ადიგენისა და ფლატის ისტორიული მეჩეთები დანგრევის პირასაა
სოფელ ადიგენის ცენტრში ყურადღებას იქცევს ისტორიული მეჩეთის ნაშთი, რომელიც 1885-1886 წლებში აუშენებიათ. დღეს მეჩეთი დანგრევის პირასაა, არც სახურავი აქვს შემორჩენილი და კედლებიც შეიძლება დაინგრეს. ასევე ინგრევა 1927 წელს აშენებული მეჩეთი სოფელ ფლატეში. ადამიანის უფლებათა ცენტრი კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოს ადიგენისა და ფლატის მეჩეთებისთვის ძეგლის სტატუსის მინიჭებას ითხოვს.
სოფელ ადიგენის მეჩეთიდან რამდენიმე მეტრში რკინის დიდი ჯვარი დგას, რაც იმაზე მიანიშნებს, რომ სოფელში ამჟამად მართლმადიდებლებიც ცხოვრობენ. მუსლიმების ცნობით, მართლმადიდებელ გლეხებს ისტორიული მეჩეთის ეკლესიად გადაკეთება უნდოდათ, მაგრამ შემდეგ გადაიფიქრეს და ჯვრით ოდნავ მოშორებით მონიშნეს ადგილი, სადაც ეკლესიის აშენებას გეგმავენ.
სამცხე-ჯავახეთის მუფთის მოადგილის ჯამბულ აბულაძის თქმით, სოფელ ადიგენში მდებარე ავარიული მეჩეთი მოსახლეობისთვის, ერთგავარად, საფრთხესაც წარმოადგენს, რადგან შენობიდან ქვები ცვივა: „ამ საკითხზე წინა ხელისუფლების პერიოდში, ადიგენის მუნიციპალიტეტის პასუხისმგებელ პირებთან გვქონდა საუბარი. რაღაც დონეზეც მივაღწიეთ შეთანხმებას, რომ შენობა უნდა შემოგვეღობა, რათა ქვების ჩამოვარდნისგან დაცული ყოფილიყო მოსახლეობა. შემოსაღობი მასალაც გავამზადეთ, მაგრამ სამწუხაროდ, საბოლოო შეთანხმებას ვეღარ მივაღწიეთ. ადიგენის მეჩეთს სასწრაფოდ სჭირდება რესტავრაცია, რათა ერთი მხრივ, ეს ისტორიული ნაგებობა შევინარჩუნოთ და მეორე მხრივ, ადგილობრივ მოსახლეობას საფრთხე არ შეექმნას“.
განადგურების საფრთხე ემუქრება სოფელ ფლატეში 1927 წელს აგებულ მეჩეთსაც. „მაჰმადიანი მესხების მიერ აშენებულ ამ ისტორიულ ნაგებობას, ერთი მხრივ, მოუვლელობის გამო ელის დანგრევა, მეორე მხრივ კი საფრთხე ჩნდება იმ ფობიებისგან, რასაც მართლმადიდებელი ეკლესიის ზოგიერთი ადგილობრივი მოძღვარი ქადაგებს. ისინი მრევლს ჩააგონებენ, რომ „მუსლიმი ქართველი არ არის“, „მეჩეთი დანგრეული ეკლესიების ქვებით არის აშენებული“. დღესდღეობით ამ მეჩეთის გადარჩენის ერთ-ერთი გზა არის მისთვის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მინიჭება, რის შემდეგაც ხელისუფლებაც და საზოგადოებაც ვალდებული იქნება, დაიცვას ის განადგურებისგან“, - ამბობს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, ალეკო ცქიტიშვილი.
„ვფიქრობ, აუცილებელია, სახელმწიფომ იზრუნოს ჩვენს წარსულ კულტურულ მემკვიდრეობაზე და აღადგინოს ეს მეჩეთები, მიანიჭოს მათ ძეგლის სტატუსი. სამცხე-ჯავახეთში ძალიან ბევრი ისტორიული მეჩეთია. სახელმწიფომ უნდა იზრუნოს მათზე და პირვანდელი სახე დაუბრუნოს. ეს კიდევ უფრო გაალამაზებს ჩვენს ქვეყანას. სალოცავი არ უნდა იყოს გაპარტახებული, გაველურებული, საქონელი არ უნდა შედიოდეს შიგნით და ა.შ. ყველამ უნდა გავითავისოთ, რომ ეს არის ჩვენი კულტურა და ისტორია, პატივი უნდა ვცეთ ერთმანეთს და მოვუაროთ ისტორიულ ძეგლებს. სამწუხაროდ, ამ ხნის მანძილზე არაფერი შეცვლილა. იმედს გამოვთქვამთ, რომ ფლატის მეჩეთი, ისევე როგორც სხვა ისტორიული მეჩეთები, მალე მიიღებს ძეგლის სტატუსს“, - აცხადებს ჯამბულ აბულაძე.
ფლატის დაზიანებული შენობის აღდგენასა და რესტავრაციას ადგილობრივი მართლმადიდებლების ნაწილიც ითხოვს, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი წინააღმდეგი არიან, შენობამ მეჩეთად იფუნქციონიროს.
„არ ვიცით, ვისი აშენებულია ეს შენობა, ქართველების თუ თურქების. ეს იყო ჩვენი სოფლის უნიკალური შენობა და გვინდა, რომ ასე დარჩეს. მეჩეთად არ გვინდა! ადრე ამ შენობაში გვქონდა მაღაზია, კლუბი, ბიბლიოთეკა. აქ მეჩეთი არასდროს ყოფილა. ახლა კი შენობა ინგრევა და ჩვენი სურვილიცაა, რომ ის აღდგეს. შენობიდან ქვები ცვივა და საშიშია. შიგნით საქონელიც შედის ხოლმე, რაც ასევე, ცუდია“, - აღნიშნავს ადგილობრივი ვაჟა ჭიტაძე.
ფლატის მეჩეთის განზრახ დაზიანების ფაქტზე humanrights.ge გასულ წელს წერდა. 2014 წლის 17 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას და მოითხოვა გამოძიების დაწყება სოფელ ფლატეში არსებული ისტორიული მეჩეთის, სავარაუდოდ, განზრახ დაზიანების ფაქტთან დაკავშირებით. ორგანიზაციამ ფაქტების შესწავლა და დამნაშავე პირთა პასუხისგებაში მიცემა მოითხოვა. თუმცა, საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ საქმე გამოსაძიებლად ადიგენის რაიონის პოლიციის სამმართველოს  გადასცა. თუმცა, ფლატის მეჩეთის დაზიანების ფაქტი სახელმწიფოსგან დღემდე რეაგირების გარეშე რჩება.
სამცხე-ჯავახეთის მუფთის, მამუკა ვაშაყმაძის თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული მეჩეთები მუსლიმთა სამმართველოს სარგებლობაში გადაეცეს. მისი თქმით, ამ გზით ისტორიული მეჩეთები დანგრევას გადაურჩება.
„ამ ეტაპზე სამცხე-ჯავახეთში მხოლოდ მირაშხანის მეჩეთია მუსლიმთა სამმართველოს სარგებლობაში. დანარჩენი მეჩეთები ან ეკონომიკის სამინისტროს დაქვემდებარებაშია, ან ადგილბობრივი თითმმართველი ორგანოს, ან ზოგიერთი ფიზიკური პირის კერძო საკუთრებაში. ზოგიერთ მეჩეთს ძეგლის სტატუსი აქვს მინიჭებული, ზოგიერთი დღესაც კლუბად რჩება, ზოგიერთი კი საქონლის საწყობად და თივის შესანახად გამოიყენება. ეს არის ყველაზე მტკივნეული თემა ყველა ქართველი მუსლიმისათვის. ადიგენისა და ფლატის მეჩეთებს რაც შეეხებათ, სახელმწიფომ კეთილი ნება უნდა გამოთქვას და ეს მეჩეთები კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლად დაარეგისტრიროს. იქ, სადაც მუსლიმი მრევლი არ ცხოვრობს, მეჩეთის ამოქმედებას არ ვითხოვთ. ასეთ შემთხვევაში, უნდა მოხდეს მეჩეთისთვის ძეგლის სტატუსის მინიჭება და მისი რესტავრაცია. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს მეჩეთები განადგურდება და ეს ყველაფერი ჩვენს ქვეყანას სირცხვილად შემორჩება“, - აცხადებს მამუკა ვაშაყმაძე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, აღნიშნული ძეგლების მოვლა-პატრონობა, უპირველესად, სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა. მისი თქმით, ხელისუფლებამ უნდა გაატაროს ქმედითი ზომები, რათა თავიდან ავიცილოთ ამ ძეგლების მიზანმიმართული დაზიანება და განადგურება: „რელიგიური უმცირესობების კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლები ჩვენს თვალწინ ნადგურდება. არა აქვს მნიშვნელობა, ძეგლის სტატუსი ოფიციალურად აქვს თუ არა მინიჭებული. ამას სხვადასხვა მიზეზი აქვს. ზოგჯერ ეს არის მიზანმიმართული დაზიანება და ნგრევა, როგორც ეს მოხდა ფლატის მეჩეთის შემთხვევაში, როცა ზარზმის მონასტრის წინამძღვრის თაოსნობით, ფლატეს მეჩეთის პერანგის ქვები გადაიტანეს ზარზმის მონასტრის ტერიტორიაზე. ზოგჯერ, ეს არის ელემენტარული უცოდინრობა, მემკვიდრეობის მაღალი მნიშვნელობის შეუფასებლობა და დაუფასებლობა, რის გამოც საზოგადოება არ თვლის თავს მოვალედ, უპატრონოს და მოუაროს ამ  საუნჯეს. საბოლოო ჯამში კი ყველაფერი მაინც თავს იყრის სახელმწიფოს პასუხისმგებლობასთან. ხელისუფლებამ უნდა გაატაროს ზომები, ადმინისტრაციული თუ სისხლის სამართლის წესით,  რათა არ ხდებოდეს ამ ძეგლების მიზანმიმართული დაზიანება და განადგურება; ხელისუფლება უნდა იყოს დაინტერესებული, იმ ძეგლებს, რომლებსაც ოფიციალურად არა აქვს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი, ეს სტატუსი მიენიჭოს, რათა ამ გზით უფრო გარანტირებული იყოს  მათი დაცვა და მოვლა-პატრონობა; ხელისუფლება უნდა იყოს დაინტერესებული, საზოგადოება მეტად იყოს ინფორმირებული, რა სიმდიდრის მფლობელია.  კარგია, რომ 2012 წელს  კულტურის მინისტრის ბრძანებით ათობით ნაგებობებს, მათ შორის - მეჩეთებს, მიენიჭა ძეგლის სტატუსი. ეს პროცესი უნდა გაგრძელდეს“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, ადიგენისა და ფლატის მეჩეთებისთვის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მინიჭების მოთხოვნით, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოს მიმართა. სააგენტოს გენერალური დირექტორის, ნიკოლოზ ანთიძის თქმით, საბჭო რამდენიმე დღეში განიხილავს ამ მეჩეთების საკითხს.

Historical Mosques of Adigeni and Phlate Are on the Edge of Collapse
Remnants of the historical mosque attract attention in the center of Adigeni village, which was built in 1885-1886. Today, the mosque is on the edge of collapse – it has no roof and the walls may fall down any time. Another mosque in Phlate village, constructed in 1927, is also in poor conditions. Human Rights Center requests the National Agency for the Preservation of Cultural Heritage to grant status of cultural heritage to the mosques in Adigeni and Phlate villages.
There is a huge iron cross several meters away from the Adigeni mosque, which shows that nowadays orthodox people also live in the village. According to Muslims, local Orthodox people wanted to transform the mosque into a church but then changed their mind; they marked a new place nearby the mosque with the cross and they are going to build a church there.
Deputy Mufti of Samtskhe-Javakheti region Jambul Abuladze said the half-demolished mosque in the village creates threat for locals because stones are falling down from the walls. “During the previous government we had negotiations with the officials of the Adigeni district administration. We had reached some agreement – we had to fence the building to protect people from stones. We prepared the materials but finally our agreement cancelled. The mosque in Adigeni needs immediate reconstruction to preserve the historical building and to protect locals from the threat.”
The Phlate Mosque also faces threat of deconstruction. “The historical mosque constructed by Muslim Meskhs may ruin because of carelessness but on the other hand it may be targeted by the phobias which are instilled by some local Orthodox clergies. They teach people that “Georgians are not Muslim,” or “the Mosque was built by the stones of the ruined church.” Nowadays, the only way to save this mosque is to grant status of cultural heritage to it after what the government and society will be obliged to protect it from deconstruction,” executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said.
“I think it is necessary that the state took care of the cultural heritage and restore the mosques, grant status of the heritage to them. There are many historical mosques in Samtskhe-Javakheti. The state shall take care of them and restore them. It will make our country more attractive. Sites of religious worship should not be destroyed, raided and insulted by domestic animals. Everybody should be aware that it is our culture and history; we must respect each other and take care of historical places. Unfortunately nothing has changed in this direction, we hope the Phlate Mosque as well as other historical mosques, will receive the status,” Jambul Abuladze said.
Part of local Orthodox population also requests restoration of the damaged building in Phlate although they are against its functioning as a mosque.
“We do not know who constructed this building – Georgians or Turkish people. It was unique building of our village and we want to preserve it. We do not want it to be a mosque! In the past we had a shop, club and library in this building. It has never been a mosque. Now, the building is ruining and we also want to restore it. Stones are falling from the walls and it is dangerous. Cows enter there that is bad too,” local Vazha Tchitadze said.
Last year humanrights.ge wrote about the premeditated damage of the Plate mosque. On December 17, 2014 Human Rights Center addressed the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and requested investigation into the alleged fact of premeditated damage of the Plate village and punishment of the perpetrators. However, the Chief Prosecutor’s Office forwarded the case for further investigation to the Adigeni district police division. The fact is still not investigated.
Samtskhe-Javakheti region Mufti Mamuka Vashakmadze said it is significant that the mosques were assigned to the Muslim Department – it will save the mosques from collapse.
“Nowadays, the Muslims Department owns only one mosque in the region – Mirashkhani Mosque. The others belong either to the Ministry of Economics or to local self-governmental body or to physical persons. Some mosques have status of cultural heritage whilst others are clubs, warehouse or hay store-house. It is the most painful topic for Georgian Muslims. AS for Adigeni and Phlate Mosques, the state shall have a kind will to register them as cultural heritage. We do not request functioning of mosques where Muslim people do not live but the mosques shall have status and be restored. Otherwise, the mosques will ruin and it will be shame for our country,” Mamuka Vashakmadze said.
Executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili believes it is state responsibility to take care of the mosques. He said the government shall take effective measures to avoid purposeful damage of the mosques. “Cultural heritage of religious minorities are ruining in front of us. It makes no difference whether it has official status of heritage or not. It has many reasons. Sometimes they are purposefully damaged and ruined like it happened in case of Phlate mosque when under supervision of the leader of the Zarzma Monastery stones of the mosque were taken to the Zarzma Monastery. Sometimes it is caused by lack of knowledge, disrespect of cultural heritage for what society does not think they are responsible to take care of the heritage. Finally, it leads us to the state responsibility. The government shall take measures, in accordance to the administrative or criminal law, to protect the sites of worship from purposeful damage. The government shall be interested in granting the status of cultural heritage to those places because it will guarantee its preservation. The government shall be interested to be more informed about the wealth of the country. It was good that in 2012, based on the edict of the Minister of Culture dozens of temples, including mosques, received the status. This process shall continue.”
Human Rights Center addressed to the National Agency for the Preservation of the Cultural Heritage with the request to grant the status of cultural heritage to the mosques in Adigeni and Plate. Director General of the Agency Nikoloz Antidze said the Council will discuss the case of mosques in several days.