კამპანია „სამართალი ითხოვს“ შეხვედრებს იწყებს
სასამართლო სისტემაში დღეს არსებული  კრიზისი, არაჯანსაღი პროცესები და ხარვეზიანი კანონმდებლობა საფრთხეს უქმნის სამართლიანი სასამართლოს იდეას საქართველოში და მართლმსაჯულების მაძიებელი პირის კონსტიტუციურ უფლებას, მისი საქმე განიხილოს დამოუკიდებელმა, მიუკერძოებელმა და კომპეტენტურმა მოსამართლემ. განვითარებულ კრიზისს, მოსამართლეებზე არაჯანსაღ გავლენასა და კონკრეტული ჯგუფების მიერ მათზე კონტროლის გამყარებას ხელს უწყობს ხარვეზიანი კანონმდებლობა, შესაბამისად, აუცილებელია საკანონმდებლო ცვლილებების დაუყოვნებლივ განხორციელება. სწორედ რეალური რეფორმების და სასამართლო ხელისუფლების გარე და შიდა გავლენებისგან გათავისუფლების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის  მიერ წარმოებული კამპანია „სამართალი ითხოვს“.
კამპანიის ძირითად მოთხოვნას წარმოადგენს უსამართლო, გაუმჭვირვალე და არაკონსტიტუციური პროცესის გზით სასამართლო კორპუსის დაკომპლექტების შეჩერება და მოსამართლის დანიშვნის გამჭვირვალე, სამართლიანი და დასაბუთებული სისტემის დაუყოვნებლივ შექმნა. კამპანია ასევე ითხოვს გაუქმდეს კრიტიკულად განწყობილი მოსამართლეების წინააღმდეგ დისციპლინური დევნის გამოყენების შესაძლებლობა, დაჩქარდეს სასამართლო რეფორმა და უსაფუძვლო დაყოვნების გარეშე ამოქმედდეს სასამართლოში შემთხვევითობის პრინციპზე დაფუძნებული საქმის განაწილების ელექტრონული სისტემა.
კოალიცია, რომელიც ახორციელებს კამპანიას „სამართალი ითხოვს“ 2011 წლიდან მუშაობს სასამართლო სისტემის რეფორმის საკითხებზე. ამდენად, დღეს კოალიციას ჩამოყალიბებული აქვს ხედვა სასამართლო სისტემის გარდაქმნის პროცესში განსახორციელებელი რეფორმების ძირითად მიმართულებებზე, რაც მოემსახურება სამართლიანი, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლოს შექმნის იდეას.
ამასთან, სასამართლო ხელისუფლებაში დღეს არსებული გამოწვევებისა და სისტემური პრობლემების დროულად მოგვარების მიზნით, კოალიცია ამზადებს დეტალურ სარეფორმო წინადადებებს და ამ პროცესში გამოხატავს დაინტერესებას, სასამართლო სისტემის რეფორმირების საკითხებზე შეხვდეს და ესაუბროს საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, პრეზიდენტსა და პარლამენტის თავმჯდომარეს.
ასევე, კამპანია გამოხატავს მზადყოფნას რეალური რეფორმების განხორციელების მიზნით დაიწყოს დისკუსიები იმ პოლიტიკურ ჯგუფებთან, რომელთა დღის წესრიგშიც აღნიშნულ თემას მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია. ამ მიზნით, კამპანია ორგანიზებას გაუწევს შეხვედრებს სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებთან.

Campaign “Justice Demands” starts meetings
Present crisis in  the judiciary system, unhealthy processes and faulty legislation undermine the idea of fair trial and violations constitutional rights of the court applicants to have his/her case judged by impartial, independent and competent judge. Faulty legislation is fostering current crisis, unhealthy influence and control of judges by certain groups of people. Therefore, immediate changes in the legislation are needed. Coalition for Independent and Transparent Judiciary launched the campaign “The Justice demands” in order to support liberation of the court from internal and external influences and carry out real reforms.
The main demand of the campaign is to stop employment of judges in non-constitutional, unfair and non-transparent way and to immediately establish transparent, fair and clear system for employing the judges. The Campaign also requests abolishment of the mechanism which gives possibility to start disciplinary procedures against critical judges, to fasten judicial reform and to commence electronic system of random-distribution of cases between the judges without groundless delay.
The Coalition, which launched the Campaign “the Justice Demands,” has been working on judicial reforms since 2011. Therefore, the Coalition has explicit vision on the main directions of reforms to be implemented in the process of transformation of judicial system. Those reforms will serve the idea of creation fair, independent and impartial Court.
Besides, in order to promptly address the existing challenges and systemic problems in present judiciary system, the Coalition works on concrete reform proposals and expresses the interest to meet and discuss issues with the Prime-Minister, the President and the Speaker of the Parliament of Georgia.
In addition, for the fulfillment of real reforms, the Campaign expresses readiness to start discussions with those political groups, who have the issue on their agenda. For that purpose,, the Coalition will organize meetings with the representatives of different political parties.