„ძალადობა კანონის სახელით“ - ფილმის ჩვენება
24 მაისს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ფილმის - „ძალადობა კანონის სახელით“ ჩვენება გამართა. ფილმში აღწერილი და გაანალიზებულია ბოლო წლებში სამართალდამცავების მიერ უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტები. კერძოდ, ნაჩვენებია გიორგი ცომაიას, ალექსანდრე ახალკაცისა და მაია კეკელიას მიმართ სამართალდამცავების მხრიდან განხორციელებული ძალადობის ფაქტები.
ჩვენებას ესწრებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და დაზარალებულები. ალექსანდრე ახალკაცმა, გიორგი ცომაიამ და მაია კეკელიამ კიდევ ერთხელ ისაუბრეს სამართალდამცავი სტრუქტურის წარმომადგენლების მხრიდან ძალადობრივ ქმედებებზე.  აღსანიშნავია,  მაია კეკელიას საქმეში გამოიკვეთა ახალი ფაქტები - ის იძულებული გახადეს აღიარებით ჩვენებაზე მოეწერა ხელი. აღნიშნულთან დაკავშირებით მაია კეკელიამ უკვე მიმართა ზემდგომ სამართლებრივ ორგანოებს.
„ფილმი გადაღებულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის ტელევიზიის HRIDC.TV-ის მიერ. ტელევიზიას დიდი გამოცდილება აქვს საგამოძიებო ფილმებისა თუ სიუჟეტების გადაღების მიმართულებით. ფილმი ეხება ძალიან მნიშვნელოვან პრობლემას, რაომელიც ბოლო პერიოდში ხშირად იკვეთება ქართული მართლმსაჯულების სისიტემაში. კონკრეტულად ეს ფილმი მომზადებულია „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“  პროექტის ფარგლებში რომელიც ორიენტირებულია უფლებადამცველ საკითხებზე; სხვადასხვა ტიპის უფლების დარღვევის წარმოჩენაზე. ჩვენი დღევანდელი ჩვენებისა და დისკუსიის მიზანია, ჩვენს მეგობარ ორგანიზაციებს კიდევ ერთხელ შევახსენოთ ფილმში წარმოჩენილი პრობლემის არსებობა და სიმწვავე. კარგი იქნება თუ პრობლემის აღმოსაფხვრელად ერთობლივად ვიმოქმედებთ. აღნიშნულ საქმეებთან დაკავშირებით ჩვენ გვქონდა არაერთი პრეს-კონფერენცია.  ვერ ვიტყვით, რომ რაოდენობრივად საქმე ათეულობით და ასეულობით შემთხვევასთან გვაქვს, როგორც ეს 90-იან წლებში. თუმცა ამ ფაქტების არსებობაც მიუთითებს სისტემის პრობლემებზე. შემაშფოთებელია ასევე რეაგირების საკითხიც“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
ფილმის ჩვენების შემდეგ გაიმართა დისკუსია. დამსწრე საზოგადოებამ კონკრეტული მაგალითებისა და ზოგადი ვითარების მიხედვით სამართალდამცავი ორგანოების ინსტიტუციონალურ კრიზისზე იმსჯელა.

“Violence in the Name of Law” – Screening of the Documentary
On May 24, Human Rights Center presented a documentary film Violence in the Name of Law. The film reviews the facts of abuse of power by police officers in recent years. Namely, the film presents cases of Giorgi Tsomaia, Aleksandre Akhalkatsi and Maya Kekelia, who were harassed by police officers.
Representatives of nongovernmental organizations and victims attended the screening. Aleksandre Akhalkatsi, Giorgi Tsomaia and Maya Kekelia spoke about the violence by law enforcement officers. It is noteworthy that there are new circumstances in the case of Maya Kekelia – she was compelled to sign a confession statement. Maya Kekelia has already petitioned to law enforcement bodies.
“The film was produced by HRIDC.tv, TV-studio of Human Rights Center; they have good experience of producing investigative films and video-items. The film is about a significant problem, which has become very common in the Georgian judiciary. The film was prepared in the frame of the project Human Rights Monitoring and Legal Aid in Georgia, which is implemented with financial support of the National Endowment for Democracy and aims at monitoring and documenting facts of human rights violation. The purpose of today’s screening and discussion is to remind our partner organizations of these problems. If we work together, we will succeed. We held several press-conferences about concrete cases. We cannot say that there are hundreds of similar facts like it were in 1990s. However, even several cases prove there is systemic problem. The mechanisms of responding to those violations are also issue of our concern,” executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said.
The screening was followed by a discussion. The participants spoke about concrete cases and general tendency, which prove institutional crisis in the law enforcement bodies.