თელავის საკრებულომ ორი მაღალჩინოსნისთვის ავტომობილების შესაძენად 45 000 ლარი გამოყო
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის არჩილ თხლაშაძისა და მისი მოადგილის, გია გიგიაშვილის ავტომობილების შესაძენად ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 45 000 გამოიყო.
„ჩემი ავტომობილი ამორტიზებული იყო, ჩემს მოადგილეს კი სამსახურის მანქანა არ ჰყავდა და საკუთარი მანქანით დადიოდა სამსახურეობრივ საქმეებზე. ამიტომ საკრებულოს გადაწყვეტილებით, ავტომობილების შესაძენად 45 000 ლარი გამოიყო“,- განაცხადა საკრებულოს თავმჯდომარემ.
მისი განმარტებით, ტენდერი უახლოეს დღეებში გამოცხადდება და ამის შემდეგ იქნება ცნობილი ავტომობილების მარკებიც.
საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე გია გიგიაშვილი ამბობს, რომ მას ავტომობილი სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებისთვის აუცილებლად სჭირდება. იგი აქამდე საკუთარი „გოლფის“ მარკის ავტომობილით სარგებლობდა: „მუდმივად მიწევს სასოფლო-სამეურნეო მიწების მონახულება, ამასთან კომერციული ფართების შესახებ ინფორმაციის გარკვევა, ამიტომ გადაადგილებისთვის საჭირო იყო სამსახურის მანქანის გამოყოფა“.
საკრებულოს თავმჯდომარისა და მისი მოადგილის ავტომობილებისთვის გამოყოფილ თანხას  არამიზნობრივ  ხარჯებს უწოდებს თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატი ნიკოლოზ ვარდოშვილი. მისი თქმით, დაუშვებელია, რომ საკრებულოს თავმჯდომარისა და მისი მოადგილის ავტომანქანების შესყიდვაზე გაცილებით მეტი თანხაა გამოყოფილი, ვიდრე, მაგალითად, სოციალურად დაუცველთა ერთიან ბაზაში მყოფი მოქალაქეების ერთჯერადი ფინანსური დახმარების პროგრამისათვის.
„სოციალურად დაუცველთა ერთიან ბაზაში მყოფი მოქალაქეებისათვის ერთჯერადი ფინანსური დახმარების პროგრამისთვის 41 000 ლარი გამოიყო, კულტურული მემკვიდრეობის სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის 47 000 ლარი. ამ დროს კი საკრებულო ძვირადღირებულ ავტომობილებს ყიდულობს და თავმჯდომარისა და მისი მოადგილის მანქანების შესაძენად 45 000 ლარს გამოყოფს, რაში სჭირდებათ ძვირადღირებული მანქანები“,- აღნიშნა ნიკოლოზ ვარდოშილმა.

Telavi Municipal Board Allocated 45 000 Lari for the Procurement of Vehicles for Two Senior Officials
January 26, 2016
Local budget allocated 45 000 GEL to purchase vehicles for the chairman of the Telavi Municipal Board Archil Tkhlashadze and his deputy Gia Gigiashvili.
“My service car was amortized and my deputy did not have service car at all; he used his personal car for business purposes. So, the municipal board decided to allocate 45 000 lari to purchase cars for us,” the chairman of the Municipal Board said.
He clarified that the municipal board will announce tender in near future and everybody will be informed about it.
Deputy chairman Gia Gigiashvili said he needs a car to perform his duties properly. Until now, he used his own car for business purposes. “I have to visit agricultural lands quite often; also I have to inquire situation about commercial units so I need service car.”
Deputy of the Telavi Municipal Board Nikoloz Vardoshvili said it is unreasonable expenditure of budget funds. He said it is inadmissible to allocate more funds on the procurement of the vehicles for two senior officials than for the financial aid program for socially vulnerable population of the district.
“41 000 lari was allocated for the financial aid program for socially vulnerable citizens and 47 000 lari for the rehabilitation works of cultural heritage. In parallel to that, the municipal board intends to purchase expensive cars for the chairman and his deputy for 45 000 GEL,” Nikoloz Vardoshvili said.