვრებო ნივთები მიითვისა. ნიკოლოზსა და დავითს რუსთავში ბინა აქვთ, სადაც, სავარაუდოდ, მირიანაშვილის შვილები ცხოვრობენ. ძმების კუთვნილი პენსიაც გია მირიანაშვილს გამოაქვს. ძმები ვერ სარგებლობენ კომუნალური მომსახურეობით. სახლი, სადაც ცხოვრობენ ავარიულ მდგომარეობაშია. კაპანაძეების გამოკვებაზე მეზობლები ზრუნავენ“, - აღნიშნა ადგილობრივმა ზეინაბ შუბითიძემ.
კაპანაძეების მეზობლები ძმების მეურვეობის უფლებას ითხოვენ, რადგან მათ სამედიცინო დახმარება სჭირდება, რასაც მათი ამჟამინდელი მეურვე გია მირიანაშვილი ვერ უზრუნველყოფს. მირიანაშვილთან ინახება ძმების პირადობის მოწმობებიც, რომელიც მოთხოვნის მიუხედავად, არ დაუბრუნა მათ.
„გვითხრა, რომ ჩემთან გადავიყვან საცხოვრებლად და იქ კარგად მივხედავო. როგორც გავიგეთ, ვიღაც ფერმერს გაურიგდა, რომ ბიჭებს მწყემსებად გაუგზავნიდა. ალბათ, ფულს თავად აიღებდა. ჩვენ არ მივეცით მათი წაყვანის უფლება. გვეშინია, საცხოვრებელი სახლიც არ გაუყიდოს”, -განაცხადა მაყვალა ჩალაბაძემ.
ადგილობრივებმა 24 სექტემბერს ერთობლივი განცხადებით №2933 მიმართეს სოციალური სააგენტოს ლაგოდეხის განყოფილების უფროსს თამაზ კაკიაშვილს.
„ძალიან გთხოვთ, მიაქციოთ ყურადღება, შეამოწმოთ თუ რა ცუდ მდგომარეობაში არიან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ძმები დავით და ნიკოლოზ კაპანაძეები“, – აღნიშნულია განცხადების ბოლოს.
3 ნოემბერს, კართუბნის მოსახლეობამ დახმარებისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისს მიმართა. ისინი მოითხოვდნენ, რომ ძმებს თავიანთი ქონება თავად მოხმარებოდათ და არა მათ ნათესავს.
კართუბნის გამგებლის წარმომადგენლის, იოსებ ვარდიაშვილის განცხადებით, სოციალური აგენტი იყო მისული ძმებთან, რომელიც აუცილებლად დაეხმარება მათ.
სოციალური სააგენტოს ლაგოდეხის განყოფილების უფროსმა, თამაზ კაკიაშვილმა კი აღნიშნა, რომ ძმებ კაპანაძეების მდგომარეობის მონიტორინგს სოციალური აგენტი ახორციელებდა და მისი დასკვნით, ძმები მართლაც რთულ პირობებში ცხოვრობენ. კაკიაშვილის თქმით, მოვლენების განვითარებას 20 ნოემბრამდე დააკვირდებიან.
Humanrights.ge გია მირიანაშვილსაც დაუკავშირდა, რომელმაც ჩვენთან საუბრისას განაცხადა, რომ ძმებ კაპანაძეების საცხოვრებელ ოთახს არემონტებს, რისთვისაც 8 წლის მანძილზე ვერ მოიცალა. მირიანაშვილის განცხადებით, ძმები მისი ბიძაშვილები არიან და მათ მეზობლებზე უკეთ მოუვლის: „ნაკვეთი არ გამიყიდია, ოთახები ბიჭებმა თავად დაანგრიეს, დენი ორჯერ შევუყვანე და გააფუჭეს, იმიტომ აღარ ვუკეთებ, რომ დენმა არ დაარტყათ“.
კართუბნის მკვიდრ მაყვალა ჩალაბაძის განცხადებით, ოფიციალური მიმართვის საფუძველზე, სოციალური სააგენტოდან მიიღეს პასუხი, რომ ძმების მეურვეობა კვლავ გია მირიანაშვილს დაეკისრა, ის კი ძმებს საკუთარ სახლში წაიყვანს მოსავლელად. აღნიშნულის გამო მეზობლები აღშფოთებული არიან, მათი თქმით, ძმებს მირიანაშვილს არ დაუთმობენ.
კართუბნის მოსახლეობამ ძმებ კაპანააძეების საკითხთან დაკავშირებით შსს ლაგოდეხის რაიონულ პოლიციაში შეიტანა საჩივარი. ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის იურისტის, ლია ხუროშვილის განმარტებით, კაპანაძეებმა უნდა გამოხატონ თავიანთი სურვილი, რომ საცხოვრებელი ადგილი შეიცვალონ.  თუ გია მირიანაშვილი სასამართლოს მიერ არ არის ცნობილი მხარდამჭერად, უფლება არა აქვს ისინი წაიყვანოს თავისთან.

Dispute on Guardianship
Population of Kartubani village in Lagodekhi municipality requests defense of the brothers - Nikoloz and Davit Kapanadzes. The brothers are disabled persons and their parents died 8 years ago. The neighbors asked relative of the family Gia Mirianashvili to take care of the brothers; however, the relative misappropriated the property of the disabled persons.
“Mirianashvili misappropriated the plot, cattle and household things of the brothers. Nikoloz and Davit have a flat in Rustavi, where supposedly Mirianashvili’s children live in now. Gia Mirianashvili receives the pension of the brothers. The disabled persons do not have electricity or other communal supplies. Their house is in bad conditions. Neighbors feed them,” resident of Kartubani village Zeinab Shubitidze said.
The neighbors of the Kapanadzes request to become guardians of the brothers because they need medical assistance that is not provided by their current guardian Gia Mirianashvili. The latter keeps birth certificates of the brothers and refuses to return them despite many requests.
“He said he will take the brothers to his house and take good care of them. As we have learned, he made a deal with a farmer, for whom the boys had to work as shepherds. Presumably, he planned to misappropriate their salaries too. We did not allow the farmer to take the boys. Now we are afraid Gia Mirianashvili may sell their house too,” neighbor Makvala Chalabadze said.
On September 24, the locals sent petition # 2933 to Tamaz Kakiashvili, the head of Lagodekhi district Social Agency Office.
“We urge your attention for the disabled brothers Davit and Nikoloz Kapanadzes, who live in bad conditions,” the petition reads.
On November 3, residents of Kartubani village applied to the Kakheti office of Human Rights Center for help. Their request is that the brothers were allowed to enjoy their own property instead their relative.
Village attorney Ioseb Vardiashvili said the social agent already visited the brothers and they will help them by all means.
Tamaz Kakiashvili said that social agent monitored conditions of the brothers and according to his report the brothers really live in difficult conditions. Kakiashvili said they will observe further developments into the case before November 20 and then make decision.
Humanrights.ge contacted Gia Mirianashvili who said he is renovating the flat of the brothers that he could not do for the past 8 years. Mirianashvili said the Kapanadzes are his cousins and he would take better care of them than the neighbors. “I have not sold their plot. The boys destroyed the room themselves; I twice repaired their electricity supply but they spoiled them. Now I am not repairing it because I am afraid they might be struck by electricity.”
Neighbor Makvala Chalabadze said based on the official petition they received a notification from the Social Agency that Gia Mirianashvili is still a guardian of the brothers. The neighbors are astonished with the decision and claim they will not allow Mirianashvili to take the brothers to his house.
Kartubani village population has appealed to the Lagodekhi district police. Lawyer of Human Rights Center Lia Khuroshvili said the Kapanadzes should decide whether they wish to change place of residence. If the court does not declare Gia Mirianashvili their supporter, he will not be able to take the brothers to his house.