ცხინვალის იზოლატორში საქართველოს ორი მოქალაქე რჩება
20 იანვარს   ინცინდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში ერგნეთში გამართულ რიგით  62-ე შეხვედრაზე  განსახილველ საკითხთა სიაში ე.წ. „საზღვრის“ უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით დაკავებები განიხილეს. სუს-ის ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის ირაკლი ბერაიას განცხადებით, ბოლო ერთ თვეში 11 დაკავებულიდან ყველა მათგანი გათავისუფლებულია, თუმცა ცხინვალის ციხეში საქართველოს ორი მოქალაქე რჩება, რომელთაც  ე.წ. „საზღვრის“ დარღვევის ბრალდებით ცხინვალის სასამართლომ ერთწლიანი პატიმრობა შეუფარდა.
,,ბოლო შეხვედრიდან დღემდე ე.წ. „საზღვრის“ დარღვევის 11 ფაქტი დაფიქსირდა. აქედან სამი ფაქტი - 2016 წლის იანვრის თვეში. დღევანდელი მონაცემებით უკანონო პატიმრობაში საქართველოს ორი მოქალაქე რჩება, რომლებიც 2015 წლის ნოემბერში და 2015 წლის აპრილში დააკავეს. სასაუბრო თემებს ასევე განეკუთვნებოდა ე.წ საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერების, ღობეებისა და მავთულხლართების უკანონოდ აღმართვის ფაქტები, რაც უხეშად არღვევს ჩვენი მოქალაქეების უფლებებს და ზღუდავს მათ თავისუფალ გადაადგილებას“, - განცხადა შეხვედრის შემდეგ ჟურნალისტებთან  სუს-ის ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა.
ირაკლი ბერაიას განცხადებით, შეხვედრაზე ოსურ მხარეს ერთი კვირის წინ დაკარგული რუსი ჯარისკაცის ძებნაში დახმარება ქართული მხარისთვის არ უთხოვია. როგორც სააგენტო “ოს ინფო" იუწყება, 19 წლის ვიქტორ ივანოვის სამძებრო სამუშაოებში ჩართულნი არიან სამართალდამცავები. ცხინვალის ქალაქის ქუჩებში დაკარგული ჯარისკაცის ფოტოებია, ხოლო მისი პოვნისთვის ჯილდოდ ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლებამ 150 000 რუსული რუბლი დაასახელა.
საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს დავით ბაშარულის გარადაცვალებასთან დაკავშირებით კითხვები აქვთ,  რომელიც  ოკუპირებული ახალგორიდან წელიწადნახევრის წინ  გაუჩინარდა. გაუჩინარებიდან რამდენიმე თვეში კი ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ 19 წლის დავით ბაშარული გარდაცვლილი იპოვეს.
,,რაც შეეხება დავით ბაშარულის ცხედრის ექსპერტიზის საკითხს, მინდა გითხრათ, რომ არის ძალიან ბევრი კითხვა მის საეჭვო ვითარებაში გარდაცვალებასთან დაკავშირებით. ექსპერტიზის შედეგები, რომლებიც ჩატარებული არის ვლადიკავკაზში არ ემთხვევა ექსპერტიზის შედეგებს, რომლებიც ჩატარებული არის თბილისში. ბუნებრივია, სანამ ჩვენ არ მივიღებთ ამომწურავ პასუხებს, იმ კითხვებზე რაც გვაქვს, ბუნებრივია, მუდმივად დავსვამთ კითხვებს“,- განცხადა ბერაიამ.
შეხვედრაზე საუბარი სამეურნეო ნაწილსაც შეეხო, კერძოდ კი ტირიფონის არხის იმ ნაწილის გაწმენდვით სამუშაოებს, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს.

Two Citizens of Georgia Remain in Tskhinvali Detention Setting
On January 20, the 62nd round of the meetings in the frame of the Incident Prevention and Response Mechanism was organized in Ergneti village. Detention of people for alleged illegal crossing of the so-called border was one of the topics on the meeting agenda. Head of the analytic department of the State Security Service of Georgia Irakli Beraia said all of 11 detainees were freed for the past one month but two more citizens of Georgia still remain in the Tskhinvali based prison. Tskhinvali court sentenced them to one-year imprisonment for illegal crossing of the so-called border.
“11 facts of illegal crossing of the so-called border occurred since the last meeting. Three of them occurred in January 2016. Nowadays, only two citizens of Georgia are arbitrarily imprisoned in Tskhinvali – one of them was arrested in November 2015 and second in April of 2015. Another topic of our discussion was illegal erecting of banners, fences and wire-fences alongside the so-called border that blatantly violate the rights of our citizens and restrict their right to movement,” the head of the Analytical Department told journalists after the meeting.
According to Beraia, during the meeting the Ossetian side did not ask the Georgian side for assistance in the search of a Russian soldier who disappeared a week ago. According to the news agency OsInfo, law enforcement officers are looking for Viktor Ivanov, 19. His photos are hanging in the streets of Tskhinvali and the local de-facto authority promised award of 150 000 Russian Ruble to a person who will find him.
Representatives of the Government of Georgia have questions about the death of Davit Basharuli, who disappeared in the occupied Akhalgori one and half year ago. Several months later, representatives of the Tskhinvali de-facto government said that 19-year-old Davit Basharuli was found dead.
“As for the expertise of Davit Basharuli’s body, I would like to say that we have many questions about his death. The results of the expertise, which was conducted in Vladikavkaz, do not coincide with the results of the Tbilisi conducted expertise. It is natural that until we do not get comprehensive answers to all our questions, we keep on asking them,” Beraia said.
The participants spoke about agricultural issues too; namely they spoke about cleaning works of the Tiriponi channel, which is located on the occupied territory.