საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების იმპლემენტაცია საერთო სასამართლოებში ხარვეზიანად წარიმართა
2015 წლის 20 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა გამართა მრგვალი მაგიდა თემაზე: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილების, „გიორგი უგულავა საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, იმპლემენტაცია საერთო სასამართლოების პრაქტიკაში. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საერთო სასამართლოების მოსამართლეები, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლომ 2015 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილებით დაადგინა სტანდარტი, რომელიც სისხლის სამართალწარმოების პროცესში უნდა დაიცვას სახელმწიფომ, ბრალდებული პირის თავისუფლების ხელშეუხებლობის უფლების უზრუნველყოფის მიზნით. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ადგენს კონკრეტულ წინაპირობებს, რომლითაც განამტკიცებს სახელმწიფოს მიერ თავისუფლების შეზღუდვის დასაბუთების და უკიდურესი საჭიროების ვალდებულებას. ამ თვალსაზრისით, სახალხო დამცველი მართებულად მიიჩნევს სასამართლო და საკანონმდებლო ორგანოების წარმომადგენელთა ერთობლივი დიალოგის წარმართვას.
შეხვედრაზე საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ნათია კაციტაძემ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების კონსტიტუციურ პრინციპთან შესაბამისი სასამართლო პრაქტიკის დანერგვის აუცილებლობის მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ გაცემული რეკომენდაცია განიხილა. მან აღნიშნა, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილების საერთო სასამართლოების მიერ სრულყოფილად იმპლემენტაციაა აუცილებელი. ასევე აღნიშნა, რომ არასწორი იქნება ამ გადაწყვეტილების განმარტების ფორმალური მიდგომის არჩევა და ეს არ ემსახურება კონსტიტუციით დაცული თავისუფლების ხელშეუხებლობის უფლების დაცვას.
საკონსტიტუციო სასამართლომ 2015 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილებაში ნათლად გამოყო კონკრეტული წინაპირობები, რომლის დაცვა აუცილებელია საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული თავისუფლების ხელშეუხებლობის უზრუნველსაყოფად; პატიმრობა პირის მიმართ არ უნდა აღემატებოდეს 9 თვეს, მიუხედავად მის მიმართ წარდგენილი ბრალის რაოდენობისა - ეს არის ზოგადი დანაწესი, რომელიც მოქმედებს ყველა სისხლის სამართლის საქმის წარმოებისას.
პატიმრობის ვადა შეიძლება აღემატებოდეს 9 თვეს მხოლოდ მაშინ, თუ არსებობს საგამონაკლისო გარემოებები: 1. თუ პირმა დანაშაული პატიმრობაში ყოფნის პირობებში ჩაიდინა; 2. პირმა დანაშაული პატიმრობის შეფარდებამდე ჩაიდინა, თუმცა ამ დანაშაულისათვის ბრალის წაყენების საფუძველი ცნობილი გახდა პირველ საქმეზე პატიმრობის შეფარდების შემდეგ. სასამართლომ, მიუხედავად იმისა, დანაშაული ჩადენილია პატიმრობის შეფარდებამდე თუ პატიმრობის შეფარდების შემდეგ, აუცილებლად უნდა შეაფასოს საგამოძიებო მოქმედებათა თანმიმდევრობა და ბრალის წარდგენასა და ბრალის გამოვლენის საფუძველს შორის შუალედი. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების ლოგიკა გამორიცხავს განმეორებითი პატიმრობის შეფარდებას პირისთვის იმ შემთხვევაში, თუ ბრალის გამოვლენის საფუძველი და ბრალის წარდგენა დროში არაგონივრულადაა აცდენილი.
საერთო სასამართლოები ვალდებული არიან განავითარონ ერთიანი სწორი სასამართლო პრაქტიკა და არ მოხდეს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების არასწორი/არასრული განმარტება ან ინტერპრეტაცია. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ადგილი ექნება ბრალდებულის კანონიერი უფლებების დარღვევის ფაქტს და არაკონსტიტუციური საფუძვლით პირის თავისუფლების შეზღუდვას.
სახალხო დამცველის შეფასებით, საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების იმპლემენტაცია საერთო სასამართლოების მიერ ხარვეზიანად წარიმართა, რაც გამოვლინდა გ.ო.-ს და გ.უ.-ს მიმართ გამოტანილ განჩინებებში. სასამართლომ ორივე შემთხვევაში არასრულყოფილად შეაფასა ის გარემოებები, რომელთაც, საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით არსებითი მნიშვნელობა აქვს პირის პატიმრობაში ყოფნის 9 თვიანი ვადის დაცვისათვის.
დისკუსიის მონაწილეებმა საერთო სასამართლოების სისტემაში ამ დრომდე არსებული პრაქტიკა მიმოიხილეს, ასევე ისაუბრეს იმ გამოწვევებზე, რაც საკონსტიტუციო სასამართლოს ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებების გამოტანას მოჰყვა. დისკუსიამ ცხადყო, რომ არ არსებობდა ერთიანი ხედვა, თუ რა მიდგომა ჩაითვლება საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 15 სექტემბრის გადაწყვეტილების სრულყოფილ იმპლემენტაციად. შესაბამისად, სახალხო დამცველის აზრით ამ საკითხზე მსჯელობის გაგრძელება თავად საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეთა ჩართულობით აუცილებელია.

Implementation of the Constitutional Court's Decision was Flawed by the Common Courts
On 20 November 2015 the Public Defender held a roundtable discussion on the theme: implementation of the Constitutional Court's decision of 15 September 2015 in the case of “Giorgi Ugulava v. Parliament of Georgia” by the common courts. The event was attended by judges of common courts, members of the High Council of Justice and representatives of international and non-governmental organizations.
The Public Defender considers that the Constitutional Court's decision of 15 September 2015 established a standard that must be observed by the state in criminal proceedings in order to ensuredefendant’s right to freedom. The Constitutional Court’s decision sets specific conditions, which aim to strengthen state’s obligation to justify the extreme necessity for restricting freedom. In this regard, the Public Defender considers it appropriate that a dialogue be held between representatives of judicial and legislative bodies.
At the meeting Deputy Public Defender Natia Katsitadze reviewed the Public Defender's recommendation on establishing the kind of judicial practice that will ensure the use of detention as a pretrial measure in compliance with the constitutional principle. She noted that the Constitutional Court's decision of 15 September should necessarily be executed by common courts. She also underlined that formal approach to the decision would be wrong and would not serve protection of the constitutional right to inviolability of freedom.
The Constitutional Court’s decision of 15 September clearly defines the preconditions that must be necessarily observed to ensure the right to inviolability of freedom guaranteed by the Constitution of Georgia. Detention of a person shall not exceed 9 months, regardless of the number of charges filed against him - this is a general norm, which applies to all criminal proceedings.
Detention may exceed 9 months only if there are exceptional circumstances: 1. If a person commits a crime while in detention; 2. If a person had committed a crime before being ordered to detention, though grounds for filing charges for that crime became known only after indicting that person for the first crime. The court, regardless of whether the offense was committed before or after the detention, must necessarily evaluate the sequence of investigative activities and the internal between revealing grounds for presenting charges and filing charges.
The logic of the Constitutional Court’s decision rules out repeated pre-trial detention if there is unreasonable interval between revealing grounds for presenting charges and filing charges.
Common courts are bound to develop proper judicial practice and not to allow incorrect/ incomplete interpretation or definition of the Constitutional Court's decision. Otherwise, there will be violation of the defendant’s legal rights and deprivation of liberty on unconstitutional grounds.
The Public Defender considers that the Constitutional Court's decision was improperly implemented by the common courts with regard to G.O. and G.U. In both cases the court improperly assessed the circumstances which, according to the decision of the Constitutional Court, were essential for observance of the 9-month term of pre-trial detention.
Participants of the roundtable reviewed the current practice in the common court system and also talked about the challenges that followed the Constitutional Court's recent judgments. The discussion showed that there was no common view of what could be considered as the comprehensive implementation of the Constitutional Court's decision of 15 September 2015. Accordingly, the Public Defender believes it is necessary to continue discussion of the mentioned issue through the involvement of the Constitutional Court judges.