სახელმწიფო აუდიტის ანგარიში-გორსა და კასპის მუნიციპალიტეტში არსებულ დარღვევებზე
18 მარტს გორის უნივერსიტეტში სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის წარმომადგენლებმა შეხვედრა გამართეს. შეხვედრაზე მათ თვითმმართველობის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლებს 2010 -2013 წლებში გორისა და კასპის მუნიციპალიტეტებში განხორციელებული მოკვლევის შესახებ ანგარიში გააცნეს.
ანგარიშში მოცემული  დარღვევები, ძირითადად შესყიდვებს, ინვენტარიზაციას, სახელმწიფო ქონების იჯარით გაცემასა და ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილს ეხებოდა.    აუდიტის სამსახურს შენიშვნები ჰქონდა ინფრასტრუქტურული პროექტების ხარისხთან და ჩაბარების ვადებთან, ასევე სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით გათვალისწინებული სამუშაოების შესრულებასთან დაკავშირებით.
„ჩვენ გვაქვს მასალები, რომლებიც მეტყველებს რომ არის გარკვეული დარღვევები და ხარვეზები, რომლებიც იკვეთება როგორც კასპში, ასევე გორის მუნიციპალიტეტში.   ჩვენს მიზანს არ წარმოადგენს, რომ  პასუხისგებაში მიეცეს რომელიმე კონკრეტული ადამიანი,  არამედ  ჩვენი მიზანია, ამ ადამიანებთან ერთად პრობლემების მოგვარებაზე ვისაუბროთ და გადავწყვიტოთ, როგორ ვაპირებთ ამ პრობლემების მოგვარებას“, - განცხადა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ხელმძღვანელმა ლაშა თორდიამ.
აღნიშნულ წლებში გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობას ორი ხელმძღვანელი ჰყავდა, ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის დროს დავით ხმიადაშვილი, ხოლო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, ხმიადაშვილი გადადგა, მიუხედავად იმისა, რომ თვითმმართველობის არჩევნები 2014 წელს უწევდა. ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ, გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლად საკრებულომ კოალიცია  ,,ქართული ოცნების“ წევრი პაპუნა კობერიძე დანიშნა.
მაშინდელი მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელი პირებიდან შეხვედრას არცერთი მათგანი არ ესწრებოდა. თუმცა, შეხვედრაზე  იმყოფებოდა გორის ამჟამინდელი მერი ზურაბ ჯირკველიშვილი და გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის პირველი მოადგილე გია წვერავა.
„ჩვენთვის ანგარიშის მოსმენა საინტერესოა იმ თვალსაზრისით, რომ დაშვებული შეცდომები კვლავ აღარ გავიმეოროთ”,- აღნიშნა ზურაბ ჯირკველიშვილმა.

State Audit Report on the Violations in Gori and Kaspi Municipalities
On March 18, representatives of the State Audit Service held meeting in the Gori State University. They presented the report of the monitoring results from 2010-2013 in Gori and Kaspi municipalities to the representatives of local self-governmental bodies, NGOs and media.
The violations highlighted in the report mostly refer to procurements, equipment, leasing out of state properties and budget expenditure part. The audit service had remarks about the quality and delivery terms of infrastructural projects, also with the implementation of the works envisaged under the Village Support Program.
“We have materials, which show that there are some violations and shortcomings both in Kaspi and Gori municipalities. Our goal is not to punish any concrete person but we aim to speak about the resolution of these problems with these people and decide how to tackle these problems,” head of the State Audit Service Lasha Tordia said.
In the report period Gori district administration had two governors – Davit Khmiadashvili of the United National Movement, who resigned after 2012 Parliamentary Elections although the next local self-governmental elections were scheduled in 2014. After his resignation, Papuna Koberidze of the Coalition Georgian Dream was appointed to the position of district governor by the Gori municipal board.
None of the previous governors attended the report presentation. However, acting Gori City Mayor Zurab Jirkvelishvili and Gori district deputy governor Gia Tsverava attended the presentation.
“It was interesting to hear the report to avoid same mistakes in future,” Zurab Jirkvelishvili said.